BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Contre și săgeți între opoziție și primarul Bolojan în Consiliul Local

Contre și săgeți între opoziție și primarul Bolojan în Consiliul Local

la 29 August 2019 18:25
6 Comentarii
29 August 2019 18:25
„Deturnare de bani!”, reclamă consilierii locali UDMR referindu-se la intenția executivului de a lua suta de mii de lei dată de Consiliul Județean pentru statuia lui Rimanoczy Kalman pentru a o muta pe refacerea Palatului Episcopal Greco-Catolic.
Scris de Cristina Ghilea - „Deturnare de bani!”, reclamă consilierii locali UDMR referindu-se la intenția executivului de a lua suta de mii de lei dată de Consiliul Județean pentru statuia lui Rimanoczy Kalman pentru a o muta pe refacerea Palatului Episcopal Greco-Catolic.

Trimite articolul

X

Proiectul de rectificare a bugetului local a picat la vot în plenul Consiliului local, mașinăria de vot liberală a dat rateuri din cauza absenței unora dintre cei 18 aleși, între care și viceprimarii Mircea Mălan și Florin Birta.

Nu se face în 2019

Prima dintre modificările puse sub nasul aleșilor locali spre votare se referă la alocarea a 100.000 lei de la Consiliul Județean, cu destinația fixă „Statuia Rimanoczi Kalman”.

„În bugetul local pentru anul 2019, pentru acest obiectiv de investiții este prevăzută suma de 19,43 mii lei necesară pentru organizarea concursului de soluții de arhitectură urmând ca după stabilirea soluției să se demareze procedura de achiziție a lucrării. Având în vedere că acest fond este destinat susținerii programelor de dezvoltare locală (…) propunem alocarea sumei de 100 mii pentru sumplimentarea valorii „Reabilitării și reconstrucției Palatului Episcopal Greco-Catolic”, se arată în proiectul supus votului.

Șefa grupului UDMR din CL, Melinda Kirei, susține că orice schimbare a destinației banilor primiți de la CJ cu destinație fixă întră sub legea penală.

„Faptul că nu au fost folosiți banii pentru statuie nu dă dreptul pentru a fi cheltuiți în alt scop”, susține ea, citând din legea care califică manevra drept „deturnare de fonduri”, penalizată de Codul Penal.

Nu i-am cerut!

În replică, primarul Ilie Bolojan spune că Primăria nu a cerut de la Consiliul Județean bani pentru statuie și că, oricum, suma e modică față de costul final. „Poate s-au gândit (șefii CJ n.r.) că astfel vor apărea în poză, la dezvelire”, spune Bolojan.

Primarul zice că „anul acesta nu se fac cheltuieli cu statuia” deci nu avea sens să păstreze destinația. În plus, Bolojan spune că virând banii spre Palatul Greco-Catolic îi ajută pe șefii CJ să își țină promisiunea de anul trecut, că vor vira sume mari spre refacerea clădirii arse. „Alternativele erau statuia lui Maniu sau a Regelui Ferdonand”, a mai aruncat Bolojan, asigurând consilierii că „nu încălcați nicio lege votând rectificarea”.

Proiectul a picat a vot, însă, nefiind suficiente voturile liberalilor pentru majoritatea absolută necesară.

Trimite articolul

X
Taguri:
consiliul local oradea ,
ilie bolojan ,
Opoziţie
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. lali says:
    August 29, 2019 at 7:14 pm

    ungurii sunt prostovanii de fel..nu trebuiesc luati in seama!#stepele Asiei

    Reply
  2. DIAVOLESCU says:
    August 29, 2019 at 8:26 pm

    Tzek – Tzek…
    Hai Ilie tete de Cochon ( cap de porc in franceza ) si fost Ilie Tete d oeuf ( cap de ou in franceza ) sa rinesti dupa o portie zdravana de tenchi.
    Ca ai o gandire si apucaturi pe masura aspectului de shurdeu bun de Ignat.

