BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ce fac aleșii județului cu banii necheltuiți anul trecut?

Ce fac aleșii județului cu banii necheltuiți anul trecut?

De Călin Corpaș
la 16 January 2020 08:17 Reactualizat la: 16 January 2020 09:30
2 Comentarii

Ce fac aleșii județului cu banii necheltuiți anul trecut?

Aleșii județului sunt convocați de conducere pentru a le aproba modul în care se va cheltui (sau nu) excedentul din 2019
16 January 2020 08:17 Reactualizat la: 16 January 2020 09:30
Joi, 16 ianuarie, aleșii județului sunt convocați în mod extraordinar, de către președintele Pasztor Sandor, pentru a vota modul în care va fi cheltuit (sau nu) excedentul bugetar de pe urma anului 2019.
Scris de Călin Corpaș - Joi, 16 ianuarie, aleșii județului sunt convocați în mod extraordinar, de către președintele Pasztor Sandor, pentru a vota modul în care va fi cheltuit (sau nu) excedentul bugetar de pe urma anului 2019.

Trimite articolul

X

Azi, joi, 16 ianuarie, aleșii județului sunt convocați în mod extraordinar, de către președintele Pasztor Sandor, pentru a vota modul în care va fi cheltuit (sau nu) excedentul bugetar de pe urma anului 2019. Sunt 52 de milioane de lei pe care Executivul Consiliului Județean nu i-a putut cheltui, în 2019 și pentru care caută, acum, destinații de finanțare.
În proiectul de Hotărâre pus pe masa consilierilor județeni, acestora li se propune ca acest consistent excedent bugetar să devină sursă a cheltuielilor din secțiunea de dezvoltare a bugetului județean, încă neadoptat. Prin urmare, nu se știe care sunt acele cheltuieli pe investiții către care va merge excedentul, anul acesta. De asemenea, președintele Pasztor și vicepreședinții Mang și Bodea propun ca acest excedent să finanțeze și golurile de casă “provenite din decalajele între veniturile și cheltuielile secțiunilor de funcționare și dezvoltare în anul curent (2020), în limita disponibilului”.

Pasează banii dintr-un an în altul

Reamintim că, dincolo de covoarele asfaltice așternute de drumurile județene, în 2019, Consiliul Județean nu a reușit să inaugureze vreun proiect investițional, acesta fiind și motivul constituirii acestui excedent bugetar uriaș, pasat spre bugetul anului 2020. Mai mult decât atât, excedentul bugetar pasat din 2018 în 2019 fusese dublu decât actualul excedent bugetar, din aceleași motive: Incapacitatea de a cheltui banii spre dezvoltarea județului.
Rămâne, însă, de văzut, cum vor vota reprezentanții PNL, dar și ALDE, din Consiliul Județean, în condițiile în care este de notorietate nemulțumirea vicepreședintelui Traian Bodea (ALDE), față de statutul său în Consiliul Județean. Ieri, Bodea a cerut public o restructurare a Consiliului Județean, fără să știe, de fapt, dacă este sau nu susținut de Pasztor (UDMR) și de Ioan Mang (PSD).

Vicepreședintele Bodea ar concedia 20% din angajați la Consiliul Județean!

Trimite articolul

X
Taguri:
consiliul judetean ,
excedent bugetar
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. miu says:
    January 16, 2020 at 11:27 am

    Ce probleme isi fac ei, nu va fie frica ca ii toaca primariile pe lucrari umflate de 4-5 ori ca sa-i sifoneze.

    Reply
  2. zsizsi says:
    January 17, 2020 at 8:44 am

    “…dincolo de covoarele asfaltice așternute de drumurile județene, în 2019”. Ce ratare, anul trecut se puteau reinnoi toate drumurile judetene fara plata manoperei, doar drumurile si-au turnat singur covorul…

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Incendii de pădure în mai multe zone din Bihor. La Corbești, flăcările au afectat o casă și trei anexe
    Pompierii bihoreni au fost mobilizați în cursul după - amiezii zilei de marți, 25 august pentru stingerea a trei incendii de pădure, care se manifestă în Valea lui Mihai, Corbești și Șauaieu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Procuroare amenințată cu moartea de un deținut. Judecătoria Oradea l-a condamnat la peste 4 ani de închisoare
    Un bărbat de 41 de ani, din județul Mureș, a fost condamnat, marți, de Judecătoria Oradea la 4 ani, 2 luni şi 16 zile închisoare într-un dosar în care a fost anchetat pentru că a amenințat-o cu moartea pe o procuroare care l-a cercetat anterior pentru furt.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Se întrerupe furnizarea apei calde în mai multe zone din Oradea. Termoficare Oradea va interveni la patru avarii
    Întreruperea furnizării apei calde se va face începând de miercuri, 26 august, ora 8:00.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    Cultură

    Alex Velea, Killa Fonic şi HVNDS printre invitaţii noii ediţii ON Festival, de la Oradea Arena. Biletele Early Bird sunt disponibile
    ON Festival își propune să ofere tinerilor două zile dedicate muzicii și socializării și să creeze un eveniment adaptat preferințelor lor.

    BIHON Sport local

    Campioni naționali la doar 13 și 15 ani: David Szabo-Alexi și Raphael Plugar visează să îmbrace tricoul României
    David Szabo-Alexi duce mai departe tradiția voleibalistică a familiei sale.  A devenit campion național la beach volley U16 ani, alături de colegul său de echipă, Raphael Plugar.

    Educație

    Școala începe în septembrie, regulile burselor încă se lasă așteptate. Ce trebuie să știe părinții
    Câteva sute de lei pe lună pot conta serios în bugetul unei familii, mai ales când începe școala. Cu mai puțin de trei săptămâni înainte ca elevii să se întoarcă în clase, regulile după care vor fi acordate bursele în anul școlar 2026-2027 nu sunt încă stabilite. Ele vor fi calculate printr-o nouă metodologie. Până când aceasta va apărea, părinții se pot orienta după sistemul folosit în precedentul an școlar: 450 de lei pentru bursa de merit, câte 300 de lei pentru bursele sociale și tehnologice și un sprijin de 700 de lei pentru elevele care au devenit mame.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X