BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
COVID Bihor: Opt decese, 260 cazuri noi, multe firme controlate

COVID Bihor: Opt decese, 260 cazuri noi, multe firme controlate

De JB&BIHON
la 29 October 2020 15:31 Reactualizat la: 29 October 2020 18:47

COVID Bihor: Opt decese, 260 cazuri noi, multe firme controlate

29 October 2020 15:31 Reactualizat la: 29 October 2020 18:47
Conform noului bilanț, județul Bihor a depășit joi, pragul de 6.000 de cazuri, de la începutul epidemiei și până în prezent, după ce, în ultimele 24 de ore au fost confirmate pozitiv la coronavirus, 260 de persoane. Totodată, rata de incidență cumulată în ultimele 14 zile, în județul Bihor, a ajuns, joi, la 2.85 la mie.
Scris de JB&BIHON - Conform noului bilanț, județul Bihor a depășit joi, pragul de 6.000 de cazuri, de la începutul epidemiei și până în prezent, după ce, în ultimele 24 de ore au fost confirmate pozitiv la coronavirus, 260 de persoane. Totodată, rata de incidență cumulată în ultimele 14 zile, în județul Bihor, a ajuns, joi, la 2.85 la mie.

Trimite articolul

X

Joi, la spitalele bihorene erau 447 persoane internate, dintre care 359 la Spitalul Curteanu. Față de ziua precedentă, la Curteanu, numărul persoanelor internate a crescut doar cu opt, iar numărul pacienților internați la secția de Anestezie Terapie Intensivă se menține la 24.

[eadvert]

În schimb, de miercuri și până joi, opt persoane, confirmate cu Covid, probabil și cu comorbidități, și-au pierdut viața. Dintre cei opt decedați, o femeie de 51 de ani și doi bărbați de 65 respectiv 87 de ani erau internați la Reanimare. Alți trei bărbați decedați, cu vârsta de 60, 70 respectiv 93 de ani erau internați la secția de Boli Infecțioase, o femeie de 57 de ani fusese internată la Pneumologie și un alt bărbat, de 75 de ani, la secția de Nefrologie a aceluiași spital.

Mai multe firme controlate

Tot de miercuri și până joi au continuat și verificările și amenzile. Echipele mixte de polițiști și jandarmi au verificat 1312 de persoane carantinate și 998 de persoane izolate la domiciliu, numere în descreștere față de zilele precedente. Tot echipele mixte au controlat nu mai puțin de 185 societăți comerciale și 123 mijloace de transport în comun.

Aceste razii s-au soldat cu 113 de sancțiuni contravenționale, dintre care 47 cu avertisment scris și 66 cu amenzi în valoare de 22.750 de lei, pentru nerespectarea unor măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de Covid-19. Separat, jandarmii au dat 16 sancțiuni contravenționale dintre care 12 cu avertisment scris și patru cu amenzi în valoare de 4.750 lei pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 55/2020.

Alte 12 sancțiuni contravenționale cu avertisment scris, pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 55/2020 au fost date în acest răstimp de către pompieri.

Record absolut de cazuri noi în ultimele 24 de ore: 260 cazuri noi în Bihor, aproape 6.500 infectări noi în România

Trimite articolul

X
Taguri:
controale covid bihor ,
covid bihor ,
decese coronavirus bihor ,
incidenta cazuri bihor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    FRF a anunțat cele 8 serii din Liga 3. Patru echipe bihorene se vor alinia la startul sezonului 2026/2027
    96 de echipe vor participa în noua ediție de campionat în Liga 3, câte 12 în fiecare din cele 8 serii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tânără din Oradea era să rămână fără o parte din buză după o injecție cu acid hialuronic. Procedura, făcută într-un salon de tatuaje
    În noaptea de vineri spre sâmbătă, 14 - 15 august echipa de la Chirurgie Plastică și Estetică de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor a intervenit în regim de urgență pentru o tânără care a suferit o ischemie acută a buzei în urma unei injectări cu acid hialuronic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fostul director al ABA Crișuri, Dorel Dume, și șeful Serviciului Financiar, trimiși în judecată de DNA pentru abuz în serviciu
    Procurorii DNA Oradea au anunțat trimiterea în judecată a fostului director general adjunct al Administrației Naționale Apele Române (ANAR) și ex-director al Administrației Bazinale de Apă (ABA) Crișuri, Dorel Dume, acuzat de abuz în serviciu dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit (112 acte materiale).

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Deșeuri depozitate ilegal în comuna Suplacu de Barcău, incendiate de un consilier local
    Un incendiu izbucnit pe Dealul Viilor din satul Borumlaca, comuna Suplacu de Barcău, a ajuns în centrul unui scandal local legat de depozitarea și incendierea ilegală a deșeurilor.

    FC Bihor

    Viorel Domocoș: „Am mare încredere că băieții noștri vor face o surpriză în meciul cu Farul”
    FC Bihor primește miercuri, 19 august, vizita echipei Farul Constanța, în play off-ul Cupei României. 1

    Cultură

    Ediția aniversară a Carnavalului Florilor celebrează tradițiile și legăturile istorice dintre comunitățile din Oradea şi Debrecen
    Carnavalul Florilor a ajuns la cea de-a 60-a ediție. Debrecen va găzdui în perioada 18-23 august peste 350 de evenimente și activități culturale, recreative și artistice.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X