BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Concert cu Victor Socaciu de 1 Decembrie

Concert cu Victor Socaciu de 1 Decembrie

la 29 November 2011 11:02
29 November 2011 11:02
Gândită „scurt şi la obiect”, Sărbătoarea Naţională a României pare o păpădie ofilită comparativ cu sărbătoarea locală a salontanilor, Zilele Municipiului Salonta, pentru care consilierii români şi maghiari au votat, în vară, fonduri semnificativ mai mari.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Gândită „scurt şi la obiect”, Sărbătoarea Naţională a României pare o păpădie ofilită comparativ cu sărbătoarea locală a salontanilor, Zilele Municipiului Salonta, pentru care consilierii români şi maghiari au votat, în vară, fonduri semnificativ mai mari.

Trimite articolul

X

De 1 Decembrie, românii patrioţi, autorităţile locale române şi maghiare şi cine mai doreşte vor executa un program-fulger prin care se va sărbători cea mai importantă zi din an pentru România. Abia vizibil în formatul A5 şi lipit într-un colţ al afişului mare şi colorat care anunţă concertul gratuit al maestrului Victor Socaciu, programul manifestărilor de 1 Decembrie are pentru Salonta trei puncte seci: ora 13:00 – „Colocviu dedicat zilei de 1 Decembrie 1918, la sala de festivităţi a Colegiului Naţional Arany Janos” (viitorul Colegiu Naţional Dacia); ora 15:00 – „Şedinţa festivă a Consiliului Local al Municipiului Salonta, în sala mare a Primăriei”; ora 15:50 – 16:00 „Deplasare la Statuia lui Avram Iancu, Te Deum, depunere de coroane, paradă militară”.

După numai o oră, salontanii sunt invitaţi la concertul gratuit al cântăreţului de muzică folk Victor Socaciu, acompaniat la clape de Nicolae Matei şi completat în acorduri de chitară de Cătălin Stepa. „Este Ziua noastră, a tuturor românilor care simt, gândesc, suferă şi se bucură româneşte, indiferent de religie sau de etnie. Sunt nenumărate familii mixte de români şi maghiari în Salonta care au o singură cetăţenie, cea română. Vă chem să ne bucurăm joi, 1 Decembrie, pentru România aici, în Salonta, unde drapelul este tricolorul românesc iar limba oficială este cea vorbită de Avram Iancu. Fraţilor, trebuie să ne pese că suntem români!” – a răsunat apelul la unitate în diversitate al preotului ortodox Nicolae Marian, la slujba de Duminică.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
1 decembrie ,
salonta ,
victor socaciu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Campionii s-au calificat în finala Superligii de polo. CSM Oradea a câștigat fără probleme meciul doi cu Rapid
    Echipa orădeană s-a impus cu scorul de 17-12 în partida din deplasare cu Rapid București, contând pentru semifinalele turneului play off din cadrul Superligii Naționale de polo.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Avocat bihorean, obligat la plata unor daune de 57.000 de euro, într-un proces de înșelăciune oprit de prescripție
    Curtea de Apel Oradea a dispus, miercuri, încetarea procesului penal față de avocatul István Sallak, din cadrul Baroului Bihor, pentru acuzațiile de înșelăciune în formă continuată (3 acte materiale) și camătă, ca urmare a prescrierii răspunderii penale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Benzinăriile din Oradea se golesc de carburanți pe rând: primele stații au rămas deja fără motorină și benzină standard
    Stații din Oradea rămân fără benzină și motorină standard, în timp ce specialiștii avertizează scumpiri rapide și posibile dezechilibre în distribuția carburanților. 2

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Bihon Decese

    Decese 29.04.2026

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cinci polițiști de la BCCO Oradea, suspecți într-un dosar de abuz în serviciu instrumentat de DNA
    Procurorii Serviciului Teritorial Oradea al Direcției Naționale Anticorupție investighează un caz în care cinci ofițeri ai Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea sunt suspectați de abuz în serviciu.

    Cultură

    Teatrul ca instrument de explorare personală în cadrul cursurilor TRM Academy 2026
    O nouă ediție de cursuri de teatru în cadrul TRM Academy 2026 vor avea loc în perioada 15 mai - 23 iunie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X