BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Costume de baie şi bijuterii la Filarmonică

Costume de baie şi bijuterii la Filarmonică

la 16 June 2010 07:38
16 June 2010 07:38
Evenimentul a fost organizat de creatoarea de modă Alexandra Marin şi de metal-designerul Horia Abrudan
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - Evenimentul a fost organizat de creatoarea de modă Alexandra Marin şi de metal-designerul Horia Abrudan

Trimite articolul

X

Costume de baie, bijuterii şi muzică hip-hop. De toate acestea au avut parte aseară orădenii care au fost prezenţi la Filarmonica de Stat din Oradea. „Gala de vestimentaţie estivală şi bijuterii unicate” a fost un bun prilej de a prezenta publicului orădean produse ale creaţiei celor doi artişti, realizate în acest an. Costumele şi bijuteriile au fost prezentate de fetele de la Agenţia „Ami Art”.

Seara a început cu prezentarea celor zece costume de baie, realizate din material dintr-o singură culoare sau combinate între ele. Culorile predominante ale costumelor de baie au fost roşu (culoarea acestui sezon), negru, alb şi turcoaz. În colecţia Alexandrei Marin s-au găsit costume de baie întregi sau din două piese, toate influenţate semnificativ de contextul mediteranean. De altfel, Alexandra Marin a beneficiat în perioada facultăţii de o bursă de studii la Universitatea de Arte Vizuale din Atena. 

Artista este absolventă a Facultăţii de Arte Vizuale din Oradea, secţia design vestimentar.

„Dincolo de funcţionalitatea imediată, costumele de baie sunt expresii vizuale ale unei atitudini estetice. Vestimentaţia propusă pune în evidenţă liniile subtile ale construcţiei anatomice şi senzualitatea feminină”, spune artista.

Bijuterii

În acelaşi cadru, metal-designerul Horia Abrudan şi-a prezentat zece seturi de macro-bijuterii unicate confecţionate din alamă, nichel şi crom. Absolvent al Facultăţii de Arte Vizuale din Oradea, Horia Abrudan a deprins specificul bijuteriei în atelierul familiei, alături de fratele său, şi în călătoriile sale de documentare, în ateliere de specialitate din ţară şi din Italia.
Bijuteriile lui Horia Abrudan au avut dimensiuni mari. „Forma bijuteriilor nu a fost o simplă asociere cu elementele. Ea a fost influenţată de sentimente, pasiuni, interacţiuni. Bijuteriile pe care le vedeţi sunt creaţii generate de dialogul cu metalul şi strălucirea acestuia”, a mărturisit artistul.

Gala a beneficiat de momente tonice, susţinute de grupul de dans contemporan „Hip-Hop Origin A11Z”.

Crina Dobocan

Trimite articolul

X
Taguri:
alexandra marin ,
bijuterii ,
costume de baie ,
filarmonica de stat ,
horia abrudan ,
oradea ,
prezentare moda
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 22 aprilie în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 22 aprilie.

    Economic

    Bihorul pierde din atractivitate turistică: mai puțini vizitatori decât în 2025

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sentință în cazul atacului din Ștei, în care au ars 3 mașini și o patiserie. Doi bărbați au fost condamnați cu executare
    Judecătoria Beiuș a pronunțat, marți, sentința în cazul unui incendiu provocat, în urmă cu mai bine de 2 ani și jumătate, în toamna lui 2023, în Ștei, unde trei mașini au ars, iar clădirea în care funcționa o patiserie a fost grav afectată.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea Job Expo: PGS Sofa&Co oferă zeci de locuri de muncă la târgul locurilor de muncă din această lună

    România

    Ilie Bolojan: „După demisiile miniștrilor PSD voi demonstra că se poate guverna mai bine decât cu frâna de mână trasă”
    Premierul a susținut într-un interviu acordat la PRO TV la știrile prezentate de Andreea Esca, în cursul serii zilei de marți, 21 aprilie, că a discutat cu președintele Nicușor Dan și i-a transmis că nu va demisiona.

    România

    Raed Arafat, suspect într-o anchetă penală a Parchetului Militar, privind achiziţia unui elicopter SMURD
    Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat a fost audiat și a fost pus sub acuzare într-un dosar al Parchetului Militar.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X