BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Basmele Reginei Maria, repovestite de copii

Basmele Reginei Maria, repovestite de copii

la 7 July 2010 06:49
7 July 2010 06:49
Patru elevi din Bihor au fost premiaţi de Casa Regală a României.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - Patru elevi din Bihor au fost premiaţi de Casa Regală a României.

Trimite articolul

X

Elevele Roxana Buda şi Katalin Ivan Rezmuves de la Liceul Teologic Greco-Catolic au luat locul II la Concursul Internaţional de Creaţie Originală „Basmele Reginei Maria”, iar elevul Morar Timothyi Marcus, din clasa a II-a A de la Liceul Teoretic German „Friedrich Schiller” din Oradea, locul III. Cele două eleve de la Liceul Greco-Catolic au fost îndrumate de institutoarele Mariana Lucaci şi Lia Şipoş, în timp ce Morar Timothyi Marcus, care a scris basmul „Făt-frumos cel voinicel”, a fost coordonat de învăţătoarea Emilia Huza. Un loc fruntaş la acest concurs l-a ocupat şi elevul Sergiu-Tiberiu Waxmann, din clasa a IV-a de la Liceul Pedagogic „Nicolae Bolcaş” Beiuş, care a creat basmul „Fiica Împăratului Roşu a fost răpită”.

Originalitate

„Elevii au avut de răspuns cerinţelor unui basm. În programa clasei a IV-a nu a fost cuprins acest gen literar. I-am întrebat pe copii dacă vor să participe la acest concurs. Cu toţii au fost încântaţi de idee. Noi am lucrat pe limbajul legendelor şi astfel ne-a fost mai uşor să trecem la basm. Noi punem accent pe creativitate şi originalitate. Le-am spus care sunt tipurile de personaje întâlnite în basm şi le-am vorbit despre lupta care se dă între bine şi rău, din care învingător iese binele. Micuţii au venit, apoi, cu variantele lor. Noi doar le-am corectat, unde era cazul, dar nu am intervenit în text. Astfel, eleva Roxana Buda a creat basmul «Moştenirea Ilenei», iar Katalin Ivan Rezmuves, «Lacul prinţesei Cătălina». Mare ne-a fost bucuria când am aflat că fetele noastre au luat locul II”, a relatat institutoarea Mariana Lucaci.

Cele mai frumoase basme originale, create de cei peste 370 de elevi români participanţi din Ungaria, Bulgaria, Republica Moldova, Banatul Sârbesc, Republica Moldova şi din 17 judeţe ale ţării, au fost reunite într-un volum, care a fost oferit câştigătorilor cu ocazia festivităţii de premiere care a avut loc, în 24 iunie, la Palatul Elisabeta din capitală. Diplomele şi premiile laureaţilor concursului au fost înmânate de Alteţea Sa Regală Principesa Margareta.

Concursul „Basmele Reginei Maria” este un proiect care se derulează de cinci ani şi a fost organizat la iniţiativa Palatului Copiilor şi Colegiului Naţional „Fraţii Buzeşti” din Craiova, sub patronajul Principesei Margareta şi al Principelui Radu.

Concursul implică sute de elevi şi liceeni din numeroase judeţe ale ţării. Aceştia, inspiraţi de basmele Reginei Maria, scriu, la rândul lor, poveşti originale cu care participă în competiţie.

Crina Dobocan

Trimite articolul

X
Taguri:
basme ,
casa regala ,
concurs ,
elevi ,
Liceul Teologic Greco-Catolic ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De la dimineți reci la temperaturi de 25 de grade: cum va fi vremea în Bihor în următoarele zile
    Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), vremea va intra într-un proces de încălzire în Crișana începând din a doua parte a săptămânii, iar temperaturile maxime vor urca până în jurul valorii de 25 de grade Celsius.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 19 mai, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 19 mai.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hoț dat în urmărire, obligat să achite Poliției cheltuieli de extrădare de peste 12.000 de lei
    Un bărbat de 39 de ani, din Gepiu, a fost obligat de Judecătoria Salonta să plătească Inspectoratului General al Poliției Române nu mai puțin de 12.225,73 de lei, suma pe care instituția a cheltuit-o pentru a-l aduce pe bihorean din Germania în țară.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Se închide circulația între Ștrandul cu Valuri din Băile 1 Mai și Inelul Metropolitan
    Circulația rutieră va fi închisă temporar pe segmentul de drum dintre Ștrandul cu Valuri din stațiunea Băile 1 Mai și Inelul Metropolitan, în perioada 19 mai, ora 08:00 – 22 mai, ora 20:00.

    FC Bihor

    Minunea nu s-a produs! Este oficial, FC Bihor Oradea nu va juca barajul de promovare în Superligă cu Farul Constanța!
    Când termini un campionat pe locul 4, după ce pe precedentul l-ai încheiat pe 14, ar trebuie să fie doar motive de bucurie. La FC Bihor Oradea satisfacția performanței sportive este umbrită de detaliul administrativ care blochează accesul echipei antrenate de Erik Lincar la barajul de promovare în prima ligă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    SURSE: Incertitudine pentru Drumul Expres Oradea – Arad: CNAIR contestă transferul proiectului
    Un conflict instituțional cu implicații directe asupra unor proiecte importante de infrastructură rutieră a izbucnit între Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și Ministerul Transporturilor, după ce cinci investiții majore au fost transferate către Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR).
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X