BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bastionul Crăișor din Cetatea Oradea urmează să fie reabilitat cu 2 milioane de euro, fonduri din PNRR

Bastionul Crăișor din Cetatea Oradea urmează să fie reabilitat cu 2 milioane de euro, fonduri din PNRR

De Bihon.ro
la 22 October 2022 08:19 Reactualizat la: 22 October 2022 08:33

Bastionul Crăișor din Cetatea Oradea urmează să fie reabilitat cu 2 milioane de euro, fonduri din PNRR

foto: arhivă
22 October 2022 08:19 Reactualizat la: 22 October 2022 08:33
Primarul Florin Birta și ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș, au semnat vineri, 21 octombrie, la Cetatea Oradea, contractul de finanțare în valoare de 12.594.303 lei (peste 2 milioane de euro) pentru etapa a IV-a de reabilitare a cetății.
Scris de Bihon.ro - Primarul Florin Birta și ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș, au semnat vineri, 21 octombrie, la Cetatea Oradea, contractul de finanțare în valoare de 12.594.303 lei (peste 2 milioane de euro) pentru etapa a IV-a de reabilitare a cetății.

Trimite articolul

X

21 milioane de euro din fonduri UE, s-au investit din 2008 până în prezent în reabilitarea Cetății Oradea.

[eadvert]

„Totul a pornit de la omul Marcel Boloș, în perioada 2007-2008 când a început reabilitarea acestui obiectiv. Până în acest moment am avut trei proiecte de finanțare prin Programul Operațional Regional, în valoare de 101,5 milioane lei și un proiect HU-RO de aproximativ 4,4 milioane lei. Toate acestea au însemnat 105 milioane lei, cca 21 milioane de euro, care au fost investiți din 2008 până în prezent pentru reabilitarea tuturor clădirilor din Cetatea Oradea, dar și pentru reabilitarea a două bastioane și a două curtine”, a precizat primarul Florin Birta.

În Cetatea Oradea au mai rămas de reabilitat 3 bastioane și 2 curtine. Unul din cele trei bastioane, respectiv Bastionul Crăișor, va fi reabilitat prin contractul semnat azi, pentru celelalte două bastioane și două curtine urmând să fie pregătite documentațiile pentru depunerea lor tot pe fonduri europene, respectiv prin Programul Operațional Regional Nord-Vest.

Proiectul de reabilitare a Bastionului Crăișor

Proiectul de reabilitare a Bastionului Crăișor va propune consolidarea structurală a bastionului, conservarea și restaurarea zidurilor bastionului și cazematelor; dezvelirea și punerea în valoare a ruinelor, vestigiilor arhitecturale și arheologice legate de existența bastionului între secolele XVI-XVIII; amenajarea unui drum de rond și a platformei bastionului cu alei și scări, respectiv extinderea și diversificarea spațiului verde existent, dar și realizarea unei rețele de utilități – o instalație electrică de iluminat ambiental – care să deservească bastionul și vizitatorii (turiști și pelerini).

Platforma spațioasă de cca. 1500 mp din interiorul bastionului, dintre cazemate și cele două laturi, va fi astfel amenajată, pavată și finisată încât să permită organizarea unor evenimente cu participarea unui număr mare de vizitatori (grupuri de turiști, elevi, studenți, grupuri organizate). Aici se vor putea organiza demonstrații, proiecții de film, târguri, prezentări, concerte, piese de teatru – cu posibilitatea montării unei scene sau mese rotunde și conferințe, vizite de tip info-trip în aer liber sau sub un semiacoperiș provizoriu metalic.

„Undeva până la finalul anului 2026-2027, Cetatea ar trebui să fie reabilitată în totalitate și să fie redată orădenilor și tuturor turiștilor care îi vor trece pragul. Încă o data îi mulțumesc ministrului Marcel Boloș și colegilor de la Primăria Oradea, care au făcut tot posibilul ca aceste lucrări să se desfășoare și fonduri importante să fie investite aici”, a spus primarul Florin Birta.

Fiecare contract însemnă înseamnă o bijuterie adăugată la patrimoniul cultural național

Ministrul Marcel Boloș a precizat că contractul semnat azi este al 15-lea semnat în cadrul PNRR, Componenta 11 – Turism și cultură.

„Fiecare contract înseamnă o bijuterie adăugată la patrimoniul nostru cultural național și la menținerea cultivării conceptului de Românie eternă. Istoria este într-adevăr scrisă în cărți, dar această istorie vie a monumentelor istorice și a edificiilor pe care le reabilităm este foarte greu de realizat. Iată, 15 ani se împlinesc anul acesta de când se investește în Cetatea Oradea. Mă bucur să mă aflu din nou aici. Cu această ocazie îl felicit pe domnul primar și echipa care lucrează cu devotament la aceste proiecte care prind contur. Fie că ne referim la alimentarea cu apă geotermală, fie că vorbim despre Cetatea Oradea, Piața Unirii sau despre parcurile industriale, cu toate sunt dovada implicării în implementarea acestor proiecte cu finanțare din fonduri europene și dovada valorificării uriașei oportunități pe care o are fiecare localitate din România”, a precizat ministrul Marcel Boloș.

În continuare, respectiv în perioada octombrie – martie 2023, va urma derularea procedurii de achiziție a proiectării și execuției lucrărilor, semnarea contractului – martie 2023 și execuția lucrărilor – august 2023 – iulie 2025.

Trimite articolul

X
Taguri:
bastion ,
cetatea oradea ,
fonduri pnrrr ,
Marcel Boloş ,
reabiltare
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    FOTO-VIDEO
    Steaua a cucerit titlul de campioană în bazinul orădean! CSM Oradea a pierdut meciul decisiv
    Finala Superligii Naționale de polo s-a încheiat vineri seară, după meciul 5, disputat la Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”. Partida s-a încheiat cu scorul de 9-10, CSA Steaua devenind astfel noua campioană a României.

    Cultură

    Scandal pe tema schimbării orădeanului Florin Estefan de la conducerea operei clujene. Primarul Emil Boc: „Nu vă bateți joc de Cluj”
    Un număr impresionat de persoane îşi exprimă susţinerea faţă de fostul manager. Printre acestea, regizorul Tudor Giurgiu. S-a iniţiat o petiţie de susţinere pentru Florin Estefan. Fostul manager a anunţat că se va adresa instanţei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Două femei, arestate pentru trafic de droguri, după o operațiune a DIICOT și BCCO Oradea
    Două femei, membre ale aceleiași familii, au fost prinse în flagrant delict de polițiștii antidrog din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Oradea, împreună cu procurorii DIICOT Oradea, în timp ce vindeau substanțe interzise.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON CAO

    Stop branșamentelor și racordurilor frauduloase

    FC Bihor

    FC Bihor a mai realizat un transfer. Orădenii au adus un jucător de la Corvinul Hunedoara
    Clubul orădean a obținut semnătura jucătorului Szabolcs Kilyén (28 de ani), care ultima dată a evoluat pentru Corvinul Hunedoara.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ilie Bolojan susține că mama sa l-a îndemnat să se întoarcă acasă: „Mi-a spus asta de mai multe ori”
    Premierul interimar a recunoscut că mama sa i-a cerut să se întoarcă acasă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    A început turnarea planșeului pasajului din zona Jumbo
    Vineri, 29 mai, a început turnarea plăcii de beton la planșeul pasajului rutier subteran care se construiește pe Calea Aradului, în zona Jumbo, la intersecția cu Centura Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X