BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Când vor fi alimentate cardurile sociale

Când vor fi alimentate cardurile sociale

De Ramona Pașcu
la 9 August 2023 10:27

Când vor fi alimentate cardurile sociale

9 August 2023 10:27
Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene asigură o nouă tranșă în valoare de aproximativ 625 milioane lei pentru alimentarea cardurilor sociale destinate persoanelor vulnerabile cu încă 250 de lei.
Scris de Ramona Pașcu - Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene asigură o nouă tranșă în valoare de aproximativ 625 milioane lei pentru alimentarea cardurilor sociale destinate persoanelor vulnerabile cu încă 250 de lei.

Trimite articolul

X

De acest ajutor, acordat o dată la 2 luni, beneficiază aproximativ 2,5 milioane de persoane, conform listelor de beneficiari eligibili centralizate de Ministerul Muncii și Solidarității Sociale, urmând ca voucherele sociale să fie alimentate cu 250 de lei până la data de 15 august.

Cine poate beneficia de voucherele sociale

Potrivit OUG nr. 63/2022, beneficiază de vouchere sociale pentru alimente și mese calde în valoare de 250, acordate la fiecare două luni:

  • pensionarii sistemului public de pensii, pensionarii aflați în evidența caselor de pensii sectoriale și beneficiarii de drepturi acordate în baza legilor cu caracter special, plătite de casele teritoriale de pensii/casele de pensii sectoriale, ale căror venituri lunare realizate sunt mai mici sau egale cu 1.500 lei, pentru tranșele din anul 2022, respectiv mai mici sau egale cu 1.700 lei pentru tranșele din anul 2023;
  • persoanele – copii și adulți – încadrate în grad de handicap grav, accentuat sau mediu, ale căror venituri lunare proprii realizate sunt mai mici sau egale cu 1.500 lei pentru tranșele din anul 2022, respectiv mai mici sau egale cu 1.700 lei pentru tranșele din anul 2023;
  • familiile cu cel puțin 2 copii în întreținere ale căror venituri lunare realizate pe membru de familie sunt mai mici sau egale cu 600 lei pentru tranșele din anul 2022, respectiv mai mici sau egale cu 675 lei pentru tranșele din anul 2023;
  • familiile monoparentale ale căror venituri lunare realizate pe membru de familie sunt mai mici sau egale cu 600 lei pentru tranșele din anul 2022, respectiv mai mici sau egale cu 675 lei pentru tranșele din anul 2023;
  • familiile și persoanele singure care au stabilit dreptul la ajutorul social;
  • persoanele fără adăpost astfel cum acestea sunt reglementate potrivit prevederilor legale în vigoare.

[eadvert]

Trimite articolul

X
Taguri:
bani ,
carduri sociale ,
romania ,
virari
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    VIDEO
    Ilie Bolojan, atac dur la adresa PSD: „aruncarea în aer a guvernării este o lipsă totală de respect față de cetățeni"
    Ilie Bolojan critică dur decizia PSD de retragere a sprijinului, o numește iresponsabilă și anunță că va continua să conducă Guvernul pentru a asigura stabilitatea țării.

    România

    Surse: Bolojan nu demisionează, membrii PNL fac zid în jurul premierului. Chiar și contestatarul Hubert Thuma și-a anunțat sprijinul
    Ilie Bolojan beneficiază de susținerea partidului pentru a rămâne în funcția de premier și pentru a merge la consultările de la Cotroceni alături de Nicușor Dan în această formulă, potrivit unor surse participante la ședința PNL desfășurată luni seara, citate de Antena 3 CNN.

    România

    PSD retrage sprijinul lui Bolojan cu 97,7% din voturi: Grindeanu – „Mai bine Opoziție cu voce, decât o guvernare cu capul plecat”
    Liderii PSD au intrat în ședința pentru a vota dacă îi vor retrage sprijinul politic premierului Ilie Bolojan. 1

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Cinci incendii de vegetație în Bihor: pompierii au împiedicat extinderea flăcărilor către păduri
    În perioada 18–20 aprilie, pompierii bihoreni au intervenit în patru localități pentru stingerea a cinci incendii de vegetație uscată, ultimul dintre acestea izbucnind în noaptea de duminică spre luni.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un suflet neajutorat la 12 metri înălțime: pisică blocată de două zile pe un stâlp a fost salvată de pompieri
    Sâmbătă, 18 aprilie, pompierii bihoreni au fost solicitați, printr-un apel la 112, să intervină în localitatea Săucani, comuna Răbăgani, pentru salvarea unei pisici rămase blocată pe un stâlp de electricitate, cu înălțimea de aproximativ 12 metri. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primul an fără Bolojan. Aproximativ 1.500 de persoane, majoritatea elevi, prezente la manifestările festive dedicate zilei de 20 aprilie
    În organizarea primăriei Oradea și garnizoanei Oradea, în 20 aprilie au avut loc o serie de manifestări dedicate împlinirii a 107 ani de la intrarea trupelor române În Oradea, sub comanda generalului Traian Moșoiu, și instaurarea administrației românești. 5
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X