BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihorul, sub Cod roșu de caniculă: temperaturi de până la 40 de grade și nopți tropicale

Bihorul, sub Cod roșu de caniculă: temperaturi de până la 40 de grade și nopți tropicale

la 1 August 2026 11:33

Bihorul, sub Cod roșu de caniculă: temperaturi de până la 40 de grade și nopți tropicale

foto hartă: Administrația Națională de Meteorologie
1 August 2026 11:33
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare Cod roșu de caniculă pentru județele Satu Mare, Bihor și Arad, valabilă de duminică, ora 10:00, până luni, ora 10:00, în condițiile în care temperaturile maxime vor atinge 39-40 de grade Celsius.
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare Cod roșu de caniculă pentru județele Satu Mare, Bihor și Arad, valabilă de duminică, ora 10:00, până luni, ora 10:00, în condițiile în care temperaturile maxime vor atinge 39-40 de grade Celsius.

Trimite articolul

X

Potrivit meteorologilor, în județele Satu Mare, Bihor și Arad valul de căldură intens va persista pentru a treia zi consecutiv și se vor înregistra temperaturi extreme comparabile cu recordurile absolute ale primei decade a lunii august. Va fi caniculă, iar temperaturile maxime vor fi de 37…38 de grade în județul Satu Mare și de 39…40 de grade în județele Bihor și Arad. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Noaptea va fi tropicală, cu minime de 19…25 de grade, cele mai ridicate valori urmând să se înregistreze în Dealurile de Vest.

foto: Administrația Națională de Meteorologie

De asemenea, ANM a emis, pentru aceeași perioadă, un Cod portocaliu de caniculă pentru județele Timiș, Hunedoara, Alba, Mureș, Cluj, Sălaj, Bistrița-Năsăud și Maramureș. În aceste județe va fi caniculă, iar temperaturile maxime se vor situa între 35 și 38 de grade. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Local, noaptea va fi tropicală, cu minime de 20…24 de grade.

Un Cod galben este în vigoare duminică în vestul și sudul Olteniei, sudul Banatului și al Transilvaniei, precum și în jumătatea nordică a Moldovei. În aceste zone se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate, local va fi caniculă, disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU), pe arii restrânse, va atinge pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 37 de grade, cu cele mai mari valori în sudul Banatului. Pe alocuri, noaptea va fi tropicală, cu minime de 20…22 de grade.

Meteorologii au emis și o informare meteorologică valabilă în intervalul 1 august, ora 10:00 – 5 august, ora 10:00. Potrivit acesteia, sâmbătă (1 august), duminică (2 august) și luni (3 august), valul de căldură va fi intens și va persista în vestul, sud-vestul, centrul și nordul țării, iar de marți (4 august) va fi în extindere și intensificare în sudul și sud-estul teritoriului. Va fi caniculă și disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, la început în regiunile vestice, sud-vestice și parțial în cele centrale, apoi treptat în toate zonele de câmpie, podiș și deal. Temperaturile maxime se vor încadra între 26…30 de grade pe litoral și până la 39…40 de grade în Câmpia de Vest. Nopțile vor fi tropicale (cu minime de 20…25 de grade), la început pe litoral și local în regiunile vestice, iar din noaptea de marți spre miercuri în cea mai mare parte a țării.

Pentru intervalul 1 august, ora 10:00 – 2 august, ora 10:00, ANM a emis o avertizare Cod portocaliu de caniculă, disconfort termic accentuat și noapte tropicală pentru județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Sălaj și Maramureș. În aceste județe, canicula se va intensifica, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între 35 și 38 de grade, cu cele mai mari valori în Câmpia de Vest. Local, noaptea va fi tropicală, cu minime cuprinse, în general, între 20 și 24 de grade.

De asemenea, pentru intervalul 1 august, ora 10:00 – 2 august, ora 10:00, meteorologii au emis o avertizare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, local caniculă, disconfort termic ridicat și noapte tropicală, valabilă pentru sudul și vestul Olteniei, sudul Banatului, cea mai mare parte a Transilvaniei și jumătatea nordică a Moldovei.

Conform sursei citate, sâmbătă (1 august), în sudul și vestul Olteniei, în sudul Banatului, în cea mai mare parte a Transilvaniei, precum și în jumătatea nordică a Moldovei, se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate, local va fi caniculă, disconfortul termic va fi în creștere, iar indicele temperatură-umezeală (ITU), pe arii restrânse, va atinge pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 37 de grade, cu cele mai mari valori în sudul Banatului și în sud-vestul Transilvaniei. Pe alocuri, noaptea va fi tropicală, cu minime cuprinse, în general, între 18 și 22 de grade.

sursa: Agerpres

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
canicula ,
cod rosu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lucrările la blocul pentru medici și profesori din Tăuteu au ajuns la 80%
    În comuna Tăuteu, lucrările la blocul de locuințe de serviciu destinat specialiștilor din sănătate și învățământ au intrat în etapa finală. Investiția este realizată cu finanțare prin PNRR și urmărește să ofere condiții moderne pentru cadrele didactice și personalul medical care își desfășoară activitatea în comună.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Recidivist din Tinca, dat în urmărire pentru mai multe spargeri de locuințe
    Claudiu Ciurar, un tânăr de 22 de ani, din Tinca, este căutat de polițiști în întreaga țară pentru că se sustrage executării unei pedepse de 3 ani și 8 luni de închisoare, aplicată după ce a spart locuința unui consătean plecat la muncă în Scoția și a furat bunuri în valoare de aproximativ 5.000 de euro.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Relicvele Sfântului Francisc de Assisi au ajuns la Oradea. Mii de credincioși sunt așteptați în pelerinaj
    Credincioșii pot venera relicvele Sfântului Francisc de Assisi până duminică, 2 august, la Sanctuarul Eparhial „Maica Domnului” din Oradea. Momentul are loc în Anul Jubiliar Franciscan, la 800 de ani de la moartea sfântului.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorul, sub Cod roșu de caniculă: temperaturi de până la 40 de grade și nopți tropicale
    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare Cod roșu de caniculă pentru județele Satu Mare, Bihor și Arad, valabilă de duminică, ora 10:00, până luni, ora 10:00, în condițiile în care temperaturile maxime vor atinge 39-40 de grade Celsius.

    Economic

    Angajatorii care încadrează mame cu trei copii sau foști deținuți pot primi 2.250 de lei pe lună
    Angajatorii care încadrează în muncă mame aflate în șomaj și care au în întreținere cel puțin trei copii, precum și persoane care au executat pedepse privative de libertate, pot solicita în mod efectiv subvenția de 2.250 de lei pe lună, după ce Guvernul a aprobat normele necesare pentru aplicarea măsurii.

    România

    Fitch a menținut ratingul suveran al României la „BBB minus”, cu perspectivă negativă
    Fitch a menținut vineri ratingul suveran al României la „BBB minus”, cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenției de evaluare financiară.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X