BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Colegiul Eminescu va fi reabilitat pe banii orașului

Colegiul Eminescu va fi reabilitat pe banii orașului

la 27 February 2019 10:15
27 February 2019 10:15
Deși a depus un proiect pentru reabilitarea imobilului din fondurile Ministerului Culturii, Municipalitatea a decis să se apuce de lucrare pe banii orașului, din moment ce răspunsul din Capitală întârzie.
Scris de farcas - Deși a depus un proiect pentru reabilitarea imobilului din fondurile Ministerului Culturii, Municipalitatea a decis să se apuce de lucrare pe banii orașului, din moment ce răspunsul din Capitală întârzie.

Trimite articolul

X

Consilierii locali au de aprobat din nou, mâine, indicatorii tehnico-economici pentru „Reabilitarea Colegiului Național Mihai Eminescu, inclusiv sala de sport”. E un prim pas, o formalitate necesară pentru demararea oricărei achiziții, spune Anamaria Sava, șef serviciu tehnic în cadrul Direcției Patrimoniu Imobiliar.

Conform proiectului de hotărâre propus de Executiv, valoarea totală a investiției este de peste 34 milioane de lei fără TVA, iar durata lucrării este de 24 de luni.

Nu mai departe de anul trecut, consilierii locali au aprobat indicatorii tehnico-economici pentru lucrare, înainte ca aceasta să fie inclusă într-un proiect depus spre finanțare la Ministerul Culturii și Identității Naționale.

Conform proiectului înregistrat în Capitală, clădirea Colegiului Național „Mihai Eminescu” este una din cele mai mari unități de învățământ din Oradea, deservind populația din toate cartierele orașului și din Zona Metropolitană Oradea. Şcolarizează în prezent 1.432 de elevi în 342 săli de clasă. Programa școlară cuprinde 7 domenii de specialitate, fiind structurată pe învățământ primar, gimnazial și liceal.

Fără răspuns de la Minister

Clădirea a aparţinut fostei Mănăstiri și Gimnaziului Premonstratens și Academiei de Drept, ea fiind construită în anii 1760-1810 și extinsă în 1874. Suprafața totală a terenului aferent colegiului este de 10.707 mp, suprafața la sol a clădirii Corpului 1 de 3.761 mp, suprafața desfășurată de 15.044 mp, iar a clădirii Corpului 2 este de 293 mp.

Proiectul depus de Municipalitate la Minister nu a primit niciun răspuns până acum, motiv pentru care edilii au decis să mute intervenția pe bugetul local.

„Până acum, programul ministerial nu are elaborate normele metodologice. Vom merge pe cont propriu cu lucrarea, nu așteptăm să cadă grămadă clădirea. Dacă pe parcurs pornește programul ministerial, vom încerca să decontăm lucrările făcute până la acel moment”, spune șefa Serviciului Tehnic.

Trimite articolul

X
Taguri:
buget local ,
Colegiul National Mihai Eminescu ,
reabilitare
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Filmările din trafic, între probă pentru Poliție și riscul de a încălca dreptul la imagine. Ce trebuie să știe șoferii
    Accidentele, depășirile periculoase, șoferii agresivi și alte incidente din trafic ajung tot mai des să fie surprinse de camere de bord sau de telefoane.

    România

    Pîslaru, despre protestele sindicatelor: „Salariul minim pentru 2027 nu poate fi decis de Guvernul interimar”
    O decizie privind nivelul salariului minim nu poate fi luată în acest moment, termenul pentru prezentarea raportului care va fundamenta nivelul acestuia fiind 20 octombrie, a declarat marți ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru, în contextul protestului organizat de sindicate în fața ministerului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 26 august, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 26 august.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    Mapamond

    VIDEO
    Cântăreața Dolly Parton, o legendă a muzicii country, a murit la vârsta de 80 de ani

    BIHON Sport local

    Scandal în poloul orădean. CS Crișul solicită plata indemnizațiilor de formare pentru poloistele care vor să plece la CSU Oradea
    Redacția Bihon.ro a fost contactată recent de părinții a două poloiste orădene - Sara Dumitru și Francesca Sîvu - care și-au exprimat indignarea cu privire la tratamentul la care sunt supuse fiicele lor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Revoltă în online după ce orașul rămâne în beznă până la ora 22. „Faceți economie în altă parte, nu pe spinarea orădenilor!!!”
    Decizia Primăriei Oradea de a amâna cu aproximativ o oră aprinderea iluminatului public a declanșat un val de nemulțumiri în mediul online. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X