BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Canalizarea prinde contur în comuna Lunca: lucrări de peste 7 milioane de lei în două sate

Canalizarea prinde contur în comuna Lunca: lucrări de peste 7 milioane de lei în două sate

De Sorin Martin Vereș
la 13 June 2026 09:59 Reactualizat la: 11 June 2026 13:04

Canalizarea prinde contur în comuna Lunca: lucrări de peste 7 milioane de lei în două sate

foto: arhivă
13 June 2026 09:59 Reactualizat la: 11 June 2026 13:04
Lucrările pentru realizarea rețelei de canalizare în satele Șuștiu și Sârbești au intrat în faza de execuție, după ce Primăria Lunca a predat amplasamentul către constructor.
Scris de Sorin Martin Vereș - Lucrările pentru realizarea rețelei de canalizare în satele Șuștiu și Sârbești au intrat în faza de execuție, după ce Primăria Lunca a predat amplasamentul către constructor.

Trimite articolul

X

Investiția este finanțată prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny” și are o valoare de 7,7 milioane de lei. Potrivit primarului comunei Lunca, Dorin Boca, administrația locală va urmări îndeaproape fiecare etapă a proiectului, astfel încât lucrările să fie realizate în conformitate cu standardele de calitate și cu termenele stabilite prin contract.

„Am predat amplasamentul pentru începerea lucrărilor de înființare a rețelei de canalizare în localitățile Șuștiu și Sârbești. În calitate de primar, voi urmări îndeaproape fiecare etapă a execuției acestei lucrări, împreună cu aparatul de specialitate al primăriei și dirigintele de șantier, pentru ca proiectul să fie realizat la standardele de calitate asumate și în termenele stabilite. Nu ne dorim să repetăm situații întâlnite la alte investiții, unde au existat nemulțumiri privind modul de execuție, motiv pentru care vom monitoriza atent desfășurarea lucrărilor și vom interveni ori de câte ori va fi necesar pentru respectarea proiectului și a interesului cetățenilor”, ne-a declarat primarul Boca.

Contractul de execuție prevede o durată de realizare de 24 de luni de la emiterea ordinului de începere a lucrărilor, document care a intrat în vigoare începând cu data de 3 iunie 2026. În cadrul investiției va fi construită o rețea de canalizare cu o lungime totală de 5.116 metri și vor fi realizate 295 de branșamente, dintre care 177 în satul Șuștiu și 118 în satul Sârbești. Proiectul mai include amenajarea a opt stații de pompare, iar apele uzate colectate vor fi transportate către Stația de Epurare a orașului Ștei.

Trimite articolul

X
Taguri:
canalizare ,
comuna lunca ,
investitie
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tronsonul Chiribiș - Biharia al Autostrăzii Transilvania ar putea fi deschis în acest an. Directorul CNIR vine la Oradea
    Lucrările la tronsonul Chiribiș- Biharia din Autostrada Transilvania, executate de compania Selina, se desfășoară într-un ritm intens, cu sute de muncitori și utilaje mobilizate pe șantier.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Consiliul Europei salută intervenția DIICOT. Viorel Pașca: „Ați căzut în plasa celor care v-au furnizat informațiile”
    DIICOT a făcut public un nou comunicat în care anunță că intervenția instituției în dosarul Dumbrava este menționată în mod explicit într-o scrisoare transmisă de Comisarul pentru Drepturile Omului al Consiliului Europei, Michael O'Flaherty, prim-ministrului României.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dragoș Pîslaru anunță că încă două persoane relocate de la Dumbrava au decedat, iar un bărbat a fugit dintr-un centru social
    Având în vedere interesul constant manifestat de opinia publică față de situația persoanelor vulnerabile relocate de la Dumbrava, ministrul Dragoș Pîslaru prezintă datele centralizate în urma celor 79 de vizite pe teren efectuate de inspectorii sociali.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO/VIDEO
    Investiție de 36 de milioane de lei la Colegiul Emanuil Gojdu. Elevii revin din toamnă într-o clădire complet modernizată
    În urmă cu un an, holurile Colegiului Național „Emanuil Gojdu” erau ocupate de schele, materiale de construcții și muncitori, iar elevii și profesorii încercau să își desfășoare activitatea într-un program adaptat permanent în funcție de evoluția lucrărilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O femeie și fiul ei de 8 ani au plecat de la domiciliul din Oradea și nu s-au mai întors. I-ați văzut?
    O femeie de 34 de ani și fiul ei, în vârstă de 8 ani, sunt căutați de polițiști după ce au plecat voluntar din locuința în care stăteau în Oradea și nu s-au mai întors. 1

    Cultură

    Râs pe săturate și voie bună la show-ul de stand up comedy cu Costel, la Oradea
    Seara va fi deschisă de comedianții Dima Cubreacov și Mirel Popinciuc.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X