BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Dezvoltatorul campusului școlar internațional, o firmă înființată în 2021

Dezvoltatorul campusului școlar internațional, o firmă înființată în 2021

De Georgiana Anghel
la 23 May 2022 18:41 Reactualizat la: 23 May 2022 20:20
3 Comentarii
23 May 2022 18:41 Reactualizat la: 23 May 2022 20:20
Campusul școlar internațional este o investiție privată în valoare totală de 4.500.000 de euro, realizată pe un teren al Consiliului Județean Bihor.
Scris de Georgiana Anghel - Campusul școlar internațional este o investiție privată în valoare totală de 4.500.000 de euro, realizată pe un teren al Consiliului Județean Bihor.

Trimite articolul

X

 

[eadvert]

Campusul școlar va fi realizat pe terenul CJ, cu investiție privată. Foto: CJ Bihor

LMN Global Invest, o firmă din București înființată în anul 2021, a fost desemnată de Consiliul Județean Bihor drept câștigătoare a licitației pentru realizarea unui campus școlar cu sistem de învățământ național și internațional.

Potrivit unui comunicat al CJ Bihor, LMN Global Invest este singura companie care s-a prezentat la licitație.

„Această investiție este un pas înainte pentru învățământul din județul nostru. Copiii vor avea acces, începând de la grădiniță, la cursuri atât în limba română, cât și în limbi străine. Ne dorim ca elevii care vor urma această școală internațională să rămână să studieze în continuare la Universitatea din Oradea, iar mai apoi să se angajeze în companiile din Oradea și județ. În acea zonă dezvoltăm deja alte proiecte pe învățământ, cum ar fi Parcul Științific și Tehnologic și Campusul Școlar pentru Învățământ Special”, a declarat Călin Gal, vicepreședinte al CJ Bihor.

Campusul școlar va avea grădiniță, gimnaziu și liceu, cu o capacitate de aproximativ 600 de elevi. Predarea se va face în limbile română, engleză, germană, italiană și spaniolă. Investitorul va plăti CJ Bihor o redevență de 3 euro/mp/an, durata exercitării dreptului de folosință asupra terenului fiind de 25 de ani. Firma se angajează ca până în 2023 să construiască o grădiniță, valoarea investiției fiind estimată la 315.000 de euro. Până în 2025 va trebui să realizeze clădirea destinată învățământului primar și gimnazial, valoarea investiției fiind de aproximativ 2.295.000 de euro. Până în 2027 vor fi ridicate sala de sport, bucătăria, recepția și cantina, valoarea investiției fiind de 945.000 de euro.

Firma LMN Global Invest SA figurează pe listafirme.ro ca fiind înființată la data de 22 aprilie 2021, cu obiect principal de activitate codul CAEN 6820 – închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate. Pentru că este în primul an de activitate, datele financiare nu sunt disponibile.

Trimite articolul

X
Taguri:
campus international ,
cj bihor ,
lmn global invest ,
scoala internationala
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cașcaval says:
    May 23, 2022 at 6:53 pm

    Cine împarte parte își face.
    Indiferent de culoare politică.

    Reply
    • Oradeanul 7 says:
      May 24, 2022 at 9:34 am

      Ce sa imparta??? Investeste 4.500.000 Euro !!!

      Reply
  2. gKontra says:
    May 23, 2022 at 8:27 pm

    de ce ai plăti bani buni pentru o ‘școală internațională’ pentru a-ți desăvârși studiile la Universitatea din Oradea?
    dar, deh, pentru a justifica investiția pe spațiul public, politicianul spune orice.

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Reguli noi pentru comercianți de la evenimentele publice din Oradea: înscrieri online, licitații pentru spații și amenzi de 7.000 de lei
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în cadrul ședinței ordinare din 25 iunie, noul regulament privind înscrierea comercianților la evenimentele publice organizate sau co-organizate de Asociația pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fostul agent de frontieră care a primit șpagă pe Revolut și-a recunoscut faptele. Ce pedeapsă a propus Parchetul Bihor
    Fostul agent de Poliție de Frontieră Alexandru Marius Dulău, cercetat de Parchetul Bihor într-un dosar de luare de mită, a admis că a comis faptele de care a fost acuzat și a încheiat un acord de procurorul de caz din cadrul Parchetului Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curtea de Apel Oradea: avertisment pentru un notar acuzat că a autentificat o procură semnată în fals de un profesor
    Notarul orădean Dan Dumitru Ogășanu a primit, joi, un avertisment din partea unui complet al Curții de Apel Oradea, care a dispus renunțarea la aplicarea pedepsei într-un dosar în care acesta a fost inculpat pentru fals intelectual şi complicitate la uz de fals.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Modificări în regulamentul de funcționare a păcănelelor din Oradea. Consilierii locali au respins autorizațiile mai multor săli din oraș
    La solicitarea Direcției Poliției Locale, consilierii locali orădeni au aprobat două modificări la regulamentul privind funcționarea sălilor de jocuri pe raza municipiului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cu ochii pe pepeni! Unde se vor putea vinde în Oradea și ce amenzi riscă cei care agață marfa pe ușile deschise ale magazinelor
    Consilierii locali orădeni au votat mai multe modificări la Regulamentul privind organizarea și desfășurarea activităților în zone publice, aprobat prin HCL nr. 48/2025. 1

    Educație

    Programul grădinițelor pe timpul verii. Unde pot fi înscriși copiii în Bihor
    Pentru a asigura continuitatea actului educațional și îngrijirea copiilor în condiții optime, unitățile de învățământ preșcolar vor funcționa prin alternanță în lunile iunie, iulie și august.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X