BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cantină şi duşuri pentru săraci

Cantină şi duşuri pentru săraci

la 13 June 2009 16:00
13 June 2009 16:00
Săracii şi defavorizaţii din comunitatea orădeană au un motiv de bucurie şi de speranţă. Şi asta pentru că Asociaţia Caritas Eparhial Oradea (ACEO) intenţionează să deschidă în lunile ce urmează o cantină socială pentru cei pentru care hrana zilnică a devenit o problemă, iar pentru cei care nu unde să se spele o sală de duşuri. De aceste servicii vor beneficia persoanele nevoiaşe din urbea de pe Criş.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Săracii şi defavorizaţii din comunitatea orădeană au un motiv de bucurie şi de speranţă. Şi asta pentru că Asociaţia Caritas Eparhial Oradea (ACEO) intenţionează să deschidă în lunile ce urmează o cantină socială pentru cei pentru care hrana zilnică a devenit o problemă, iar pentru cei care nu unde să se spele o sală de duşuri. De aceste servicii vor beneficia persoanele nevoiaşe din urbea de pe Criş.

Trimite articolul

X

„Cantina şi duşurile au un rol extrem de impoartant pentru persoanele defavorizate aflate în asistenţa asociaţiei dar şi pentru ceilalţi nevoiaşi din comunitatea orădeană. Din nefericire mulţi dintre aceşti oameni au o situaţie atât de gravă încât nu-şi pot asigura nici măcar mâncarea de care au nevoie pentru a supravieţui. Oamenii străzii nu au un loc unde să se spele. ACEO le va oferi această posibilitate. Fiecare persoană care va beneficia de duşurile ce vor fi construite, va primi din partea asociaţiei şi un rând de haine curate”, spune părintele Olimpiu Todorean, cel de la care porneşte această iniţiativă.

Potrivit părintelui Olimpiu Todorean, preşedintele organizaţiei, ideea aceasta s-a conturat în anul 2006, anul în care ACEO a început să distribuie zilnic o masă caldă persoanelor nevoiaşe din comunitate. „Începând cu anul 2006, ACEO distribuie zilnic o masă caldă (două feluri de mâncare şi pâine) pentru 30 de persoane din Oradea. Această masă se distribuie prin rotaţie, astfel că anual de ea se pot bucura 70 de persoane nevoiaşe. Încă de la demararea acestui program am a intenţionat să construim o cantină socială, în vederea pregătirii şi distribuirii în condiţii civilizate a mesei pentru beneficiari, dar până acum acest lucru nu a fost posibil”, a declarat părintele Olimpiu Todorean. Acesta a precizat că Congregaţia Surorilor Franciscane Misionare ale lui Cristos din Italia va oferi ajutorul financiar pentru construcţia acestei cantine şi a duşurilor (estimate la 150.000 de euro) şi va asigura cheltuielile pe care le implică funcţionarea lor. Din cauză că ACEO nu dispune de un teren pe care să o construiască şi nici un spaţiu în care să funcţioneze cantina şi duşurile, organizaţia a cerut sprijinul municipalităţii orădene în vederea realizării acestui proiect, care s-a arătat interesată de această iniţiativă şi a promis că va căuta o locaţie potrivită.

„Căutăm o locaţie potrivită în care să funcţioneze atât cantina, cât şi duşurile. Pe ordinea de zi a şedinţei Consiliului Local din 29 iunie sau în prima şedinţă din luna iulie vom introduce şi această problemă”, a declarat primarul Oradiei, Ilie Bolojan, precizând că proiectul ACEO este o completare la serviciile pe care le oferă Primăria Oradea nevoiaşilor din comunitate.

Preşedintele ACEO spune că acest proiect se va întinde pe o suprafaţă totală de 300 de mp.

Crina Dobocan

Trimite articolul

X
Taguri:
cantina ,
caritas ,
nevoiasi
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    După trei remize în campionat, Lotus Băile Felix a învins Bihorul Beiuș într-un joc de pregătire
    Colege în Liga 3, Seria 8, Lotus Băile Felix și CS Bihorul Beiuș au terminat la egalitate toate cele trei meciuri jucate în sezonul 2025/2026. A fost 0-0 la Beiuș, apoi 1-1 și 2-2 la Sânmartin.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi comisari europeni au transmis un mesaj de solidaritate pentru comunitatea LGBT din Oradea după refuzul avizării Marșului Pride
    Comisara europeană pentru Egalitate, Hadja Lhabib, și comisarul european pentru Justiție, Michael McGrath, au transmis un mesaj de solidaritate cu comunitatea LGBTI din Oradea și au subliniat necesitatea respectării dreptului la liberă întrunire.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat reținut de polițiștii de la Protecția Animalelor Bihor pentru că a lovit cu piciorul un câine, prin gard
    Polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor Bihor l-au reținut pentru 24 de ore pe un tânăr de 29 de ani, din localitatea Bistra, acuzat că ar fi rănit cu intenție câinele unui consătean.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    Economic

    Bolojan consideră justificată amânarea majorării TVA la 21% pentru locuințe, din cauza blocajului ANCPI
    Premierul interimar Ilie Bolojan consideră justificată amânarea majorării TVA pentru locuințe, după atacul cibernetic care a blocat platforma ANCPI. Transferul datelor în Cloudul Guvernamental va fi finalizat miercuri, iar joi autoritățile vor estima când sistemul va redeveni funcțional.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Este rușinos pentru primarul Florin Birta să invoce astfel de argumente”. ARK Oradea și ACCEPT condamnă interzicerea Marşului Oradea Pride
    În ciuda acestei noi interdicții, Marșul Oradea PRIDE va avea loc. Peste 150 de organizații din peste 30 de țări și-au exprimat solidaritatea cu Oradea PRIDE și au cerut respectarea dreptului la întrunire pașnică. 8

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor Oradea a răpus „virușii verzi” cu un gol marcat pe final
    Revenită pe plan local, echipa FC Bihor a susținut primul joc pe teren propriu în compania formației Sănătatea Cluj, pe care a învins-o cu 1-0 (0-0), la capătul unei prestații care nu a impresionat.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X