BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Boom economic cu risc de arhitectură comercială

Boom economic cu risc de arhitectură comercială

la 8 October 2013 09:24
8 October 2013 09:24
La Galeria se poatea vedea că boom-ul economic prezintă risc de clădiri comerciale, nu arhitecturale.
Scris de erdei - La Galeria se poatea vedea că boom-ul economic prezintă risc de clădiri comerciale, nu arhitecturale.

Trimite articolul

X

Ordinul Arhitecţilor din România (OAR) Bihor vernisează marti, de la ora 14, la Galeria de Arte Vizuale de pe strada Republicii, expoziţia Boom / Room – Noua Arhitectură Estonă. Realizată de Asociaţia Arhitecţilor din Estonia, expoziţia e itinerată în Europa prin Institutului Eston din Ungaria. Expoziţia vine la Oradea prin colaborare cu Camera Arhitecţilor din Hajdu Bihar.

„Oraşe destrămate”

Ideea centrală a expoziţiei e descrisă de Angela Lupşea de la OAR Bihor:

Între 2000 şi 2008 Estonia a cunoscut un boom economic. Explozia industriei construcţiilor a transformat radical imaginea şi atmosfera oraşelor. Prosperitatea şi creditele atractive au creat, în oraşele micului stat postcomunist, turnuri de sticlă şi păduri de macarale, iar în afara oraşului întinse cartiere rezidenţiale. Visul estonilor – să lucreze în oraşe „occidentale” şi să locuiască în case cu grădină – s-a împlinit. Însă preţul societăţii „de succes” a fost apariţia oraşelor destrămate, destinate oamenilor de afaceri şi, din punct de vedere social, unidimensionale, cu prea puţin spaţiu pentru dialoguri şi activităţi libere – adică pentru viaţă.

Parcelările duc la haos

În concepţia modernă, clădirile se subordonează ambientului având rol secundar în peisajul urban. Crearea unui ambient citadin unitar şi filantrop e posibilă doar printr-o urbanistică riguroasă, absentă în Estonia. Proiectarea parcelară naşte haos. Crearea unui mediu acceptabil apasă pe arhitectul care, prin opera sa – clădirea proiectată – dă naştere unei noi calităţi culturale şi sociale şi le influenţează pe cele existente. Condiţia indispensabilă a arhitecturii şi urbanismului este beneficiarul civilizat şi deschis. Însă doar arhitectul are pârghiile prin care spaţiul haotic poate fi îmblânzit, exploatat în mod pozitiv, reglat şi înzestrat cu sens.

Expo „Boom / Room” surprinde cele mai bune realizări arhitecturale contemporane, ce au răzbătut din confuzia locală. Rezultatele exploziei arhitecturale, depăşită deja, nu sunt doar clădiri anoste de birouri, supermarketuri şi locuinţe de catalog, ci se găsesc între ele creaţii arhitecturale remarcabile, armonizate cu ambientul.

Expoziţia nu-şi propune să prezinte o imagine complexă a industriei construcţiilor, ci aşează pe hartă construcţiile obiective care, din anumite motive, sunt grăitoare şi ies în evidenţă.

Trei arhitecţi şi un istoric de artă, în timpul selectării, au ţinut cont de măreţia ideii şi calitatea execuţiei, de contextul clădirii, în sensul peisajului, al spaţiului urban şi al ambientului social. O arhitectură reuşită interacţionează cu utilizatorul şi ambientul deopotrivă, oferind spaţiu de mişcare de tip nou, puncte de conexiune şi mod de viaţă noi.

Reperele expoziţiei sunt imaginile panoramice care, în limbajul lor bidimensional, sugerează acel spaţiu şi atmosferă născute odată cu realizarea unei construcţii noi. În fotografii, casele nu sunt obiective egocentrice, comunică cu utilizatorul şi ambientul, devenind parte organică a întregului.

Comentarii ale autorilor însoţesc pozele, deschizând privitorului noi dimensiuni în spaţiu: dimensiunea spaţiului mental, regăsit în fiecare construcţie şi pe care privitorul o percepe doar inconştient.

Temele expoziţiei sunt: Luminile metropolei, Cultură şi simboluri, Oraşe în construcţie, Mediu modern de lucru, Spaţiu pentru timp liber, Straturile timpului, Cartiere vechi ale oraşului, Cartiere noi ale oraşului, Casa de vis.

Trimite articolul

X
Taguri:
galeria de arte vizuale ,
oradea ,
vernisaj
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primul an fără Bolojan. Aproximativ 1.500 de persoane, majoritatea elevi, prezente la manifestările festive dedicate zilei de 20 aprilie
    În organizarea primăriei Oradea și garnizoanei Oradea, în 20 aprilie au avut loc o serie de manifestări dedicate împlinirii a 107 ani de la intrarea trupelor române În Oradea, sub comanda generalului Traian Moșoiu, și instaurarea administrației românești.

    Educație

    Din Oradea spre Olimpiada Internațională: parcursul impresionant al unui tânăr matematician
    Mihai Alexandru Ardelean, elev la Colegiul Național „Onisifor Ghibu”, a ajuns deja în topul celor mai buni tineri matematicieni din țară și are șanse reale să reprezinte România la Olimpiada Internațională de Matematică. Povestea lui vorbește despre pasiune, disciplină și un talent care începe să se confirme la cel mai înalt nivel.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat căutat de poliție după ce s-a plimbat cu ATV-ul pe DN 1 în Oșorhei, cu un copil mic în brațe
    Fotografii surprinse în care un bărbat conduce un ATV având un copil mic în brațe, au provocat un val de reacții pe rețelele sociale.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Două incendii într-o singură zi în Oradea și Țețchea: flăcările au cuprins două locuințe
    Sâmbătă, 18 aprilie, pompierii militari bihoreni au intervenit pentru stingerea incendiilor izbucnite la două locuințe, situate în Oradea și Țețchea, ambele având drept cauză probabilă efectul termic al curentului electric.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De la emoții la aplauze: o orădeancă a urcat pe podium la concursul Toastmasters pentru România și Republica Moldova
    Acum un an, Antonia Costea intra pentru prima dată într-o sală Toastmasters și își făcea curaj să vorbească în fața unor oameni necunoscuți. Nu avea un plan, nu se gândea la concursuri și nici la podium.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi frați, obligați să-i plătească daune morale de 20.000 de lei unui polițist pe care l-au amenințat și l-au lovit
    Doi frați din Cociuba Mare au fost condamnați de Judecătoria Salonta la închisoare cu suspendare și obligați la câte 90 de zile de muncă gratuită în folosul comunității într-un dosar de ultraj, în care au fost acuzați că l-au amenințat și l-au agresat pe ajutorul de post din comuna Olcea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X