Acestea au primit pachete cu alimente de la Fundaţia Ciore Roma. „În fiecare an, cu ocazia Paştelui, a Crăciunului şi a începerii şcolii, fundaţia noastră vine în sprijinul familiilor nevoiaşe de rromi. În felul acesta vrem să aducem un zâmbet pe faţa lor. Facem tot posibilul ca aceşti oameni să simtă că se gândeşte cineva şi la ei”, a declarat Lakatos Ioan, preşedintele fundaţiei. Valoarea celor 165 de pachete de alimente se ridică la circa 6.500 de lei. Fundaţia a început să strângă fonduri pentru aceste pachete de mai bine de trei luni. „Încercăm să ajutăm şi alte familii din oraş, dar majoritatea rromilor săraci locuiesc în cartierul Velenţa, strada Voltaire, blocurile «Nato»”, a precizat Lakatos Ioan.
Blocul „Nato” ajutat de Ciore Roma
Sărbătorile Pascale au fost mai bogate pentru 165 de familii de rromi din cartierul Velenţa.
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
Bihon CSM Oradea
Echipa orădeană s-a impus cu scorul de 33-28 (16-15), în meci contând pentru etapa a 9-a din play off-ul Diviziei A de handbal masculin.
Cultură
Ambrus Attila este prezent la târgul de antichităţi din cetate cu un stand de obiecte din ceramică.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un incident violent s-a consumat ziua, în amiaza mare, în zona Căii Borșului, în apropierea pasajului pietonal de sub calea ferată, unde un trecător a fost atacat de un bărbat de 43 de ani.
BIHON Sport local
Președintele Judo Club Liberty Oradea, Loredana Lascău, a fost invitată de conducerea Uniunii Europene de Judo (EJU) la Campionatul European de seniori 2026, găzduit de capitala Georgiei, Tbilisi.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Revenit la finele anului trecut la categoria de greutate la care s-a consacrat - 90 kg, Alex George Creț a realizat sâmbătă o performanță remarcabilă la Campionatul European de judo seniori, care are loc în aceste zile la Tbilisi (Georgia).
Cultură
Specializarea în Patrimoniu Cultural Imaterial (PCI) se axează pe studiul, identificarea, documentarea, salvgardarea și promovarea practicilor, reprezentărilor, expresiilor, cunoștințelor și abilităților transmise din generație în generație în cadrul comunităților.
Citiți principiile noastre de moderare aici!