Marţi, poliţiştii Serviciului Rutier şi de Ordine Publică din cadrul I.P.J. Bihor au continuat acţiunile pe şoselele bihorene, pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum şi pentru depistarea, identificarea şi tragerea la răspundere a celor care încalcă prevederile legale sau comit infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice. Au fost, drept urmare, aplicate 251 de sancţiuni contravenţionale, cu amenzi în valoare de 47.180 lei. Totodată, patru permise de conducere au fost suspendate, au fost reţinute două certificate de înmatriculare, au fost constatate trei infracţiuni şi trei tamponări. În cadrul acţiunilor desfăşurate marţi, pe şoselele bihorene, au fost sancţionaţi 147 de pietoni care au traversat neregulamentar, 38 de sancţiuni au fost aplicate pentru depăşirea limitelor legale de viteză, 18 sancţiuni au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor legale privind portul centurii de siguranţă, şase pentru punerea în circulaţie a unor autovehicule care prezentau defecţiuni tehnice, două pentru depăşiri neregulamentare, iar 40 de sancţiuni au fost aplicate pentru alte abateri de la regimul circulaţiei rutiere. În aceeaşi zi, la ora 17:30, poliţiştii Secţiei nr. 3 de Poliţie Rurală Biharia au depistat un tânăr de 21 de ani, din comuna Sălard, în timp ce conducea un moped, fără a poseda permis de conducere. În cauză au fost întocmite acte premergătoare începerii urmăririi penale, iar cercetările continuă. Tot marţi, la ora 9:33, pe B-dul Dacia din municipiul Oradea a fost depistat în trafic un orădean de 51 de ani, în timp ce conducea un autoturism, având o concentraţie alcoolică de 0,89 mg/l alcool pur în aerul expirat. „Conducătorului auto i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, iar în cauză a fost întocmit dosar penal” precizează subcomisar Alina Dinu, purtător de cuvânt al IPJ Bihor.
Au traversat greşit, au plătit!
Peste 140 de pietoni care au traversat neregulamentar au fost sancţionaţi, marţi, de poliţiştii rutieri.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ciprian Marian Teodor Curta, un orădean condamnat în primă instanță la 7 ani de închisoare pentru trafic și deținere de droguri de risc și de mare risc, va executa în cele din urmă doar 2 ani din pedeapsă, după ce Curtea de Apel Oradea l-a achitat pentru una dintre acuzații, care fusese sancționată inițial de Tribunalul Bihor cu 6 ani după gratii.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În cadrul vizitei efectuate sâmbătă la Oradea, unde a participat la inaugurarea noii creșe construite pe strada Aluminei, ministrul interimar al Dezvoltării, Cseke Attila, a prezentat una dintre măsurile legislative pe care ministerul le consideră esențiale pentru finalizarea investițiilor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență și pentru creșterea gradului de absorbție a fondurilor europene.
1
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Polițiștii români au adus în țară, la sfârșitul acestei săptămâni, 8 infractori dați în urmărire internațională, condamnați la închisoare cu executare pentru diferite fapte, printre care și doi bărbați care au primit pedepse pentru fapte comise în Oradea.
BIHON Sport local
Echipa antrenată de George Zima reîncepe antrenamentele luni, 13 iulie, la Stadionul „Francisc Matei”.
Economic
Programul Rabla Auto va continua și în 2026, iar persoanele fizice vor putea beneficia de aceleași condiții de finanțare ca în sesiunea precedentă, desfășurată în 2025.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Municipiul Oradea are o nouă creșă construită prin Programul guvernamental „Sfânta Ana”, derulat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației. Noua unitate, amplasată pe strada Aluminei, a fost inaugurată sâmbătă în prezența premierului interimar Ilie Bolojan, a ministrului interimar al Dezvoltării, Cseke Attila, și a viceprimarului Oradiei, Teofil Filimon.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!