Este vorba despre proiectul „Construire și dotare creșă în Municipiul Beiuș”, o investiție importantă realizată prin PNRR. Noua creșă va avea o capacitate de 70 de locuri, repartizate în maximum 7 grupe, urmând să răspundă unei nevoi stringente a comunității. Actuala unitate de îngrijire antepreșcolară din oraș dispune de doar 25 de locuri, în timp ce numărul cererilor anuale medii ajunge la 50. Investiția totală se ridică la 13.983.421,78 lei, întreaga sumă fiind asigurată prin fonduri PNRR. Proiectul este coordonat de Compania Națională de Investiții. În prezent, lucrările se află într-un stadiu avansat, cu un grad de execuție estimat între 70 și 80%. Se lucrează la instalarea sistemului de încălzire prin pardoseală, precum și la finisajele interioare – tencuieli și zugrăveli. Termenul de finalizare este stabilit pentru luna iulie a acestui an.
„Este una dintre cele mai importante investiții din ultimii ani pentru familiile tinere din Beiuș. O creșă nouă, modernă și bine dotată nu este doar un sprijin pentru părinți, ci și un angajament al administrației noastre față de educația de calitate, încă de la cele mai fragede vârste. Ne dorim ca, începând din toamnă, cei mici să aibă parte de cele mai bune condiții aici, în orașul lor”, a declarat primarul Gabriel Popa.
Clădirea va beneficia de un sistem de încălzire bazat pe apă geotermală, o resursă locală regenerabilă, iar pe acoperiș vor fi montate panouri fotovoltaice, contribuind la reducerea costurilor cu energia electrică. De asemenea, creșa va dispune de bucătărie proprie și spălătorie, asigurând servicii integrate pentru micuți și pentru personalul didactic. Unitatea va fi amplasată pe un teren generos, de 6.000 de metri pătrați, ceea ce va permite amenajarea unor spații de joacă exterioare, zone verzi și căi de acces moderne.
Citiți principiile noastre de moderare aici!