BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Centrul de formare profesională „Henri Coandă” Oradea participă la Oradea Job Expo

Centrul de formare profesională „Henri Coandă” Oradea participă la Oradea Job Expo

la 21 September 2022 09:58 Reactualizat la: 21 September 2022 13:00

Centrul de formare profesională „Henri Coandă” Oradea participă la Oradea Job Expo

21 September 2022 09:58 Reactualizat la: 21 September 2022 13:00
Oradea Job Expo va fi organizat vineri, 7 octombrie 2022, la Era Shopping Park.
Oradea Job Expo va fi organizat vineri, 7 octombrie 2022, la Era Shopping Park.

Trimite articolul

X

De la Oradea Job Expo nu puteau lipsi cursurile de calificare și formare profesională. Acestea vor fi oferite de către rețeaua națională a școlilor postliceale și liceelor „Henri Coandă”, cu o experiență de peste 20 ani. Inspirată de filozofia geniului Henri Coandă, încă de la înființare, fundația și–a asumat scopul de a contribui la progresul umanităţii prin cultivarea potenţialului uman și și-a stabilit următoarele obiective: să asigurare accesul la educație și formare profesională continuă a indivizilor; să înființeze unități de învățământ particulare, centre de formare profesională de toate gradele la nivel național; să organizeze cursuri de formare profesională (calificare, perfecționare, specializare, inițiere) cu durate de timp variabile; să creeze și să implementeze cultura calității în domeniul educației și formării profesionale; să realizeze parteneriate, proiecte, contracte, colaborări la nivel local, regional, național și european, în vederea dezvoltării profesionale a resursei umane; să stimuleze și să sprijine inițiativele și activitățile cu caracter cultural, educațional, religios, sportiv, umanitar și filantropic.

[eadvert]

 

Calitatea învățământului realizat în centrele de formare profesională, școlile și liceele Fundației „Henri Coandă”, concretizate prin evaluările externe, au dus la obținerea autorizărilor și acreditărilor de către Ministerul Educației și Ministerul Muncii. Rezultatele certe se cuantifică în inserția absolvenților pe piața forței de muncă, într-un procent de peste 90%.

Centrul de formare profesională „Henri Coandă” oferă la Oradea Job Expo mai multe cursuri: Bucătar, Cofetar, Cosmetician, Evaluator de competențe profesionale, Evaluator de furnizori și programe profesionale, Frizerie – Coafură – Manichiură – Pedichiură, Formator, Instructor/preparator formare, Inspector resurse umane, Însușirea noțiunilor fundamentale de igienă, Lucrător comercial, Manager de proiect, Maseur, Operator introducere și validare date, Ospătar (chelner), Operator umplere recipiente GPL autorizare și reautorizare.

28 de angajatori

Cifra firmelor înscrise până în prezent la Oradea Job Expo a ajuns la 28 (firme, companii de recrutare și o școală care oferă cursuri de calificare în mai multe meserii). Oferta participanților la târg este în domenii variate, de la Automotive, HoReCa, Comerț, Mase plastice, la Construcții și materiale de construcții, Tâmplărie, Servicii financiare, Transporturi, etc.

Târgul locurilor de muncă Oradea Job Expo a ajuns la a V-a ediție. Evenimentul este organizat de Inform Media, editor al cotidienelor Jurnal Bihorean și Bihari Naplo, și al site-urilor Bihon.ro și Erdon.ro. Partener instituțional al târgului este AJOFM Bihor.
Astfel, bihorenii aflați în căutarea unui loc de muncă, precum și cei care doresc să-și schimbe jobul actual, sunt așteptați vineri, 7 octombrie 2022, între orele 10:00 – 18:00, sub cupola Era Park.

Până în prezent, s-au înscris la eveniment: Școala Profesională Henri Coandă Oradea, Golde Oradea, FinProm, Premagro, Prohuman APT, EBM Papst, Plexus Services Ro, Marvicon, H.Essers, Sogefi Suspensions Eastern Europe, Nidec, Plastor, Vernicolor, DeLonghi, Hanning Motors, Turism Felix, Madrugada, Greencorp, Celestica, Fais Mekatronic, Universal Export – Orsa Manpower Consulting, PGS Sofa & Co, Purem Oradea, Profi Rom Food, Strabag, Teknia Oradea, Connectronics Romania și Sykes. Lista rămâne deschisă în continuare. Informații despre eveniment pot fi obținute la tel. 0728116.455.

Firmele care participă la târg beneficiază de mediatizare în paginile cotidienelor și pe site-urile editate de Inform Media, cât și pe paginile lor de facebook.

 

Angajatorii prezenți la edițiile anterioare ale târgului au apreciat evenimentul drept unul reușit, atât prin prisma mediatizării și organizării, cât și în ceea ce privește numărul de participanți.
La ediția din 1 aprilie 2022 au participat 29 de angajatori, care au oferit peste 1.100 de locuri de muncă în domenii diferite și pentru grade diferite de calificare și studii.

Trimite articolul

X
Taguri:
Oradea Job Expo ,
scoala henry coanda ,
specializari
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dan Pitic, speologul orădean care duce lumina în adâncuri în cele mai diverse peșteri turistice ale lumii
    Pentru Dan Pitic - spun angajatorii lui - iluminarea unei peșteri este mult mai mult decât instalarea de lămpi; este locul unde expertiza tehnică întâlnește viziunea artistică.

    FC Bihor

    Erik Lincar: „A fost o partidă copy paste a meciului cu Unirea Slobozia”
    Antrenorii echipelor FC Bihor și ASA Târgu Mureș au avut stări de spirit diferite la conferința de presă de după meci. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de caniculă în Bihor. Meteorologii avertizează asupra unui disconfort termic accentuat
    Duminică, 16 august, șase județe din vestul și nord-vestul României se vor afla sub Cod galben, din cauza temperaturilor ridicate și a disconfortului termic accentuat, potrivit unei avertizări transmise sâmbătă de ANM.

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON Sport local

    Meciuri amicale ale echipelor bihorene din Liga 3. Transilvania a câștigat în Ungaria, iar Bihorul Beiuș a învins CS Oșorhei
    Transilvania Sport Academy s-a impus sâmbătă cu scorul de 2-1 în meciul de acasă cu Monostorpály (Ungaria).

    FC Bihor

    FOTO
    Blestemul minutului 83. FC Bihor a terminat la egalitate meciul cu ASA Târgu Mureș și rămâne fără victorie în actuala ediție
    Echipa gazdă nu s-a putut baza în acest meci pe aportul a patru jucători de bază: Dragoș Tescan, Paul Antoche și Peter Gal Andrezly. Repriza întâi a fost săracă în faze de poartă. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat din Valea lui Mihai, condamnat la 8 ani de închisoare pentru că și-ar fi violat nepoata de 13 ani
    Un bărbat din orașul Valea lui Mihai a fost condamnat la 8 ani de închisoare pentru viol, fiind acuzat că, timp de mai bine de un an, și-a obligat nepoata în vârstă de 13 ani să întrețină cu el relații sexuale orale. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X