BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cine poate beneficia de indemnizație pe timp de stare de urgență

Cine poate beneficia de indemnizație pe timp de stare de urgență

De Dan Birta
la 8 April 2020 11:14

Cine poate beneficia de indemnizație pe timp de stare de urgență

8 April 2020 11:14
Documentele se depun până în data de 10 a lunii în curs pentru luna anterioară.
Scris de Dan Birta - Documentele se depun până în data de 10 a lunii în curs pentru luna anterioară.

Trimite articolul

X

Pentru a beneficia de indemnizația prevăzută de OUG nr. 32/2020, PFA, II și IF trebuie să depună la Agenția Județeană pentru Prestații și Intervenție Socială (AJPIS) Bihor o serie de documente. Potrivit informațiilor primite de la Gabriela Iova, directorul executiv al AJPIS Bihor, categoriile profesionale amintite anterior trebuie să depună: o cerere, o declarație pe proprie răspundere, o copie a cărții de identitate și un extras de cont. Adresa de e-mail la care se pot transmite documentele asumate prin semnătura este: plati.covid.bh@mmanpis.ro.

Alți beneficiari

„Categoriile de persoane care pot beneficia de această indemnizație, în afara celor menționate anterior, sunt: persoanele fizice care obțin venituri exclusiv din drepturile de autor și drepturile conexe; personalul încadrat în muncă la un angajator prin altă modalitate prevăzută de lege; persoanele care își desfășoară activitatea în baza contractelor de activitate sportivă; persoanele care au încheiate convenții individuale de muncă în baza Legii nr.1/2005 privind organizarea și funcționarea cooperației”, ne-a informat Gabriela Iova.

Termenul de depunere al acestor documente este data de 10 a lunii curente pentru plata indemnizaţiei din luna anterioară. Cuantumul prevăzut de lege pentru aceste indemnizaţii este de 75% din câştigul salarial mediu brut prevăzut de Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pentru anul 2020 nr. 6/2020.

În cazul sportivilor, pentru perioada suspendării temporare a contractului de activitate sportivă, din iniţiativa structurii sportive, ca urmare a efectelor produse de coronavirusul SARS-CoV-2, persoanele prevăzute la art. 67^1 alin. (1) lit. a)-c) din Legea educaţiei fizice şi sportului nr. 69/2000, cu modificările şi completările ulterioare, aceștia beneficiază de o indemnizaţie de 75% din drepturile în bani aferente contraprestaţiei activităţii sportive, dar nu mai mult de 75% din câştigul salarial mediu brut prevăzut de Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pentru anul 2020 nr. 6/2020. Indemnizaţia se suportă din bugetul de stat.

„Menționăm că de această indemnizație se poate beneficia doar pe perioada stării de urgenţă instituite prin Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgenţă pe teritoriul României”, a precizat directorul executiv al AJPIS Bihor.

Potrivit acesteia, până în data de 07.04.2020 au fost transmise la AJPIS Bihor, pe adresa de e-mail dedicată transmiterii cererilor pentru plata acestei indemnizații, 2.150 solicitări, din care 1.264 sunt corecte.

4.071 de lei brut/lună, indemnizația pentru PFA care intră în șomaj tehnic

Trimite articolul

X
Taguri:
indemnizatie ,
pfa ,
şomaj tehnic
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    Locuri de muncă la stat în Bihor: concursuri deschise pentru mai multe posturi
    Mai multe instituții publice din județul Bihor au scos la concurs posturi vacante în această perioadă, oferind oportunități de angajare atât pentru persoane cu studii superioare, cât și pentru candidați cu studii medii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 23 iulie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 23 iulie.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    După trei remize în campionat, Lotus Băile Felix a învins Bihorul Beiuș într-un joc de pregătire
    Colege în Liga 3, Seria 8, Lotus Băile Felix și CS Bihorul Beiuș au terminat la egalitate toate cele trei meciuri jucate în sezonul 2025/2026. A fost 0-0 la Beiuș, apoi 1-1 și 2-2 la Sânmartin.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi comisari europeni au transmis un mesaj de solidaritate pentru comunitatea LGBT din Oradea după refuzul avizării Marșului Pride
    Comisara europeană pentru Egalitate, Hadja Lhabib, și comisarul european pentru Justiție, Michael McGrath, au transmis un mesaj de solidaritate cu comunitatea LGBTI din Oradea și au subliniat necesitatea respectării dreptului la liberă întrunire.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat reținut de polițiștii de la Protecția Animalelor Bihor pentru că a lovit cu piciorul un câine, prin gard
    Polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor Bihor l-au reținut pentru 24 de ore pe un tânăr de 29 de ani, din localitatea Bistra, acuzat că ar fi rănit cu intenție câinele unui consătean.

    Economic

    Bolojan consideră justificată amânarea majorării TVA la 21% pentru locuințe, din cauza blocajului ANCPI
    Premierul interimar Ilie Bolojan consideră justificată amânarea majorării TVA pentru locuințe, după atacul cibernetic care a blocat platforma ANCPI. Transferul datelor în Cloudul Guvernamental va fi finalizat miercuri, iar joi autoritățile vor estima când sistemul va redeveni funcțional.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X