Scopul festivalului consta în descoperirea de noi talente, susţinerea şi promovarea lor, păstrarea obiceiurilor şi tradiţiilor noastre culturale, precum şi punerea în valoare a cântecului popular din diferite zone folclorice a ţări. Festivalul concurs se va desfăşura pe 2 categorii de vârsta; 8 – 15 ani şi 16 – 28 ani. Concurenţi vor pregăti atât pentru preselecţie cât şi pentru concurs 2 piese, una fără acompaniament orchestral ( doina, balada, cântec doinit) şi o piesa ritmată cu acompaniament, specific zonei de provenienţa a interpreţilor. Acompaniamentul muzical este asigurat de către orchestra “Rapsodia Bihoreană” dirijor prof. Liviu Buţiu. La acest important festival concurs desfăşurat la Oradea sau înscris 46 concurenţi din 12 judeţe: Sălaj, Suceava, Hunedoara, Maramureş, Satu Mare, Cluj, Bacău, Bistriţa, Mureş, Alba, Timişoara şi Bihor. Data fiind valoarea concurenţilor înscrişi în concurs se anunţa un festival cu un ridicat nivel competitiv, cei mai buni dintre ei for fi recompensaţi cu premii în bani, cupe şi diplome. Preselecţia are la Şcoala de Arte Francisc Hubic Oradea, iar concursul, gala laureaţilor şi invitaţi în recital are loc în data de 11 octombrie 2013, de la ora 15,00 la Casa de Cultura a Municipiului Oradea din Piaţa Ferdinand.În recital vor evolua nume sonore a cântecului popular : Florica Bradu Tiberiu Ceia, Leontin Ciucur, Leontin Cciucur , Vasile Coca, Antonela Ferche Buţiu, Dana Ionela Jurjuţ, Ansamblul folcloric Auşana şi Alexandra Chira. Festivalul concurs de la Oradea va fi filmat de Hora Tv. precum şi de Favorit Tv, TVR. 3 şi TVR Timisoara.
Cântec mândru de pe Criş
Festivalul concurs de muzică populară "Cântec mândru de pe Criş" este organizat de Ansamblul folcloric "Auşana" condus de dir. Silviu Botiş, în colaborare cu Consiliul Judeţean Bihor, Primăria Municipiului Oradea, C.J.C.P.C.T. Bihor, Şcoala de Arte Francisc Hubic Oradea şi Hora Tv.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
Educație
Stabilit de peste cinci ani în Malta, orădeanul Cristian Bolocan a ajuns în topurile Amazon Kindle din Canada, SUA, Marea Britanie și Australia cu volumul „The Father We Never Had: Artificial Intelligence Before and After”.
BIHON Sport local
Sala de jocuri sportive a Liceului cu Program Sportiv „Bihorul” și Arena „Antonio Alexe” au găzduit, în perioada 22-24 mai, turneul final de handbal masculin la categoria de vârstă elevi de liceu, din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar (ONSȘ).
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un scandal care i-a avut ca protagoniști pe doi artiști orădeni – Luigi Kerezsi, de 27 de ani, un rapper cunoscut sub numele de Cartier, respectiv S.Boi, numele de scenă al trapperului Alex Șipoș – a fost soluționat recent, în primă instanță, de către Judecătoria Oradea, care i-a aplicat primului o condamnare la 10 luni de închisoare cu executare, pentru lovire sau alte violențe și i-a interzis ca timp de 3 ani să comunice ori să se apropie la mai puțin de 30 de metri de S.Boi.
2
Cultură
Proiectul se desfășoară simultan în Croația, Spania, Finlanda, Egipt, Oman, Portugalia, Elveția, Marea Britanie și România.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
O conferință despre donarea de organe, moartea cerebrală și dilemele spirituale ale familiilor aflate în fața unei astfel de decizii a avut loc vineri, 22 mai, de la ora 16:30, la Palatul Episcopal Romano-Catolic din Oradea. La conferință a participat și un preot care are nevoie de un transplant și care s-a întrebat retoric: „voi apuca să îmi văd fetița, de 3 ani și jumătate, pe picioarele ei?”.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Polițiștii rutieri bihoreni au desfășurat duminică, 24 mai, între orele 10:00 și 18:00, o acțiune pe DN 1H, pentru creșterea siguranței rutiere și prevenirea accidentelor în care sunt implicate motociclete.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!