BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
BAC 2012: Un elev eliminat si o pana de curent

BAC 2012: Un elev eliminat si o pana de curent

la 3 July 2012 10:41
3 July 2012 10:41
Prima probă scrisă a Bacalaureatului s-a desfăşurat fără probleme majore în Bihor.
Scris de Crina Dobocan - Prima probă scrisă a Bacalaureatului s-a desfăşurat fără probleme majore în Bihor.

Trimite articolul

X

,,A fost prins cu telefonul mobil conectat la internet. Elevul eliminat susţinea proba la Colegiul Tehnic Transilvania din Oradea. De asemenea, la Marghita au fost câteva întreruperi de curent. Acest fapt s-a datorat unor lucrări de infrastructură care se efectuează în oraş şi a fost consemnat într-un proces verbal”, a declarat inspectorul şcolar general Daniel Negrean luni, la finalul probei scrise de limba şi literatura română.

La proba scrisă a examenului de Bacalaureat s-au înscris 6.201 elevi, însă doar 5.877 s-au prezentat. Liceenii prezenţi au avut de analizat un fragment din romanul ,,Craii de Curtea Veche’’, de Mateiu Caragiale, de scris un text de 150-300 de cuvinte pornind de la o afirmaţie a poetului şi filosofului Lucian Blaga şi de redactat un eseu de două-trei pagini despre tema şi viziunea despre lume dintr-un text de Mihai Eminescu.

Trei ore au fost alocate rezolvării celor trei subiecte. Fiecare subiect reprezintă 30 de puncte din nota finală, plus cele 10 puncte din oficiu.

Examenul de maturitate continuă marti, cu proba scrisă la limba şi literatura maternă, iar joi elevii vor susţine proba obligatorie a profilului. Ultima probă – la alegere, va avea loc vineri, urmând ca rezultatele finale să fie afişate duminică.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
bacalaureat ,
bihor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    CSM Oradea a câștigat primul meci cu Rapid. Campionii mai au nevoie de o victorie pentru calificarea în finala Superligii de polo
    Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu” a găzduit sâmbătă seară primul meci al seriei dintre CSM Oradea și Rapid București, contând pentru semifinalele turneului play off al Superligii Naționale de polo.

    BIHON Sport local

    Prea multe greșeli! Crișul Sântandrei a încasat patru goluri pe teren propriu
    Crișul Sântandrei a suferit a doua înfrângere consecutivă în play-out-ul din Liga 3, Seria 8, în fața echipei Academiei de fotbal Viitorul Cluj, clasată pe locul 3 în 2025 top-ul academiilor autohtone întocmit anual de FRF.

    BIHON Sport local

    Lotus Băile Felix și-a continuat seria rezultatelor pozitive în play-out
    Echipa bihoreană rămâne neînvinsă și după runda a patra din play-out în care a remizat sâmbătă, scor 0-0, pe terenul echipei CSM Sighetu Marmației.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    România

    Ilie Bolojan: Violarea, din nou, a spațiului aerian românesc de către Rusia, un act iresponsabil
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, sâmbătă, că violarea, din nou, a spațiului aerian românesc de către Rusia este „un act iresponsabil” și o încălcare gravă a dreptului internațional și a cerul Rusiei să înceteze imediat astfel de acțiuni. 2

    România

    Ambulanță SMURD lovită de tren, în timp ce transporta un pacient. Patru persoane au ajuns la spital
    O ambulanță SMURD aflată în misiune, cu un pacient la bord, a fost lovită de un tren, în această seară, la o trecere de cale ferată din Urseni, patru persoane ajungând la spital în urma impactului. 1

    România

    O dronă ruseasca a căzut în curtea unei case din Galați. Aceasta avea încărcătură explozibilă
    Forțele ruse au reluat, în noaptea de vineri spre sâmbătă, atacurile cu drone asupra unor obiective din Ucraina, în proximitatea frontierei fluviale cu România, două aeronave Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Britanice au fost ridicate în aer, cu autorizare de angajare a dronelor, iar în zona Bariera Traian din municipiul Galați au fost semnalate fragmente de dronă căzute, care au afectat o anexă de gospodărie, precum și un stâlp de electricitate, fără a fi înregistrate victime, informează Ministerul Apărării Naționale (MApN).
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X