BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Copiii, invatati sa manance sanatos

Copiii, invatati sa manance sanatos

la 28 April 2011 15:44
28 April 2011 15:44
<p>Elevii din clasele I-IV de la Şcoala cu clasele I-VIII „Dimitrie Cantemir” din Oradea învaţă să adopte o alimentaţie şi o igienă sănătoasă.</p>
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - <p>Elevii din clasele I-IV de la Şcoala cu clasele I-VIII „Dimitrie Cantemir” din Oradea învaţă să adopte o alimentaţie şi o igienă sănătoasă.</p>

Trimite articolul

X

Profesorii din şcoală au invitat, joi, medici specialişti, care le-au prezentat copiilor regulile de igienă persoană şi cele de alimentaţie sănătoasă.

Activitatea, intitulată „O viaţă sănătoasă – alimentaţie şi obiceiuri sănătoase”, a făcut parte din proiectul „Eco-Şcoala”, coordonat de institutoarea Florina Bărcan.

Astfel, regulile de igienă personală le-au fost prezentate micuţilor de medicul specialist ORL Felicia Manole, iar cele de alimentaţie sănătoasă, de medicul specialist Corina Beiuşanu.

Copiii şi învăţătoarele au aflat de la reprezentantul medical Mircea Bărcan care sunt suplimentele nutritive necesare pentru menţinerea sănătăţii lor.

La final, învăţătoarea Florina Bărcan a anunţat rezultatele concursului de adunare a maculaturii. Elevii au adunat şapte tone de hârtie. Acestea au fost preluate de Remat şi de Oliva Verde. Cele mai multe hârtii au fost adunate de elevii din clasa a III-a B (1997 de kg), urmaţi de cei din clasa I D (1886 kg) şi cei din clasa a II-a C (890 kg).

Cei 230 de copii implicaţi în proiect au primit un meniu sănătos la Restaurantul Majestic.

„Practicând aceste obiceiuri, copiii vor începe să dorească să fie mereu curaţi şi să mănânce sănătos şi acest lucru va deveni un stil de viaţă”, a spus institutoarea Florina Bărcan.

C.D.

Trimite articolul

X
Taguri:
ECO ,
mancare
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Nicușor Dan acuză PNL că a renunțat la susținerea unui guvern PSD: „PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar”
    Șeful statului a scris în seara zilei de vineri, 26 iunie pe rețelele de socializare că România a revenit la „blocajul politic” în ceea ce privește formarea unui nou Guvern.

    Educație

    Schimbare de conducere la Liceul de Arte din Oradea: Nicoleta Țâmpu o înlocuiește pe Mihaela Bondor
    Schimbare de management la Liceul de Arte din Oradea. Directoarea Mihaela Bondor își încheie mandatul iar conducerea școlii va fi preluată de profesoara Nicoleta Țâmpu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Se deschide circulația pe drumul de legătură dintre Paleu și Centura Biharia
    Șoferii vor putea folosi noul drum care face legătura dintre comuna Paleu și centura Biharia începând de sâmbătă, 27 iunie, ora 9:00.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Judecați pentru homeschooling. Doi părinți din Bihor, acuzați că și-au retras ori nu și-au înscris cei 3 copii la școală
    Doi părinți din zona Beiușului au fost trimiși în judecată de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea, fiind inculpați că și-ar fi împiedicat cei trei copii să urmeze cursurile învăţământului general obligatoriu, înscriindu-i, în schimb, într-un sistem homeschooling. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Canicula pune Bihorul în alertă: străzile vor fi stropite zilnic, iar apa potabilă va fi distribuită în mai multe localități
    Acțiunile sunt derulate începând de vineri, 26 iunie. 1

    Cultură

    Spectacolul „Atelierul aerului” cu Profu’ zăpăcit, în amfiteatrul Muzeului Țării Crișurilor
    „Atelierul aerului” este un spectacol educativ și interactiv susținut de actorul Şerban Borda.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X