BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Banii lăsaţi de Biharia revin Oradiei

Banii lăsaţi de Biharia revin Oradiei

la 9 September 2014 09:00
9 September 2014 09:00
Şantierele reţelelor de apă-canal se vor derula sub presiunea termenului de cheltuire a banilor europeni, 31 decembrie 2015.
Scris de erdei - Şantierele reţelelor de apă-canal se vor derula sub presiunea termenului de cheltuire a banilor europeni, 31 decembrie 2015.

Trimite articolul

X

Reţelele de alimentare cu apă şi cele de canalizare de pe câteva zeci de străzi vor intra în şantier de reabilitare, în contul unei extinderi a programului Aparegio, în Oradea. Suplimentarea de fonduri, de peste 13,8 milioane de lei, a fost posibilă pe fondul ieşirii comunei Biharia din program.

Săptămâna trecută a fost publicat în SEAP anunţul licitaţiei pentru atribuirea unui contract finanţat din Fondul de Coeziune pentru Oradea, CL 15 – Lucrări de construcţii la obiectivul de investiţii „Extindere şi reabilitare reţele de alimentare cu apă şi canalizare aferente municipiului Oradea”.

Lucrările de construcţii în cauză se referă la reabilitarea reţelelor de alimentare cu apă de pe străzile Agronomului, Aurel Pavel Bănuţ, Brumei, Cerbului, Ciocirliei, Fluturilor, G.I. Şişeşti,

G. A. Petre, Ioan Ciordaş, Liliacului, Nordului, Petre Ţuţea, Pionierilor, Lalelelor, Coriolan Hora, zona Selgros, zona Real. Sunt prevăzute şi extinderi ale reţelelor de distribuţie pe străzile Cucului, Doja – Făcliei, Cartier Grigorescu – închidere inel, Ciheiului, Tineretului şi Bajor Andor.

Ar extinde canalizarea

Extinderea reţelelor de canalizare se va derula pe străzile Cucului, Podgoria 1, Podgoria 2, Podgoria 3, Podgoria 4, Şanţului şi se vor devia reţele în zona Real, Selgros, Cartier Grigorescu, Ciheiului şi Coriolan Hora.

Deşi orice suplimentare de fonduri este binevenită, aceasta pune o presiune deosebită pe Compania de Apă şi pe oraş, pentru că banii trebuie cheltuiţi până în ultima zi a anului viitor. Din acest motiv, durata de execuţie a lucrărilor licitate acum este de 10 luni. Cadrul legal valabil în acest moment spune că lucrările sau facturile care depăşesc termenul 31 decembrie 2015 rămân povară pe bugetul celui care a angajat finanţarea europeană.

Trimite articolul

X
Taguri:
aparegio ,
Biharia ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu” va găzdui Campionatul Național de înot pentru cadeți 2026
    Competiția se va desfășura în perioada 10-12 iulie, sub egida Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.

    Bihon CSM Oradea

    „Leii roșii” își vor afla miercuri adversarele din calificările FIBA Basketball Champions League
    La Mies (Elveția) va avea loc miercuri, 8 iulie, tragerea la sorți pentru meciurile din turneele de calificare și pentru sezonul regulat al FIBA Basketball Champions League.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un buldozer a căzut de pe trailer într-o stație de autobuz din Sânmartin. „Din cauza inconștienței unora putea să se producă o tragedie”
    Un utilaj de construcții a căzut de pe un trailer, luni, 6 iulie, în zona unei stații de autobuz din comuna Sânmartin.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Duelul generației 1973, FC Bihor vs LPS Bihorul! „Astfel de evenimente ne aduc aminte de vremurile frumoase petrecute la fotbal”
    Rivali pe vremea junioratului, componenții grupelor 1973 de la FC Bihor Oradea și LPS Bihorul au făcut o tradiție să se întâlnească din cinci în cinci ani. Sâmbătă s-au confruntat din nou marcând 35 de ani de la terminarea junioratului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Legătură mai rapidă între Bihor și Cluj, prin drumul Padiș - Ic Ponor. Constructorul, provocat de condițiile din teren
    Lucrările la drumul Padiș–Ic Ponor au început în prima parte a lunii mai, pe un traseu montan dificil, de aproape 10 kilometri.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Update: Turistul rănit în Defileul Crișului Repede a fost salvat. Intervenția a durat aproape 3 ore
    Două echipaje ale Serviciului Județean Salvamont-Salvaspeo Bihor, intervin în cursul zilei de luni, 6 iulie pentru salvarea unui turist care a căzut în zona abruptului Pereții Gri, din Defileul Crișului Repede, între localitățile Șuncuiuș și Peștera Vadu Crișului, în masivul Pădurea Craiului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X