Proiectul Campusului din Oradea a obținut cel mai mare punctaj din regiunea de nord-vest.
„Având în vedere că pentru fiecare regiune de dezvoltare se va asigura finanțarea pentru cel putin două proiecte, finanțarea Campusului pentru învățământul dual din Oradea este asigurată.” a scrie Ilie Bolojan, președintele CJ Bihor într-o postare pe Facebook.
Valoarea totală a proiectului este de 29 milioane de euro, din care 19,6 milioane de euro sunt fondurile europene, iar 9,4 milioane de euro este contribuția Consiliului Județean Bihor. Majoritatea fondurilor vor fi alocate pentru investiția în clădirile și dotarea Campusului pentru învățământul dual de lângă Universitatea din Oradea, 10% din fonduri urmând să fie alocate pentru digitalizare.
Lucrările la Campus sunt într-o fază avansată
Până acum s-au realizat lucrări în valoare de 17,5 milioane de euro, contravaloarea acestora fiind achitată din bugetul Consiliului Județean Bihor. Câștigarea finanțării europene ne va permite accelerarea lucrărilor și achiziția dotărilor necesare.
„Ne vom putea recupera o parte din plățile efectuate, urmând ca sumele încasate să fie direcționate pentru alte proiecte de investiții în județul Bihor” a mai scrie Ilie Bolojan.
Dacă toate procedurile de achiziții pentru dotări se vor derula fără întârzieri, de la începutul anului viitor Campusul va fi dat în folosința elevilor, mai menționează acesta.
„Pentru a susține înscrierile la această formă de învățământ, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Bihor și cu firmele partenere, derulăm o campanie de promovare a învățământului profesional dual și a facilităților pe care le asigură campusul: internat, cantină, ateliere, burse etc.Susținerea învățământului profesional dual este o prioritate pentru noi, iar adaptarea învățământului la realitatea economică este o necesitate. Cu toate că avem o lipsă mare de meseriași și de oameni calificați, încă mulți absolvenți termină la specializări care nu se cer în economie. E nevoie de recalificare pentru acești tineri. Asta înseamnă ani pierduți, șanse ratate și speranțe pierdute. E o pierdere pentru ei, pentru familiile acestora și pentru economie” a mai declarat Bolojan.
La final, Președintele CJ Bihor aținut să mulțumească echipei de proiect și partenerilor pentru câștigarea finanțării.
[eadvert]
Trimite articolul
XNu sunt deloc fan al presedintelui CJ, dar are multa dreptate cu recalificarea. Nu doar Oradea sau Bihorul, Romania geme de psihologi, cand tara are de fapt nevoie de psihiatri. De sociologi nu mai zic, cate firme de sondare a opiniei publice pot fi?