BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Concerte de Paște - „Lumină din Lumină”, la a doua ediție. Grupul TRONOS va cânta la Oradea

Concerte de Paște - „Lumină din Lumină”, la a doua ediție. Grupul TRONOS va cânta la Oradea

De Vlad Chelaru
la 29 March 2024 15:42
29 March 2024 15:42
Vicepreședintele Consiliului Județean Bihor, Mircea Mălan, a susținut vineri, 29 martie, alături de Liviu Buțiu, directorul Centrului de Culttură al Județului Bihor, și Horea Abrodan, inspectorul școlar general, o conferință de presă în care a anunțat lansarea celei de-a doua ediții a proiectului „Lumină din Lumină”, dedicat Sărbătorilor Pascale.
Scris de Vlad Chelaru - Vicepreședintele Consiliului Județean Bihor, Mircea Mălan, a susținut vineri, 29 martie, alături de Liviu Buțiu, directorul Centrului de Culttură al Județului Bihor, și Horea Abrodan, inspectorul școlar general, o conferință de presă în care a anunțat lansarea celei de-a doua ediții a proiectului „Lumină din Lumină”, dedicat Sărbătorilor Pascale.

Trimite articolul

X

 

[eadvert]

Artiști populari, copii, intepreți de muzică clasică și coruri bisericești vor susține concerte cu pricesne și cântări specifice acestei perioade, în toate zonele județului. „Lumină din Lumină” este organizat de Consiliul Județean Bihor, în parteneriat cu Centrul de Cultură al Județului Bihor, Inspectoratul Școlar Județean Bihor, Episcopia Ortodoxă a Oradiei, Episcopia Greco-Catolică a Oradiei și biserici din alte culte.

„Avem ca scop principal de a contribui la bunăstarea oamenilor. La bunăstare materială, prin proiectele pe care le realizăm, dar și bunăstare spirituală. Așa cum v-am obișnuit în ultimii ani, dăm o atenție deosebită culturii tradiționale, obiceiurilor locului, valorilor care ne caracterizează ca bihoreni și români. De aceea, încercăm să intrăm în atmosfera specifică Sărbătorilor Pascale, prin aceste spectacole organizate în toate părțile județului nostru”, a declarat Mircea Mălan, vicepreședintele Consiliului Județean Bihor.

Seria evenimentelor debutează în Oradea cu un concert extraordinar susținut de grupul psaltic TRONOS al Catedralei Patriarhale din București, unul dintre cele mai cunoscute grupuri de muzică bizantină din România, și de artiștii Maria Coman, Antonela Ferche – Buțiu, Alexandra Chira și Elena Buda.

Evenimentul va avea loc în data de 4 aprilie, de la ora 19:00, la Arena Antonio Alexe. Biletele pot fi achiziționate prin plata cash de la casieria Teatrului Regina Maria, la prețul de 15 lei/bilet. Concertul va fi înregistrat și va fi transmis de Televiziunea Română (TVR) în Vinerea Mare, pe 3 mai.

„Aceste serii de concerte pun în valoare priceasna. Dincolo de semnificația ei etimologică, de cântare psaltică interpretată la slujba de Liturghie, pricesnele sunt o creație religioasă populară românească. În concertele pe care le vom organiza, ne dorim să transpunem în sala de spectacol acea atmosferă de templu”, a precizat Liviu Buțiu, directorului Centrului de Cultură al Județului Bihor.

„În fiecare an vedem un interes din ce în ce mai ridicat din partea copiilor, mă bucură acest lucru, dar și implicarea directorilor și a cadrelor didactice pentru manifestările de acest gen. În acest fel, cred că reușim să dezvoltăm și altfel componenta educativă a elevilor în județul Bihor”, a precizat Horea Abrudan, inspectorul școlar general.

Concertele vor avea loc în zeci de localități, lista urmând a fi actualizată în funcție de solicitări. Ultimul concert va avea loc în 28 aprilie, în ziua de Florii.

Trimite articolul

X
Taguri:
concert ,
grupul tronos ,
lumina din lumina ,
Patriarhia Română
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    Destin tragic pentru un fost fotbalist la FC Bihor Oradea! S-a stins din viață la doar 43 de ani!
    O veste tristă a venit marți seara de la Arad, unde fostul fotbalist Radu Leon Mărginean a decedat la doar 43 de ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Furtuna a făcut ravagii în Bihor: nouă intervenții ale pompierilor și patru mesaje RO-Alert
    Marți, 30 iunie, începând cu ora 18:00, pompierii militari bihoreni au fost mobilizați pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ANM a emis un cod portocaliu nowcasting pentru Bihor. Vezi localitățile vizate de furtuni puternice
    Avertizarea a fost emisă de Administrația Națională de Meteorologie în seara zilei de marți, 30 iunie.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    România

    Mai multă relaxare pe stadioane: vot pentru consumul de alcool în timpul meciurilor
    Camera Deputaților a adoptat marți, în calitate de for decizional, proiectul de lege care modifică regulile privind organizarea competițiilor sportive și permite vânzarea și consumul băuturilor slab alcoolizate în incinta stadioanelor. 1

    Cultură

    Orădeanul Andrei Arad cucereşte Roma. Tânărul artist a câştigat Trofeul secțiunii Muzică Internațională a concursului ROMA-NIA
    Tânărul orădean a impresionat juriul internațional cu o interpretare sensibilă și complexă a piesei „Purple Rain”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Atac în plină zi într-o stație de tramvai din Oradea. Un tânăr i-a smuls lănțișorul unei femei de 70 de ani
    Un tânăr de 21 de ani, din Oșorhei, a fost arestat de Judecătoria Oradea pentru 30 de zile, pentru o tâlhărie comisă ziua în amiaza mare, într-o stație de tramvai din cartierul Nufărul. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X