BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Câştigul salarial mediu brut în luna aprilie în judeţul Bihor a fost de peste 6.700 de lei

Câştigul salarial mediu brut în luna aprilie în judeţul Bihor a fost de peste 6.700 de lei

De Ramona Pașcu
la 1 July 2024 07:00 Reactualizat la: 30 June 2024 14:54
6 Comentarii

Câştigul salarial mediu brut în luna aprilie în judeţul Bihor a fost de peste 6.700 de lei

FOTO: Alexandru Nițescu
1 July 2024 07:00 Reactualizat la: 30 June 2024 14:54
La sfârșitul lunii aprilie 2024, în județul Bihor erau 186.379 persoane angajate în muncă, în creștere cu 344 de salariaţi faţă de efectivul înregistrat la sfârşitul lunii martie 2024, arată Direcția Județeană de Statistică Bihor.
Scris de Ramona Pașcu - La sfârșitul lunii aprilie 2024, în județul Bihor erau 186.379 persoane angajate în muncă, în creștere cu 344 de salariaţi faţă de efectivul înregistrat la sfârşitul lunii martie 2024, arată Direcția Județeană de Statistică Bihor.

Trimite articolul

X

Câştigul salarial mediu brut în luna aprilie 2024 în judeţul Bihor a fost de 6.795 de lei/persoană. Câştiguri salariale medii brute peste media judeţului au realizat salariații din servicii (7.012 lei). Câştiguri salariale medii brute sub media judeţului au realizat salariaţii din industrie și construcții (6.558 de lei) și salariaţii din agricultură, silvicultură şi pescuit (5.795 de lei).

[eadvert]

Câştigul salarial mediu net în luna aprilie 2024 în judeţul Bihor a fost de 4.175 lei/persoană. Câştiguri salariale medii nete peste media judeţului au realizat salariaţii din servicii (4.200 delei). Câştiguri salariale medii nete sub media judeţului au realizat salariaţii din industrie şi construcţii (4.165 de lei) precum și salariații din agricultură, silvicultură şi pescuit (3.740 de lei).

Numărul şomerilor înregistraţi, existenţi în evidenţele Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Bihor la data de 30.04.2024 a fost de 4.703 persoane, în creștere cu 228 față de numărul șomerilor înregistrați în luna martie 2024.

Pe sexe, din totalul şomerilor înregistraţi, 2.225 erau de sex masculin şi 2.478 de sex feminin. Faţă de luna martie 2024, numărul şomerilor de sex masculin a crescut cu 147 persoane, iar numărul şomerilor de sex feminin a crescut cu 81 persoane.

Rata şomajului la 30.04.2024 a fost de 2,0%. Pe sexe, rata şomajului a fost de 1,7% la persoanele de sex masculin şi de 2,4% la persoanele de sex feminin.

Trimite articolul

X
Taguri:
6700 lei ,
bihor ,
burt ,
castig ,
luna aprilie ,
salariu mediu
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Pakistanezii, nepalezii și cu kiuciunghezii says:
    July 1, 2024 at 9:02 am

    Trai pe vātrai la voi !
    Acolo e de noi !
    Bihoreni, păzea că venim !

    Reply
  2. Cantati va rog la alta masa says:
    July 1, 2024 at 10:19 am

    Desigur ca prognoza pentru urmatorii ani este ca salariul brut va ajunge numarul 1 in Europa, doar ca statu il va impozita 85%, asa ca sa ne putem lauda cu cifrele, cand defapt NETul de 15% nu prea va fi bagat in seama, ca ala e mic rau de tot… 10.000 de lei brut va deveni 1.500 lei net. Doamne ajută !

    Reply
  3. dasds says:
    July 1, 2024 at 11:41 am

    lasati ne, vrem informatii cu salariul median

    Reply
  4. fan bolo says:
    July 1, 2024 at 11:51 am

    noroc cu bugetarii ca ridica ei media 🙂

    Reply
  5. minte de om odihnit says:
    July 2, 2024 at 5:30 am

    Ce fumati mai oameni buni ??? 6700 de lei brut ??? UNDE ? Probabil ati luat in calcul doar salariile bujetarilor…

    Reply
    • asta ati votat says:
      July 3, 2024 at 10:34 am

      pai doar salariul lui ilie a crescut, ca si-a acordat siesi spor de performanta. Catelul de la pmo la fel. Normal ca a crescut media

      Reply
  6. powered by Surfing Waves

    Cultură

    Pragul Vaida, ediţia 42. Se lansează și la Oradea antologia de poezie transilvăneană „Concert de gală”
    Invitații clubului de lectură sunt poeții antologați Egyed Emese, Szántai Lajos şi Andrei Dósa.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cazan de țuică, furat și dus cu trenul la Oradea, la fier vechi. Hoțul a furat și 26 de sticle cu alcool
    Un bărbat din satul bihorean Galoșpetreu a fost protagonistul unei situații inedite: a furat un cazan de pălincă, l-a transportat cu trenul pe o distanță de 65 de kilometri până în Oradea, unde l-a vândut la centru de colectare a fierului vechi.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Acțiuni de dezinsecție și tratamente fitosanitare în Oradea. Vezi care este programul anunțat de Primărie
    Primăria Oradea a anunțat că, în perioada 18–29 mai, vor fi desfășurate acțiuni de dezinsecție și tratamente fitosanitare pe raza municipiului, în vederea combaterii insectelor generatoare de disconfort, precum țânțarii și muștele, atât în faza de adult, cât și în stadiul de larvă.

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Piață agroalimentară modernă și centru de formare, inaugurate la Marghita în prezența ministrului Cseke Attila
    La festivități au participat primarul municipiului Marghita - Demián Zsolt, ministrul Cseke Attila, precum și primarul localității Berettyóújfalu - Muraközi István.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Prădător sexual din Bihor, trimis la închisoare după ce a distribuit materiale indecente cu minori
    Un bărbat de 31 de ani a fost condamnat de Tribunalul Bihor la 3 ani și 10 luni de închisoare cu executare, pentru că ar fi deținut și distribuit fotografii și clipuri video cu caracter pornografic cu minori.

    Economic

    Plafon TVA 2026: pragul de 395.000 de lei care decide dacă plătești sau nu taxă pe valoare adăugată
    Plafonul de la care firmele și persoanele fizice autorizate din România devin plătitoare de TVA este stabilit în 2026 la nivelul de 395.000 de lei, potrivit Codului fiscal.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X