BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Concert GUESS WHO si ROA - Oradea sarbatoreste titlul de Capitala Verde a Romaniei

Concert GUESS WHO si ROA - Oradea sarbatoreste titlul de Capitala Verde a Romaniei

la 31 May 2012 10:51 Reactualizat la: 31 May 2012 13:54
31 May 2012 10:51 Reactualizat la: 31 May 2012 13:54
Dupa ce la inceputul lunii martie Oradea a fost desemnata Capitala Verde a Romaniei, acum oradenii sunt invitati sa sarbatoreasca acest eveniment printr-un concert sustinut de Guess Who si ROA. 
Scris de Costel Demian - Dupa ce la inceputul lunii martie Oradea a fost desemnata Capitala Verde a Romaniei, acum oradenii sunt invitati sa sarbatoreasca acest eveniment printr-un concert sustinut de Guess Who si ROA. 

Trimite articolul

X

In perioada 1-3 iunie,  in Oradea va avea loc o serie de evenimente menite sa atraga atentia asupra importantei protejarii mediului inconjurator. Punctul culminant va fi atins sambata 2 iunie, la ora 20:00, atunci cand pe scena din parcarea de pe strada Independentei vor urca Guess Who si ROA. 

„Suntem foarte bucuroşi că anul acesta am primit recunoaştere prin acordarea titlului de Capitală Verde a României. Ne dorim ca atât autorităţile locale, cât şi locuitorii Oradei, să fie responsabili în ceea ce priveşte protecţia mediului. Invităm toti locuitorii oraşului să participe la acţiunile pregătite de Umbrela Verde, să se bucure de acest eveniment si sa fie mandri ca locuiesc intr-un oras verde si curat”, susţine primarul municipiului Oradea, Ilie Bolojan.

Competitia Capitala Verde face parte din programul de responsabilitate sociala Umbrela Verde, lansat de Tuborg in anul 2007 in parteneriat cu Ministerul Mediului si Padurilor. Sinaia, Botosani si Oradea s-au dovedit a fi “cele mai verzi orase” in 2011, insa orasul nostru a fost numit de juriu “Capitala Verde a Romaniei 2012”.

“Oraşul Oradea şi-a demonstrat interesul pentru activităţi ecologice, tocmai de aceea poartă titlul de Capitală Verde a României. În plus, Oradea va avea prioritate anul acesta în dezvoltarea tuturor acţiunilor desfăşurate de Umbrela Verde, cu sprijinul Ministerului Mediului şi Pădurilor. Încurajăm toate oraşele din România să dezvolte şi să susţină cât mai multe proiecte ecologice pentru că acest lucru înseamnă o îmbunătăţire a calităţii vieţii şi, de ce nu, reprezintă respectul nostru faţă de mediul înconjurător”, a declarat Alina Bratu, Corporate Affairs Manager Tuborg România şi coordonator al campaniei Capitala Verde a României.

Concurs – Spatii verzi de care suntem mandri

Tot in cadrul aceluiasi proiect, Umbrela Verde, organizat de Tuborg si sustinut de Primaria Oradea, va avea loc si un concurs pentru oradeni. Acesta consta in amenajarea spatiului verde din  fata blocului in care locuiesc. Organizatorii mentioneaza ca cele mai frumoase spaţii vor fi recompensate, în urma unui proces de selecţie făcut de o comisie specializată.

Sâmbată, 2 iunie, între orele 11:00 – 18:00, orădenii sunt aşteptaţi la cortul Umbrela Verde amplasat pe strada Independenţei, lăngă podul Ferdinand, pentru a primi informaţii despre cum pot contribui la un mediu mai verde şi curat şi pentru a lăsa dorinţa lor eco în Copacul Dorinţelor Verzi.

Trimite articolul

X
Taguri:
capitala verde ,
concert guess who ,
concert roa ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anchetă pentru cruzime în Bihor: un bărbat, reținut după uciderea propriului câine
    Incidentul s-a petrecut în cursul lunii decembrie 2025, pe o pășune din Vășad.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șeful UPU-SMURD Bihor, trimis în judecată pentru conducere sub influența alcoolului. „Iau în calcul să-mi dau demisia”
    Orădeanul ar fi fost identificat de polițiști în cursul zilei de 26 octombrie 2025.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fără servicii de 1 mai. Compartimentul de Stare Civilă a Primăriei va fi închis vineri. Vezi când se reia activitatea
    Potrivit unui anunț al Primăriei Oradea, Compartimentul Stare Civilă din cadrul Serviciului Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor Oradea va fi închis în data de 1 mai, zi stabilită ca sărbătoare legală.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Locurile de parcare din Oradea, blocate din start: avertismentul Primăriei despre greșelile la crearea contului
    Pentru a veni în sprijinul cetățenilor care au încercat să își creeze conturi pe platforma digitală dedicată atribuirii locurilor de parcare de domiciliu dar au întâmpinat diverse probleme, Primăria Oradea a transmis un comunicat privind clarificarea unor aspecte invocate privind utlizarea platformei.

    Economic

    Oferta de joburi în Bihor, la sfârșit de aprilie: transport, producție și servicii
    Datele publicate de AJOFM Bihor indică o piață a muncii cu oferte concentrate în special în zona urbană Oradea, dar și în localități precum Salonta, Marghita, Aleșd, Beiuș, Sântandrei, Nojorid sau în zona Băilor Felix.

    România

    Instabilitatea politică lovește economia: dobânzi mai mari, euro în creștere și rate mai mari la credite
    Instabilitatea politică are un cost economic direct și măsurabil, se vede în dobânzile la care se împrumută statul, în cursul de schimb, în ratele la credite și în fondurile PNRR, pe care România riscă să nu le mai acceseze, susține Confederația Patronală Concordia.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X