UPDATE
„În eveniment a fost implicată o autocisternă încărcată cu formaldehidă (un gaz incolor cu miros înțepător n.r), care s-a răsturnat. Pentru gestionarea evenimentului, la fața locului au fost mobilizați de urgență pompierii Stației Ștei, cu o autospecială de intervenție și cu ambulanța SMURD a subunității, iar – dat fiind faptul că accidentul s-a produs la limita județelor Bihor și Arad -, au fost de asemenea mobilizați și pompierii ISU Arad, cu o autospecială CBRN (de primă cercetară și evaluare Chimică, Biologică, Radiologică și Nucleară), o autospecială de stingere și cu o ambulanță SMURD”, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Bihor, locotenent-colonel Camelia Roșca.
Cu toate acestea, au fost implementate măsuri suplimentare pentru siguranță. Deși cisterna nu este fisurată, pompierii bihoreni au instituit, preventiv, un perimetru de siguranță de 500 de metri și au evaluat starea de sănătate a șoferului, care a refuzat transportul la spital.
Știrea inițială
Traficul rutier este blocat, iar intervenția echipajelor de urgență este în desfășurare. Potrivit martorilor, circulația va rămâne închisă până la transferul complet al lichidului din cisternă într-un alt vehicul.
Potrivit informațiilor, o altă cisternă urmează să ajungă la fața locului în jurul orei 21:30, pentru a prelua conținutul periculos din vehiculul avariat. Ridicarea cisternei răsturnate va avea loc abia dimineață, după finalizarea transferului.
Evenimentul a fost semnalat inițial de participanți la trafic, în grupurile de informare rutieră. Imaginile publicate în mediul online confirmă răsturnarea vehiculului de mare tonaj și prezența echipajelor de intervenție.


Citiți principiile noastre de moderare aici!