BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cai instruiți pentru a lucra cu copiii, fugăriți în țarc cu mașina de teren

Cai instruiți pentru a lucra cu copiii, fugăriți în țarc cu mașina de teren

la 25 April 2018 14:06 Reactualizat la: 25 April 2018 19:09

Cai instruiți pentru a lucra cu copiii, fugăriți în țarc cu mașina de teren

25 April 2018 14:06 Reactualizat la: 25 April 2018 19:09
„La Poliție ni s-a spus să avem o atitudine reținută, să nu inițiem speculații, să nu denigrăm și să nu emitem suspiciuni”, ne-a relatat unul dintre păgubiți.
Scris de Demian - „La Poliție ni s-a spus să avem o atitudine reținută, să nu inițiem speculații, să nu denigrăm și să nu emitem suspiciuni”, ne-a relatat unul dintre păgubiți.

Trimite articolul

X

O iapă tânără rănită irecuperabil, alți cai loviți dar cu posibilitate de vindecare și două mașini din Betfia lovite – acesta a fost bilanțul sumar al dimineții de marți, în comuna vecină cu Oradea. Din informațiile puse cap la cap de localnici reiese că o mașină de teren a cauzat pagubele: urmele din țarc arată că animalele au fost fugărite cu mașina, unele dintre ele au fost lovite altele doar alergate până la epuizare. Păgubiții au depus plângeri la Poliția Sînmartin dar suspiciunile care li s-au conturat în minte, odată cu evoluția ulterioară a faptelor, îi fac mai degrabă sceptici că aflarea adevăratului făptaș va fi o treabă simplă.

Distracție nocturnă

Pe o pășune îngrădită cu sârmă electrică, concesionată de la Primăria Sînmartin de Asociația Crescătorilor de Animale Betfiana pasc aproximativ 30 de cai. Opt dintre ei sunt ai bazei de agrement Caii din Vale, deținută de Alina Silaghi, iar restul sunt ai sătenilor.

„Marți dimineața, pe la ora 10:00, când s-a mers pe câmp să se vadă caii, am fost sunați de băieții din sat că sunt probleme la cai. Soțul meu a ajuns acolo și a văzut că una dintre mânze nu se putea ridica. Încercând să o ridice a văzut că are piciorul din spate rupt total, partea de jos stătea doar în piele. La prima vedere, mai erau doi cai răniți ai unor săteni, ulterior am văzut că încă o mânză de-a noastră este tăiată în două locuri, lovită la picior, dar se poate recupera. Încă un mânz de 10 săptămâni, al altcuiva, pare că s-a trecut peste el cu mașina, are pielea jupuită pe picioare și pe spate. Pare că va fi în regulă, totuși”, ne-a relatat Alina Silaghi.

31302040_2099118676768216_9044719479153491968_n

Alina Silaghi

Ea spune că prima suspiciune a soțului său a fost că animalul fusese împușcat, pentru că avea o gaură în genunchi, motiv pentru care a sunat urgent la 112.

„Poliția Felix s-a deplasat rapid, pe la 11:00 și ceva erau deja afară. Pe câmp, oamenii au încercat să ajute. Au găsit bucăți de spoiler și fragmente de oglindă și altele. S-au văzut urme de roți ale mașinii de teren, de drift-uri, tot tacâmul. Atunci au presupus că ar fi intrat în tarc cu mașina. S-a mai aflat că în sat ar fi fost lovite două mașini. Un Logan a fost frecat lateral iar cealată, a considerat probabil că nu e parcată bine și a băgat-o în curte, prin poartă”, detaliază femeia.

Veterinarii aduși la fața locului au constat starea animalelor rănite.

„În cazul mânzei ne-au spus că nu este posibilitatea de a o salva și am făcut ce am putut pentru a găsi o soluție să-i curmăm suferința”, spune ea.

„Pentru că azi noapte, cineva a ales o formă de distracție macabră și sub protecția mașinii de teren și-a demonstrat bărbăția ieșind la vânătoare de cai pe pășunea din Betfia, una din iepele care duminica bucurau copiii în cadrul centrului nostru, mâine va fi abatorizata, cu piciorul rupt în trei locuri. Dacă autoritatile nu vor întelege pericolul social al faptei și nu vor identifica corect făptuitorul, probabil urmează vânătoarea de oameni. Iți multumim Doina pentru că ne-ai învățat să fim oameni și pentru că ne-ai ajutat copiii să se dezvolte corect și să nu ajungă ca și „vânătorul” de care nu te-am putut feri!(…) Nu am postat poze cu Doina după accident deoarece imaginile sunt greu de suportat. A fost o iapă mica, sub 300 kg, căreia i-au fost secerate ambele picioare din spate, iar apoi probabil s-a trecut cu jeepul peste ea. N-a avut nici o șansă în fața lor/lui”, a postat baza Caii de Vale pe pagina proprie de FB.

Declarații

Păgubiții au ajuns la Poliția Felix pentru declarații și reclamații, marți, în jurul orei 3:00. Alina Silaghi zice că nu au aflat absolut nimic de la polițiști, dar ar fi primit, în schimb, recomandări de conduită. „Ni s-a spus să avem o atitudine reținută, în sensul că să nu inițiem speculații, să nu denigrăm și să nu emitem suspiciuni, pentru că ei își vor face treaba. Nu ne-au relatat nici că ar ar avea vreo suspiciune, nici că ar fi primit vreo declarație sau ceva. Ne-am intersectat cu o persoană pe care nu o cunoșteam, venită să dea declarații. Era un domn normal în vârstă, la vreo 50 de ani”, relatează femeia, care arată că „suspiciunea noastră a intervenit în momentul în care când dădeam să ieșim din sediul Poliției, eram pe scări și și-a făcut apariția, pentru a discuta cu persoana respectivă (cel care se pare că s-a autodenunțat pentru unele fapte n.r.), un domn care părea să fie celebru în județ. Era în dreapta unui BMW gri iar șoferul lui a insistat să ne arate un semn obscen cu degetul”.

