BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Centrul Oradiei va intra in santier

Centrul Oradiei va intra in santier

la 19 July 2011 09:38
19 July 2011 09:38
De luna viitoare, aspectul zonei centrale a municipiului se va schimba iremediabil. Luni, primarul Ilie Bolojan a anunţat că în august încep lucrările în Piaţa Unirii şi pe strada Vasile Alecsandri.
Scris de erdei - De luna viitoare, aspectul zonei centrale a municipiului se va schimba iremediabil. Luni, primarul Ilie Bolojan a anunţat că în august încep lucrările în Piaţa Unirii şi pe strada Vasile Alecsandri.

Trimite articolul

X

Se vor înlocui reţelele de apă şi canalizare, respectiv se vor introduce reţelele de termie. Lucrările vor fi efectuate de Electrocentrale Oradea şi de Compania de Apă.

Zona afectată de lucrări va fi delimitată de Parcul 1 Decembrie – strada Alecsandri şi parţial Piaţa Unirii, până la axa de circulaţie Podul Ferdinand – strada Avram Iancu. Aşadar, maşinile vor putea circula doar pe această axă, fără a mai putea vira pentru a parca în Piaţa Unirii sau pentru a intra pe strada Vasile Alecsandri. De altfel, după ce toate lucrările vor fi finalizate, atât partea din subteran cât şi reamenajarea de la nivelul solului, zona din faţa aliniamentului Palatul Vulturul Negru – Biserica cu Lună, cât şi strada Alecsandri vor fi spaţii destinate eminamente traficului pietonal.

Jos cablurile!

Primarul spune că la începutul lunii august Electrocentrale SA Oradea va începe să lucreze în arealul amintit mai sus, pentru reţelele de termie, după care va înceape lucrul şi Compania de Apă Oradea (CAO). De asemenea, o dată cu aceste lucrări din subteran, vor fi îngropate şi firele care atârnă azi pe clădiri, într-un canal tehnic unic. Bolojan spune că a avut deja întâlniri în acest sens cu Distrigaz, Romtelecom, Electrica şi RCS&RDS, companii ce au reţele în zonă. „Toate cablurile vor intra în canale tehnice, astfel încât faţadele vor putea fi eliberate de snopurile de cabluri”, a declarat ieri edilul-şef al urbei. Lucrările la reţele se doresc a fi terminate în toamna acestui an. După aceea, în primăvara lui 2012 ar trebui să înceapă lucrările de reamenajare a spaţiului suprateran. Iarna 2011/2012 va trece însă peste zona aflată în şantier fără asfalt.

Pe strada Vasile Alecsandri se va lucra din bani prevăzuţi în bugetul local, în acest sens urmând să aibă loc o rectificare de buget. Vor fi alocaţi 2,9 milioane de lei noi lucrărilor, bani ce vor fi împărţiţi de CET şi CAO. Pentru Piaţa Unirii se va semna un contract cu finanţare europeană, în valoare de 5 milioane de euro.

Gata peste un an

Primarul spune că până în vara anului viitor doreşte ca toate lucrările din Piaţa Unirii – strada Vasile Alecsandri să fie finalizate. Se doreşte ca să fie gata inclusiv montarea noului pavaj şi celorlalte amenajări tip mobilier urban (bănci, lampadare, grilaje de protecţie pentru arbuştii ce vor fi plantaţi, scuaruri etc.). Protectul de reamenajare urbană a fost ales deja de Primărie. Câştigătorul concursului de proiecte a fost Proiect Bihor.

Bolojan şi-a cerut scuze celor ce vor fi afectaţi de lucrările din Centru: „Îmi cer scuze pentru disconfort creat tuturor celor ce desfăşoară activităţi comerciale în zona afectată”.

CĂLIN CORPAŞ

Alte santiere dupa 2012

Trimite articolul

X
Taguri:
alexandri ,
electrocentrale ,
oradea ,
piata unirii
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Fostul fotbalist bihorean Adrian Anca a fost convocat în premieră la un Campionat European
    Pe lângă fotbal, unde a jucat la CFR Cluj și a devenit campion național, bihoreanul Adrian Anca și-a descoperit o nouă pasiune după ce și-a încheiat cariera de jucător. Un hobby care i-a adus prima participare ca fotbalist la un Campionat European.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    UPDATE: Femeia rănită în accidentul de pe Calea Clujului din Oradea a fost operată. Fetița de 4 ani este în stare stabilă
    Accidentul a avut loc marți, 2 iunie, puțin înainte de ora 17:00, pe Calea Clujului din Oradea.

    Economic

    Eroare de sistem, date expuse: UniCredit amendată cu 12.000 de euro în urma unui incident GDPR
    Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal a finalizat în luna mai 2026 o investigație care a vizat UniCredit Bank SA, în urma unei reclamații depuse de o persoană fizică.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un bărbat acuzat că și-ar fi violat fiica timp de 7 ani, eliberat din arest de Tribunalul Bihor și pus sub control judiciar
    La mai puțin de două luni de la arestarea sa, un bărbat de 42 de ani, din Curtuișeni, acuzat că și-ar fi violat fiica minoră, a fost eliberat de după gratii și pus sub control judiciar, printr-o decizie definitivă luată marți de Tribunalul Bihor.

    Economic

    GALERIE FOTO
    Noul sediu EBM Papst din Oradea, deschis oficial după o investiție de 30 de milioane de euro
    Compania EBM Papst România a inaugurat oficial noul său sediu și noua fabrică din Parcul Industrial II Oradea, o investiție estimată la 30 de milioane de euro.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Un urs a fost filmat în timp ce alerga pe un drum din Bihor
    Animalul a fost filmat în cursul zilei de marți, 2 iunie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X