BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cod roșu de averse în mai multe localități. A fost emis un mesaj Ro-Alert

Cod roșu de averse în mai multe localități. A fost emis un mesaj Ro-Alert

De Alexandra Szabo
la 9 June 2023 19:19 Reactualizat la: 9 June 2023 19:41

Cod roșu de averse în mai multe localități. A fost emis un mesaj Ro-Alert

FOTO: Alexandru Nițescu
9 June 2023 19:19 Reactualizat la: 9 June 2023 19:41
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, vineri după-amiaza, avertizări nowcasting Cod roşu de furtună pentru localităţi din judeţul Bihor, dar și Caraş-Severin și Bistriţa-Năsăud, valabile în următoarea oră.
Scris de Alexandra Szabo - Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, vineri după-amiaza, avertizări nowcasting Cod roşu de furtună pentru localităţi din judeţul Bihor, dar și Caraş-Severin și Bistriţa-Năsăud, valabile în următoarea oră.

Trimite articolul

X

„La ora 18:47, ISU Bihor a trimis un mesaj de avertizare a populației, prin sistemul Ro-Alert, în contextul Avertizării meteo-COD ROȘU de averse torențiale, care vor cumula peste 40 L/mp, descărcări electrice, grindină, în zona localităților Oșorhei, Ineu, Copăcel, Cetariu, Săcădat”, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Bihor, locotenent colonel, Camelia Roșca.

[eadvert]

Similar, până la ora 19:30, în judeţul Bihor, în localităţile Oşorhei, Ineu, Copăcel, Cetariu şi Săcădat, se vor semnala averse torenţiale care vor acumula peste 40 l/mp, frecvente descărcări electrice, grindină. În zona avertizată s-au acumulat cantităţi de peste 50 l/mp, precizează meteorologii. Avertizările de fenomene periculoase imediate (nowcasting) se emit pentru o perioadă de maximum şase ore, precizează ANM, a relatat Agerpres.

„În scopul preîntâmpinării situațiilor de urgență generate de fenomenele meteorologice periculoase, recomandăm cetățenilor ca pe timpul manifestării acestora, să se adăpostească în locuințe sau alte spații care le asigură protecția și să deconecteze aparatura electrocasnică. De asemenea, pentru limitarea posibilelor pagube generate de vântul puternic, parcarea autoturismelor se va realiza în zone ferite, la distanță față de copaci sau stâlpi de electricitate. Totodată, recomandăm populaţiei din zonele vizate de avertizări să ia măsuri pentru curățarea șanțurilor și rigolelor de scurgere pentru facilitarea evacuării normale a apelor pluviale”, a mai precizat purtătorul de cuvânt.

Cod portocaliu de inundații

I.N.H.G.A a emis o avertizare hidro-cod portocaliu: „Azi, 9 iunie, între orele 19:20 – 24:00, vor fi scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte severe de inundații locale și creșteri importante de debite și niveluri cu posibile depășiri ale cotelor de inundație. Avertizarea este valabilă pentru „râurile mici din bazinul hidrografic Crișul Repede – afluenții aferenți sectorului aval Acumularea Tileagd”.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
cod rosu ,
ploi ,
pompieri ,
vreme urata
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Filmările din trafic, între probă pentru Poliție și riscul de a încălca dreptul la imagine. Ce trebuie să știe șoferii
    Accidentele, depășirile periculoase, șoferii agresivi și alte incidente din trafic ajung tot mai des să fie surprinse de camere de bord sau de telefoane.

    România

    Pîslaru, despre protestele sindicatelor: „Salariul minim pentru 2027 nu poate fi decis de Guvernul interimar”
    O decizie privind nivelul salariului minim nu poate fi luată în acest moment, termenul pentru prezentarea raportului care va fundamenta nivelul acestuia fiind 20 octombrie, a declarat marți ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru, în contextul protestului organizat de sindicate în fața ministerului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 26 august, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 26 august.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    Mapamond

    VIDEO
    Cântăreața Dolly Parton, o legendă a muzicii country, a murit la vârsta de 80 de ani

    BIHON Sport local

    Scandal în poloul orădean. CS Crișul solicită plata indemnizațiilor de formare pentru poloistele care vor să plece la CSU Oradea
    Redacția Bihon.ro a fost contactată recent de părinții a două poloiste orădene - Sara Dumitru și Francesca Sîvu - care și-au exprimat indignarea cu privire la tratamentul la care sunt supuse fiicele lor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Revoltă în online după ce orașul rămâne în beznă până la ora 22. „Faceți economie în altă parte, nu pe spinarea orădenilor!!!”
    Decizia Primăriei Oradea de a amâna cu aproximativ o oră aprinderea iluminatului public a declanșat un val de nemulțumiri în mediul online. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X