BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bani europeni pentru restaurarea castelului Goga din Ciucea. Valoarea proiectului: 16 milioane euro

Bani europeni pentru restaurarea castelului Goga din Ciucea. Valoarea proiectului: 16 milioane euro

De Alexandra Szabo
la 13 February 2025 07:00 Reactualizat la: 12 February 2025 18:21
1 Comentarii

Bani europeni pentru restaurarea castelului Goga din Ciucea. Valoarea proiectului: 16 milioane euro

foto: G4Media
13 February 2025 07:00 Reactualizat la: 12 February 2025 18:21
Președintele Consiliului Județean din Cluj, Alin Tise a precizat că lucrările de modernizare vor costa aproximativ 80 de milioane de lei. Acești bani vor fi obținuți prin intermediul a două proiecte europene.
Scris de Alexandra Szabo - Președintele Consiliului Județean din Cluj, Alin Tise a precizat că lucrările de modernizare vor costa aproximativ 80 de milioane de lei. Acești bani vor fi obținuți prin intermediul a două proiecte europene.

Trimite articolul

X

Proiectul vizează modernizarea întregului domeniu muzeal al Palatului Goga de la Ciuca, a anunțat Agenția de presă Rador.

În ultimii 20 de ani, mai multe rude mai îndepărtate ale Veturiei Goga, soția poetului s-au luptat în instanță pentru clădirile, parcul și teatrul de vară de aici. În cele din urmă, administrația județului a avut câștig de cauză, astfel fiind posibilă restaurarea întregii proprietăți.

Presedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tise, arată ca lucrarile de modernizare vor costa aproximativ 80 de milioane de lei, banii fiind obţinuţi prin două proiecte europene. Proiectul privind modernizarea domeniului Goga de la Ciucea se află în faza de licitaţie pentru stabilirea firmelor care se vor ocupa de restaurarea lui. După terminarea lucrărilor, preşedintele Alin Tise promite ca obiectivul va fi inclus în circuitul cultural al judeţului, teatrul în aer liber, dar si parcul palatului permiţând organizarea de festivaluri, spectacole sau proiecţii de film, a relatat G4Media.

Domeniul de la Ciucea a fost cumpărat de Octavian Goga de la văduva poetului maghiar Ady Endre în anul 1920, după semnarea tratatului de la Trianon.

În urmatorii cinci ani, el a extins palatul, l-a etajat și i-a conferit un stil brâncovenesc, cu verande largi, care au vedere spre Criș. Voinţa lui Octavian Goga a fost ca domeniul să ramână în proprietatea statului, care să înfiinţeze aici un muzeu memorial care să-i poarte numele, a mai precizat sursa menționată anterior.

Trimite articolul

X
Taguri:
26 milioane lei ,
ciucea ,
finantare europeana ,
palat ,
poetul octavian goga
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. qste says:
    February 13, 2025 at 3:44 pm

    16 milioane de euro ?!

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Viorel Pașca, dus la DIICOT București. Avocatul Răzvan Doseanu preia apărarea în dosar
    O amplă anchetă derulată de procurorii DIICOT vizează modul de funcționare al mai multor centre de îngrijire din județul Bihor, fiind analizate o serie de suspiciuni apărute în acest context.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Armata României face angajări: salarii de peste 4.300 de lei și fără experiență militară
    Reprezentanții Ministerului Apărării au anunțat că au fost scoase la concurs aproape 7.000 de posturi de Soldat și Gradat Profesionist (SGP) în întreaga țară.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 1 iulie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 1 iulie.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Anunț finalizare proiect ELTRONIS S.R.L.
    „Sistem de planificare, monitorizare și management al producției de etichete speciale si digitalizare procese”

    România

    Senatul elimină obligativitatea certificatelor de stare civilă la eliberarea cărții de identitate
    Senatul a aprobat o schimbare importantă în procedura de eliberare a actelor de identitate: cetățenii nu vor mai fi obligați să aducă certificate de stare civilă, dacă sistemele informatice ale statului pot furniza datele necesare.

    FC Bihor

    Destin tragic pentru un fost fotbalist la FC Bihor Oradea! S-a stins din viață la doar 43 de ani!
    O veste tristă a venit marți seara de la Arad, unde fostul fotbalist Radu Leon Mărginean a decedat la doar 43 de ani.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X