BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Contributii sociale pentru 2011

Contributii sociale pentru 2011

la 5 January 2011 11:02

Contributii sociale pentru 2011

5 January 2011 11:02
<p>Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale pe 2011 este de 2.022 de lei.</p>
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - <p>Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale pe 2011 este de 2.022 de lei.</p>

Trimite articolul

X

Potrivit informaţiilor primite de la Casa Judeţeană de Pensii (CJP) Bihor, prin Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2011 nr.287/2010, cât şi prin Legea nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice şi O.U.G. nr. 117/2010 au fost reglementate cotele de contribuţii pe 2011 şi alte elemente de care se ţine seama la contribuţiile asigurărilor sociale. „Valoarea punctului de pensie este de 732,8 lei, iar câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2011 este de 2.022 lei”, ne-a precizat Leontin Ţîrle, directorul executiv al CJP Bihor.

Cote de contribuţie

Cotele de contribuţie de asigurări sociale vor fi de 31,3% pentru condiţii normale de muncă; 36,3% pentru condiţii deosebite de muncă; 41,3% pentru conditii speciale de muncă şi 10,5% cota contribuţiei individuale de asigurări sociale, indiferent de condiţiile de muncă. Ultima cuprinde şi cota de 3% aferentă fondurilor de pensii administrate privat. „Aceste cote se aplică începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2011”, a precizat Leontin Ţîrle.

Plafonul maxim al bazei de calcul a contribuţiei de asigurări sociale este de 10.110 lei – de cinci ori câştigul salarial mediu brut. Nivelul minim al venitului lunar asigurat în declaraţia, respectiv contractul de asigurare socială este de 708 lei, iar nivelul maxim de 10.110 lei.
Ajutorul de deces în 2011 va fi de 2.022 de lei în cazul decesului asiguratului, respectiv al pensionarului şi de 1.011 lei în cazul decesului unui membru de familie al asiguratului, respectiv al pensionarului. Cuantumul indemnizaţiei pentru însoţitor în cazul pensionarilor de invaliditate gradul I de 80% din valoarea unui punct de pensie, respectiv 587 lei. Cotele de contribuţie datorate de angajatori în funcţie de clasa de risc potrivit Legii nr.342/2002 se stabilesc de la 0,15% la 0,85%, aplicate asupra veniturilor brute realizate lunar (începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2011).

D.B.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
buget ,
CJP
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Șase! Club Atletic Oradea s-a calificat în finala fazei regionale a Cupei României!
    Scăpați cu fața curată cu un egal în timpul regulamentar la Oradea, bistrițenii de la Minerul Rodna au „destupat șampania” și s-au văzut deja în finala fazei regionale. N-au luat în calcul că Club Atletic Oradea (în fața căreia au rezistat cu greu sâmbăta trecută) ar capabilă să se impună la un scor de calificare în fața Avântului Bârsana.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Drumul din Stâna de Vale intră în reabilitare. Se folosește o tehnologie în premieră în Bihor
    Lucrările de modernizare a sectorului de drum județean DJ764A care traversează stațiunea Stâna de Vale au fost începute în cursul zilei de miercuri, 15 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cum se poate ajunge la alegeri anticipate în România. Calendarul și pașii prevăzuți de Constituție
    Cel mai apropiat termen la care ar putea fi organizate alegeri parlamentare anticipate este sfârșitul lunii noiembrie, mai exact 22 noiembrie. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 18.07.2026 - 24.07.2026 - PL Alesd + PL Sacueni + PL Salonta + PL Stei + PL Marghita + PL Rural + PL Oradea

    România

    DIICOT, cea șugubeață: „Scuze că nu am anunțat înainte!”, mesajul interpretat ca o ironie după scandalul din Bihor
    Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) a publicat miercuri, 15 iulie, pe pagina oficială de Facebook un mesaj despre o amplă acțiune desfășurată într-un dosar de fraudă cu pensii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Val de solidaritate pentru Oradea Pride: peste 130 de organizații internaționale cer autorităților să aprobe marșul
    Peste 130 de organizații ale societății civile din 30 de țări și-au exprimat solidaritatea cu organizatorii Oradea PRIDE și solicită autorităților locale să respecte dreptul la liberă întrunire și să permită desfășurarea în siguranță a Marșului Oradea PRIDE, care ar urma să aibă loc pe 25 iulie. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X