BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Concert vocal-simfonic la Filarmonică

Concert vocal-simfonic la Filarmonică

la 17 May 2018 12:14
17 May 2018 12:14
Se vor interpreta compoziţii de Manuel de Falla, Joaquin Rodrigo şi Serghei Prokofiev.
Scris de Demian - Se vor interpreta compoziţii de Manuel de Falla, Joaquin Rodrigo şi Serghei Prokofiev.

Trimite articolul

X

În această seară, la Filarmonică, de la ora 19:00, veţi avea un concert vocal-simfonic cu oaspeţi din Olanda şi Germania. Programul cuprinde trei compoziţii deosebit de frumoase, ce vor fi dirijate de olandezul Theo Wolters. Prima dintre acestea este „Amorul vrăjitor” de Manuel de Falla. Această lucrare a fost compusă sub forma unei piese în caracter ţigănesc (gitanería) la dorinţa unei cunoscute dansatoare de flamenco, Pastora Imperio. Cea de-a doua lucrare din program este „Concierto de Aranjuez pentru chitară și orchestră” de Joaquin Rodrigo. „Rodrigo i-a dat numele localității Aranjuez pentru că atmosfera micului oraș plin de verdeață, cu palatele și grădinile sale, este caracteristică Spaniei secolului al XVIII-lea. În acest concert vom avea ocazia să ascultăm lucrarea într-o transcripţie pentru harpă şi orchestră”, explică directorul artistic Vasile Foica. La harpă este invitat din Germania solistul Viktor Hartobanu.

Iar în finalul concertului veţi putea asculta Cantata „Alexander Nevski” pentru mezzosoprană, cor și orchestră, op. 78, de Serghei Prokofiev. Premiera acestei cântate a avut loc la Moscova, în 17 mai 1939, la pupitrul dirijoral fiind însuși compozitorul. Alexander Nevski este titlul unei cantate care reunește numerele muzicale compuse inițial pentru filmul „Alexander Nevski” al regizorului Serghei Eisenstein.

Dirijorul olandez Theo Wolters, în calitate de dirijor invitat, a lucrat cu mai multe orchestre din Tbilisi, Seul, dar şi în Olanda şi Germania. Din 2010, Theo Wolters este prim dirijor al Orchestrei Filarmonice din Sibiu. Iar între anii 2004-2012 a fost dirijor asistent al maestrului Mariss Jansons la Filarmonica Regală Concertgebouw din Amsterdam.

Viktor Hartobanu este un tânăr harpist român din Germania. La nouă ani a fost admis la Conservatorul de Muzică „Felix Mendelssohn-Bartholdy” din Leipzig (prof. Max Koch – harpă, prof. Hanns-Martin Schreiber şi Oriol Plans-Casal – pian). În 2008 a început studiile superioare la aceeaşi facultate, obţinând diploma cu „Magna cum laude” în anul 2010. A continuat studiile de Master la HEM din Geneva în 2011 (clasa prof. Florence Sitruk) şi la KC din Bruxelles în 2012 (clasa prof. Jana Bouskova). Din 2013 predă la şcoala de muzică din Coswig (Anhalt).

Cantata lui Serghei Prokofiev, care va fi interpretată cu participarea Corului Filarmonicii, pregătit de dirijorul Lászlóffy Zsolt, o va avea ca solistă pe mezzosoprana Liliana Matei Ciucă, absolventă a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca. Și-a desăvârşit studiile la Academia de Muzică „Franz Liszt” din Weimar, la Universitatea Hamm-Lippstadt, la Internationale Bachakademie din Stuttgart și la Conservatorul din Luxemburg.

Trimite articolul

X
Taguri:
concert ,
Filarmonica Oradea ,
Theo Wolters ,
Viktor Hartobanu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Ilie Bolojan: Violarea, din nou, a spațiului aerian românesc de către Rusia, un act iresponsabil
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, sâmbătă, că violarea, din nou, a spațiului aerian românesc de către Rusia este „un act iresponsabil” și o încălcare gravă a dreptului internațional și a cerul Rusiei să înceteze imediat astfel de acțiuni.

    România

    Ambulanță SMURD lovită de tren, în timp ce transporta un pacient. Patru persoane au ajuns la spital
    O ambulanță SMURD aflată în misiune, cu un pacient la bord, a fost lovită de un tren, în această seară, la o trecere de cale ferată din Urseni, patru persoane ajungând la spital în urma impactului.

    România

    O dronă ruseasca a căzut în curtea unei case din Galați. Aceasta avea încărcătură explozibilă
    Forțele ruse au reluat, în noaptea de vineri spre sâmbătă, atacurile cu drone asupra unor obiective din Ucraina, în proximitatea frontierei fluviale cu România, două aeronave Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Britanice au fost ridicate în aer, cu autorizare de angajare a dronelor, iar în zona Bariera Traian din municipiul Galați au fost semnalate fragmente de dronă căzute, care au afectat o anexă de gospodărie, precum și un stâlp de electricitate, fără a fi înregistrate victime, informează Ministerul Apărării Naționale (MApN).

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiție de peste 21 milioane lei în educație: Oradea modernizează o grădiniță, cu bani din bugetul local
    Consilierii locali orădeni au aprobat, în cadrul unei ședințe extraordinare, proiectul privind reabilitarea Grădiniței cu program prelungit nr. 54, o investiție propusă pentru finanțare prin Programul Regional Nord-Vest 2021-2027.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăriile decid soarta păcănelelor: de la liber la interzis total în orașele din Bihor
    Anul 2026 a adus o schimbare importantă în modul de reglementare a jocurile de noroc în România, în special în ceea ce privește amplasarea sălilor cu aparate de tip slot-machine, celebrele păcănele, în orașe.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de vânt puternic în Bihor: rafale de până la 90 km/h și recomandările pompierilor
    Avertizarea a fost emisă în cursul zilei de sâmbătă, 25 aprilie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X