BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Au scos comorile din lada de zestre

Au scos comorile din lada de zestre

la 27 June 2016 11:23

Au scos comorile din lada de zestre

27 June 2016 11:23
.Ziua Internaţională a Iei a fost marcată şi la Oradea, la Era Park, aşa cum deja ne-am obişnuit.
Scris de farcas - .Ziua Internaţională a Iei a fost marcată şi la Oradea, la Era Park, aşa cum deja ne-am obişnuit.

Trimite articolul

X

Vernisajul expoziţiei ,,Comoara din lada de zestre” cu fotografii realizate de Adela Rusu AFIAP şi Ovi D. Pop AFIAP a fost mobilul evenimentului prin care a fost marcată la Oradea Ziua Internaţională a Iei. Ia românească a reprezentat şi reprezintă, în continuare, o sursă de inspiraţie pentru mulţi artisti, fiind imortalizată de Henri Matisse, Camil Ressu, Daniel Rosenthal, Nicolae Tonitza. În 1981 Y.S. Laurent a creat o colecţie intitulată ” La Blouse Roumaine”. Ia românească a fost apreciată şi de către Oscar de la Renta, Aghata Ruiz de la Prada, Anna Sui sau Philippe Guilet, Jean Paul Gaultier, Kenzo, aceasta fiind o sursa de inspiraţie şi pentru mulţi designeri români. Tom Ford a reinterpretat o ie din zona Sibiului pentru cunoscuta cântăreață Adele.

Bihorenii care apreciază şi susţin tradiţia s-au întâlnit pe 24 iunie sub cupola Era Park Oradea! Invitat special al evenimentului a fost Ligia Alexandra Bodea de la Muzeul de Artă Populară, din Iaz, judeţul Sălaj.

sarbatorim-ziua-iei-16

Momentele muzicale au fost asigurate de Şandru Teodora-Felicia şi Grupul Vocal ,,Florile Bihorului”. Unul dintre cele mai apreciate şi aşteptate momente a fost prezentarea costumelor populare îmbrăcate de manechinele Graziela Model Agency. Ligia Alexandra Bodea a făcut o incursiune în timp prin poveştile, tradiţiile şi istoriile care se ascund în spatele fiecărui costum popular prezentat de Graziela Model Agency.a initiativa La Blouse Roumaine, Ziua Universala a Iei este sărbătorită, începând cu anul 2013, la 24 iunie, odată cu sărbătoarea de Sânziene.

Stil business inspirat de ie

Ziua Internaţională a iei a fost prilej pentru designerul Gina Butiuc să-şi lanseze o colecţie de cămăşi business inspirată de ie. I-a dat avânt şi faptul că a lucrat costume pentru miri inspirate din portul tradiţional.

„Dacă de cele mai multe ori ţinuta business feminină a cam uitat feminitatea, cămaşa poate fi elementul ce se poate reinventa aducând nota necesară pentru a suaviza austeritatea costumului preluat din vestimentaţia masculină. De câţiva ani, ne-am obişnuit să celebrăm – şi să promovăm – portul tradiţional românesc. Şi dacă am avut ocazia de a lucra inclusiv ţinute pentru miri inspirate de ia românească, cu siguranţă inspiraţia este binevenită şi în vestimentaţia business pentru femei”, spune designerul Gina Butiuc.

sarbatorim-ziua-iei-14

De Ziua Universală a Iei, Gina Butiuc a lansat, în ediţie limitată cămaşa business inspirată din ia româneasca, în varianta made-to-measure. Realizată din puplin alb din bumbac (97% + 3% elastan), cămaşa business inspirată de ie poate fi personalizată prin alegerea culorii broderiei. „Modelul broderiei este standard. În funcţie de culoarea aleasă pentru broderie, nasturii pot să difere faţă de cei din modelul prezentat”, spune Gina Butiuc.

Şi la Paris

Fostul redactor al J.b., apoi al Euro News, Simona Iacob, care trăieşte acum în Franţa nu ratează nici o ocazie de a etala, ia – iconiţa feminităţii. Acasă, în Franţa, aleşdeanca are un mic colţ de Românie format din costume populare şi din obicte tradiţionale. Sunt cartea ei de vizită în faţa străinilor care îi sunt oaspeţi, modul ei de a le vorbi francezilor despre ţara ei.

„A purta o ie este un mod de a le vorbi străinilor altfel despre România. De a le arăta frumuseţea locurilor, maiestria oamenilor, generozitatea şi dărnicia românilor. Mă număr fără îndoială printre miliardarii planetei. Sufletul meu se înclină cu respect, admiraţie şi duiosie în faţa Mămuţei, a bunicelor mele, a mătuşilor: Sabina, Marica, Ileana, Viorica, Floriţa, Cristina, Ana. Datorita lor mă număr fără îndoialaă printre miliardarii planetei. Soarele, toate florile câmpului, dealurile şi apele satului, înţelepciunea bunicilor şi cele 1001 faţete ale iubirii sunt în iile pe care le port”, spunea cu mândrie Simona Iacob.

Trimite articolul

X
Taguri:
Era Park ,
expozitie ,
ie romaneasca ,
oradea ,
traditie
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Pîslaru rupe tăcerea după cazul din Bihor: „Nimeni nu poate îngriji sute de bătrâni ca persoană fizică”
    La scurt timp după convocarea unei celule de criză în urma intervenției DIICOT din județul Bihor, ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru, a revenit cu o nouă declarație publică, în care a explicat măsurile luate de minister, dar și contextul administrativ și legislativ care a permis funcționarea timp de ani de zile a unui sistem aflat în afara cadrului legal.

    Educație

    Cum se construiește performanța la Gojdu: „Profesorul este mentorul care îi învață pe elevi să învețe singuri”
    Colegiul Național „Emanuil Gojdu” se află de mai mulți ani între primele 25 de licee din România, într-un clasament construit pe criterii obiective: media de admitere, rezultatele de la Bacalaureat și performanțele obținute la olimpiadele naționale și internaționale. Pentru directoarea Anca Marchiș, explicația nu constă doar în nivelul elevilor care intră pe poarta liceului, ci într-o cultură educațională care cultivă performanța, apartenența și responsabilitatea.

    România

    Plafonarea prețului la motorină nu va fi prelungită. Unde s-a blocat proiectul legislativ care ar fi putut prelungi plafonarea
    Deputatul PSD Augustin Hagiu a anunțat marți că plafonarea prețului la motorină nu va fi prelungită, deoarece proiectul legislativ care ar fi permis extinderea măsurii până la 30 noiembrie a fost blocat în Comisia pentru buget-finanțe a Camerei Deputaților, condusă de un reprezentant PNL.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod portocaliu de furtuni în zona montană din Bihor: meteorologii anunță vijelii, grindină și ploi torențiale
    Atenționarea este valabilă în cursul zilei de marți, 30 iunie, între orele 14 - 20.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Intervenție de urgență în Bihor: Ministerul Muncii mobilizează toate structurile după cazul DIICOT
    Guvernul și Ministerul Muncii au reacționat după acțiunea desfășurată de DIICOT în județul Bihor, unde au fost identificate persoane aflate în situații de vulnerabilitate în mai multe imobile.

    România

    Permis suspendat? De la 1 iulie se schimbă complet regulile testului rutier. Ce trebuie să știe șoferii din Bihor
    Începând cu 1 iulie, șoferii din România vor întâlni o modificare importantă în ceea ce privește modul de susținere a testului de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, cunoscut în practică drept „testul de reducere a suspendării permisului”.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X