31277609_281549222383034_5272014537941233624_n

Pagubiții au cerut să afle cum pot viziona înregistrările făcute de sistemul de camere video dar au aflat că doar în cazul unui proces, avocatul ar putea cere asta.

Cristian Bot, președintele Asociației Betfiana, ne-a relatat că la Poliție fusese deja adusă o mașină de teren neagră, care sătenilor nu le e deloc străină. „Știe toată lumea mașina aia, că e mereu pe aici, la vânătoare. E o mașină mare, un Hummer negru, n-ai cum să nu-l vezi. Oricum, caii noștri erau pe o pășune concesionată, pe un teren privat îngrădit, nu avea nimeni ce căuta acolo, darămi-te cu mașina”, se revoltă el.

Pericol public

Alina Silaghi insistă că, în acest caz, paguba trece pe locul doi față de cruzimea cu care a acționat făptașul.

„Calul care nu mai poate fi recuperat, ca de altfel toți ai noștri, sunt crescuți și instruiți, de când aveau câte două, trei luni, pentru terapia copiilor cu dizabilități. Noi am investit un an și jumătate de muncă în acest cal care încă nu-și intrase în atribuții, să zic așa. Totuși, nu atât paguba materială, timpul și investiția emoțională ne deranjează, ci pericolul social cu care a fost săvârșită fapta. Să mergi în puterea nopții pe câmp și să alergi cu jeepul niște animale debusolate, până le rupi picioarele, mi se pare o faptă care indică niște probleme psihice. Și atunci, ce urmează? Dacă nu se identifică făptașul, sau se identifică un făptaș eronat în toată treaba, omul ăla va continua să facă astfel de chestii”, apreciază ea, anticipând că, în aceste condiții, nici măcar oameni nu sunt în siguranță dacă un atare individ ajunge la concluzia că ar fi distracțiv să fugărească, de exemplu, copiii cu mașina.

Dosar penal

Purtătorul de cuvânt al IPJ Bihor, comisar Alina Dinu, a precizat că polițiștii din Băile Felix s-au autosesizat și au deschis un dosar penal efectuând cercetări pentru cruzime împotriva animalelor. Totodată, la sediul poliției s-a prezentat un bărbat care a recunoscut că a lovit cele două autoturisme din Betfia, însă nu a precizat nimic despre cai. Acesta a fost sancționat de polițiștii bihoreni cu 10 puncte de amendă.

În urma cercetărilor, polițiștii bihoreni vor stabili dacă există vreo legătură între cele două incidente din seara zilei de luni, 23 aprilie.

Conform unor informaţii ale localnicilor, necomentate de Poliție, Hummerul cu pricina ar fi înmatriculat pe una din firmele fraților Micula.

Trimite articolul

X
Taguri:
betfia ,
cai ,
fugariti ,
raniti ,
ucisi
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    Ai bani pe care nu-i poți explica? ANAF poate aplica un impozit de 70%
    Verificarea situației fiscale a persoanelor fizice a căpătat o amploare tot mai mare în ultimul an, iar ANAF urmărește cu atenție diferențele dintre veniturile declarate și banii sau bunurile deținute.

    Educație

    Ce îi așteaptă pe elevi și profesori din 7 septembrie. Cele mai importante noutăți ale anului școlar
    Elevii se întorc în bănci la 7 septembrie, iar noul an școlar păstrează structura pe module introdusă în ultimii ani. Pe lângă calendarul cursurilor și al vacanțelor, anul școlar 2026–2027 aduce și câteva noutăți: două discipline opționale noi, pregătirea procesului de schimbare a admiterii la liceu și extinderea ofertei educaționale din care școlile își pot alege opționalele.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A furat burlanele și butelia din două gospodării. Un hoț din Bihor a fost trimis un an la închisoare
    Două case nelocuite au fost țintele unui bărbat din Șușturogiu, care a fost prins de polițiști după ce a furat un burlan pe care l-a cărat în spate prin localitate, dar și o butelie pe care a vândut-o proprietarului unui magazin din sat.

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    Economic

    Lemnele și cărbunele pentru încălzire vor fi înlocuite treptat. Statul pregătește programe de sprijin pentru gospodării
    Cetățenii care își încălzesc locuințele cu sisteme vechi pe bază de lemne sau cărbune ar putea beneficia de sprijin pentru înlocuirea acestora cu soluții mai eficiente și mai puțin poluante.

    Economic

    Conturile românilor, tot mai vânate de hackeri. Atacurile au crescut cu 353%
    Românii și companiile au fost tot mai vizați de atacurile cibernetice în 2025, iar datele DNSC arată o creștere alarmantă a unor tipuri de incidente.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tânărul care și-a ucis tatăl în Oradea, judecat după ce a lovit un polițist de penitenciare
    Dinu Darius Lupaș, tânărul de 28 de ani, care a fost condamnat la 13 ani de închisoare după ce și-a înjunghiat mortal tatăl într-un bloc din Oradea, va apărea din nou în fața unui complet de judecată, la doi ani de la pronunțarea hotărârii definitive în cazul de omor. De data aceasta sub acuzația de ultraj, după ce a lovit cu pumnul în față un agent de la Penitenciarul din Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X