BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihorenii au prins gustul sponsorizarilor

Bihorenii au prins gustul sponsorizarilor

la 17 May 2013 09:33
17 May 2013 09:33
Termenul limită pentru direcţionarea a 2% pentru sponsorizarea ONG-urilor este 27 mai.
Scris de erdei - Termenul limită pentru direcţionarea a 2% pentru sponsorizarea ONG-urilor este 27 mai.

Trimite articolul

X

De la an la an, numărul persoanelor fizice care direcţionează 2% din impozit pentru sponsorizarea entităţilor nonprofit este tot mai mare.

Dacă în primul an când a fost direcţionat 2%, 2006, numărul persoanelor care au făcut acest lucru a fost de 33.235 în 2007, cifra a crescut la 38.235 de persoane, iar în 2008 la 47.000. În 2009, peste 54.000 de bihoreni au direcţionat 2%, în 2010 peste 60.000, iar în 2011 aproape 63.800. „Estimăm că s-ar putea ajunge la circa 100.000 de bihoreni care să direcţioneze 2% din impozitul pe venitul anual pentru sponsorizarea entităţilor nonprofit. Dar acest lucru depinde şi de ONG-uri, de felul cum îşi fac reclamă şi de felul cum prezintă ce s-a făcut cu banii adunaţi”, este de părere Ioan Mihaiu, directorul executiv al Finanţelor bihorene.

Sumele atrase au crescut şi ele de la an la an, cu o mică sincopă în 2010. Astfel în 2006 s-au redirecţionat peste 1.000.000 de lei, în 2007 – 1.400.000 de lei, în 2008, 2.400.000 de lei, iar în 2009 – peste 2.700.000 de lei. În anul 2010 suma a scăzut la 2.556.636 de lei, pentru ca în anul următor să crească iar la peste 3.050.000 de lei. „Anul 2009 a fost primul în care s-a simţit criza, când au scăzut salariile bugetarilor. Astfel, sumele direcţionate în 2010 pentru veniturile din 2009 către ONG-uri au fost mai mici, deşi numărul celor care au depus declaraţia 230 a crescut”, explică Ioan Mihaiu.

Sponsorizări în 2013

Şi în acest an, contribuabilii- persoane fizice, pentru anul fiscal 2012, au posibilitatea de a dispune asupra destinaţiei unei sume reprezentând până la 2% din impozitul pe venitul net anual impozabil datorat, pentru sponsorizarea entităţilor nonprofit. Acest lucru se poate face prin completarea şi depunerea formularului 230. Acest formular se depune la unitatea fiscală în a cărui rază teritorială contribuabilul are domiciliul potrivit legii, pentru persoanele fizice cu domiciliul fiscal în România sau la unitatea fiscală în a cărui rază teritorială se află sursa de venit, pentru ceilalţi contribuabili persoane fizice. Formularul se depune în format hârtie, direct la registratura organului fiscal sau la oficiul poştal, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire.

„Termenul legal de depunere este până la data de 25 mai, în acest an 27 mai, după expirarea acestuia contribuabilii fiind decăzuţi din dreptul de exercitare a acestei opţiuni”, a precizat directorul Finanţelor bihorene.

În sintagma entităţi nonprofit care se înfiinţează şi funcţionează potrivit legii se încadrează pe lângă asociaţii şi fundaţii şi cultele religioase recunoscute în România, organizaţiile sindicale, patronatele, partidele politice, asociaţiile de proprietari, casele de ajutor reciproc ale salariaţiilor, în măsura în care, potrivit legilor proprii de organizare şi funcţionare desfăşoară activităţi nonprofit, iar sumele primite din impozit să fie folosite în acest scop.

Trimite articolul

X
Taguri:
ioan mihaiu ,
ONG
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Reguli noi pentru comercianți de la evenimentele publice din Oradea: înscrieri online, licitații pentru spații și amenzi de 7.000 de lei
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în cadrul ședinței ordinare din 25 iunie, noul regulament privind înscrierea comercianților la evenimentele publice organizate sau co-organizate de Asociația pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fostul agent de frontieră care a primit șpagă pe Revolut și-a recunoscut faptele. Ce pedeapsă a propus Parchetul Bihor
    Fostul agent de Poliție de Frontieră Alexandru Marius Dulău, cercetat de Parchetul Bihor într-un dosar de luare de mită, a admis că a comis faptele de care a fost acuzat și a încheiat un acord de procurorul de caz din cadrul Parchetului Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curtea de Apel Oradea: avertisment pentru un notar acuzat că a autentificat o procură semnată în fals de un profesor
    Notarul orădean Dan Dumitru Ogășanu a primit, joi, un avertisment din partea unui complet al Curții de Apel Oradea, care a dispus renunțarea la aplicarea pedepsei într-un dosar în care acesta a fost inculpat pentru fals intelectual şi complicitate la uz de fals.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Modificări în regulamentul de funcționare a păcănelelor din Oradea. Consilierii locali au respins autorizațiile mai multor săli din oraș
    La solicitarea Direcției Poliției Locale, consilierii locali orădeni au aprobat două modificări la regulamentul privind funcționarea sălilor de jocuri pe raza municipiului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cu ochii pe pepeni! Unde se vor putea vinde în Oradea și ce amenzi riscă cei care agață marfa pe ușile deschise ale magazinelor
    Consilierii locali orădeni au votat mai multe modificări la Regulamentul privind organizarea și desfășurarea activităților în zone publice, aprobat prin HCL nr. 48/2025. 1

    Educație

    Programul grădinițelor pe timpul verii. Unde pot fi înscriși copiii în Bihor
    Pentru a asigura continuitatea actului educațional și îngrijirea copiilor în condiții optime, unitățile de învățământ preșcolar vor funcționa prin alternanță în lunile iunie, iulie și august.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X