BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bărbatul care și-a lovit intenționat vecinul cu mașina, trimis în judecată de Parchetul Bihor pentru tentativă de omor

Bărbatul care și-a lovit intenționat vecinul cu mașina, trimis în judecată de Parchetul Bihor pentru tentativă de omor

De Adrian Laboș
la 14 March 2024 11:30 Reactualizat la: 14 March 2024 12:17

Bărbatul care și-a lovit intenționat vecinul cu mașina, trimis în judecată de Parchetul Bihor pentru tentativă de omor

FOTO: Captură video - ebihoreanul.ro
14 March 2024 11:30 Reactualizat la: 14 March 2024 12:17
Viorel Vese, bărbatul de 54 ani din satul bihorean Surduc, acuzat că l-a lovit intenționat cu mașina pe un vecin, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului Bihor pentru tentativă de omor calificat.
Scris de Adrian Laboș - Viorel Vese, bărbatul de 54 ani din satul bihorean Surduc, acuzat că l-a lovit intenționat cu mașina pe un vecin, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului Bihor pentru tentativă de omor calificat.

Trimite articolul

X

El a fost arestat pe 30 ianuarie 2024 și de atunci se află după gratii.

[eadvert]

Incidentul s-a petrecut în după-amiaza de 29 ianuarie 2024, pe strada Principală din satul Surduc, comuna Copăcel. Victimă a fost un localnic de 34 de ani care mergea pe marginea drumului, purtându-l în spate pe copilul său de doi ani. Potrivit unor înregistrări de pe camerele de supraveghere care au surprins momentul, la ora 17:17 tatăl și fiul au fost loviți de mașina condusă de Viorel Vese.

„Autoturismul marca Audi, condus de inculpatul V. V., ce se afla sub influența băuturilor alcoolice, l-a lovit pe persoana vătămată V. R., iar în urma impactului acesta a fost proiectat împreună cu fiul său în şanţul stâng, pe direcţia de deplasare a autoturismului, după care autoturismul a părăsit locul producerii evenimentului”, au transmis procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor.

S-a întors să-l lovească din nou

Un minut mai târziu, Vese a întors mașina și ”se îndreaptă cu viteză spre persoana vătămată (…), cu intenţia de a o ucide, ocazie cu care persoana vătămată sare din faţa autoturismului, evitând impactul”.

Vânat pur și simplu cu mașina, localnicul de 34 de ani a sunat la 112, iar polițiștii au găsit mașina acasă la Viorel Vese. Puțin după ora 20:00 l-au testat pe acesta cu aparatul alcoolscop care a indicat valoarea de 0,41 mg/l alcool pur în aerul expirat. Cazul a fost preluat de Parchetul Bihor și de Serviciul de Investigații Criminale din Poliția Bihor.

Bărbatul accidentat a avut nevoie de 15 zile de îngrijiri medicale, în timp ce fiul său a suferit răni pentru tratarea cărora a fost nevoie de şase-şapte zile de îngrijiri.

Potrivit ebihoreanul.ro, între Viorel Vese și bărbatul pe care l-a lovit existau neînțelegeri mai vechi. În urmă cu câțiva ani, Vese ar fi tâlhărit-o pe mama vecinului său. Din acest motiv bărbatul de 34 de ani l-ar fi agresat pe șofer, care nu i-a iertat gestul.

Pe 30 ianuarie, procurorii au decis reținerea lui Viorel Vese, care a fost arestat în aceeași zi. Dosarul său va fi judecat de Tribunalul Bihor, unde a fost înregistrat pe 12 martie.

Trimite articolul

X
Taguri:
a incercat sa treaca cu masina ,
fiu ,
sofer ,
trimis in judecata ,
vecinul sau
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Intervenție de urgență a salvamontiștilor bihoreni în Remeți. Turist din Ungaria, rănit grav în urma unui accident de ATV
    Un turist din Ungaria a fost implicat într-un accident de ATV produs între localitățile Remeți și barajul Drăgan, intervenția fiind gestionată de echipele S.J. Salvamont-Salvapeo Bihor, din cadrul Consiliului Județean Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sentință în cazul unui orădean de 75 de ani, care a trecut pe roșu și a ucis un pieton pe Șoseaua Borșului
    Un an și 6 luni de închisoare, cu suspendare – este pedeapsa pe care a primit-o în primă instanță, un bărbat de 75 de ani, din Oradea, acuzat de producerea unui grav accident de circulație în care și-a pierdut viața un pieton de 69 de ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lufthansa reduce masiv zborurile dintre Munchen și mai multe aeroporturi din România. Care este situația pe Aeroportul Oradea
    Compania aeriană germană Lufthansa a anunțat joi, 16 aprilie, o schimbare rapidă a planurilor sale operaționale, care afectează inclusiv câteva dintre zborurile ce leagă Munchen de aeroporturi din România.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Oradea intră în era Tram-tren: a fost semnat contractul pentru rețeaua metropolitană modernă
    Miercuri, 15 aprilie 2026, a fost semnat contractul de finanțare din fonduri europene pentru proiectul Tram-tren, cea mai mare investiție derulată până acum de Consiliul Județean Bihor. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Elev prins cu droguri într-un liceu din Oradea. Le-a dat și altor colegi un „joint” și substanțe psihoactive
    Un tânăr din Oradea a fost condamnat de Tribunalul Bihor la un an și 10 luni de internare într-un centru educativ după ce a fost prins de două ori cu droguri în școală. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Incendiu la un bloc de pe strada Aluminei: o persoană și o pisică au fost evacuate
    În după-amiaza de joi,16 aprilie, pompierii militari orădeni au acționat pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un bloc de locuințe cu patru etaje, situat pe strada Aluminei, din municipiu.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X