    Reply
  3. SPETZNAZ says:
    August 29, 2019 at 8:30 pm

    Ați mai văzut Purcel stind pe scaun pe post de primar? Și noi nu!

    Reply
  4. Ranger says:
    August 30, 2019 at 5:16 am

    „Alternativele erau statuia lui Maniu sau a Regelui Ferdinand” – si? Astia doi nu au nici o legatura cu Oradea. Atunci de ce nu s-a ales unul dintre ei? Aproape tot centrul orasului Istoric a fost construit dupa proiectele lui Rimanoczi Kalman, dar desteptul de Bolo, logic ca-l pune pe ultimul loc. Eu zic, ca poti fi nationalist si fara sa fii prost. Doamne iarta-l, ca nu stie ce face!

    Reply
  5. loll says:
    August 30, 2019 at 8:32 am

    adica banii i-a primit pt un lucru si el i-ar cheltui cu totul pe altceva. daca facea asa ceva cu banii europeni deja era la racoare. fiind banii de la CJ isi permita sa faca ce vrea P lui cu ei, asa se respecta legile in tara asta de rahat si ne mai miram ca suntem unde suntem !

    Reply
  6. vdct says:
    August 30, 2019 at 1:53 pm

    „…vor vira sume mari spre refacerea clădirii arse”. Cine, vinovații pentru producerea incendiului? Cum?! Aaaa, nu se cunosc nici la ora asta, înțeleg…

    Reply
  7. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Centru de zi pentru copii și părinți, inaugurat la Urvind printr-o investiție de peste 2 milioane de lei din PNRR
    Primăria Lugașu de Jos a finalizat proiectul „Construire Centru de zi pentru consiliere și sprijin pentru părinți și copii în comuna Lugașu de Jos, sat Urvind, județul Bihor”, finanțat prin PNRR.

    Economic

    ANAF extinde competențele Direcției Antifraudă pentru verificarea veniturilor cu sursă neidentificată
    Inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală vor putea verifica situația fiscală a persoanelor fizice și vor avea competența de a stabili impozitul aplicat veniturilor a căror proveniență nu poate fi justificată. Măsura este prevăzută într-un ordin al ANAF, publicat luni în Monitorul Oficial.

    BIHON Sport local

    „Nu a fost ușor. Mă întorc la polo!” Trei sportivi orădeni au înfruntat distanța și muntele la Stâna de Vale
    Evenimentul Stâna de Vale Trace Rail 2026 a avut loc în weekendul trecut, în stațiunea bihoreană cu același nume. Cea mai așteptată și totodată cea mai dificilă probă a fost cea de Trail Run 33 km, cu o diferență de nivel de 1.550 de metri.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    Economic

    Peste 2.200 de elevi și studenți vor primi în 2026 un sprijin de 200 de euro pentru achiziția unui calculator
    Elevii și studenții din România care provin din familii cu venituri reduse vor beneficia și în acest an de sprijin financiar din partea statului pentru achiziționarea unui nou calculator.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Iluminat public modern în comuna Țețchea, printr-o investiție de aproape un milion de lei
    Primăria Țețchea a semnat contractul de finanțare pentru proiectul de modernizare a sistemului de iluminat public, investiție care va fi realizată cu fonduri obținute prin Administrația Fondului pentru Mediu.

    Cultură

    Concerte cu intrare liberă in parcul Muzeului Țării Crișurilor: Legendara trupă Celelalte Cuvinte si tânăra artistă Dafina
    Muzeul Țării Crișurilor Oradea - Complex Muzeal vă invită la un nou eveniment din seria Conferințele Tipografiei de idei, organizate în cadrul programului estival Tipografia de idei | #hailamuzeu, ediția a IV-a: Întâlnire și moment artistic cu trupa CELELATE CUVINTE. În deschidere: DAFINA.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X