BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cristian Tabără, linşat mediatic

Cristian Tabără, linşat mediatic

la 27 July 2010 13:18
27 July 2010 13:18
Scandalul ţintit pe orădeanul Cristian Tabără are elemente pentru a deveni speţă clasică de linşaj mediatic.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - Scandalul ţintit pe orădeanul Cristian Tabără are elemente pentru a deveni speţă clasică de linşaj mediatic.

Trimite articolul

X

Evenimentul Zilei şi-a deschis marti prima pagină cu ştirea că directorul Departamentului Film al TVR, Cristian Tabara, este cercetat într-un dosar penal de viol, bazat pe plângerea depusă de o fetiţă de 12 ani, fiica unei foste iubite. Citat era procurorul Alexandra Lăncrănjana de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 Bucureşti. Aceasta deşi magistraţi şefi precum procurorul general Valentin Mirişan al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea sau vicepreşedintele Judecătoriei Oradea, Cristi Dănileţ, ne-au confirmat că li se interzice procurorilor să mediatizeze dosare din faza premergătoare urmăririi penale, şi cu atât mai puţin să nominalizeze numele persoanelor reclamate.

Ca atare, nu a fost o surpriză că marti la amiază Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a emis un comunicat în care dezminţea citatul atribuit procurorului Lăncrănjan în EVZ. Mai mult, în comunicatul Parchetului Suprem se arată că „la numărul de dosar indicat în articolul de presă figurează o altă cauză având alt obiect şi alte părţi”. Totodată, se precizează că „existenţa unei plângeri nu echivalează cu existenţa infracţiunii reclamate” şi că, în acest sens, scopul actelor premergătoare este tocmai „stabilirea existenţei sau inexistenţei aspectelor sesizate”.

Simptomatic pentru felul în care EVZ a vrut să arunce ştirea pe piaţă e că după comunicatul Parchetului Suprem a ţinut să-şi susţină ştirea pe portal cu o declaraţie atribuită prim-procurorului bucureştean Alexandra Şinc:  „Nu infirm existenţa unei plângeri penale înregistrate la Parchet. Nu putem da detalii în faza actelor premergătoare”.

Articol „pe surse”

În articolul publicat în ediţia tipărită, EVZ arăta „pe surse” că nu a fost vorba de un act sexual normal, consumat şi că fetiţa audiată de ofiţerul judiciarist şi de psiholog nu ar avea, în opinia acestora, comportament disimulat.
Posibil că pentru a proteja identitatea fetiţei, ziariştii EVZ au citat mama fără a-i da numele. Conform acestora, mama ar vrea să-şi protejeze fiica de un scandal de presă dar că fetiţa ar fi insistat să facă plângere la poliţie „după un an de la… acel moment”. Mama recunoaşte că s-a despărţit de Cristian Tabără între timp.

De notat că şi în declaraţia mamei se arată că „nu a fost un viol propriu-zis”. Iar afirmaţia că nici nu ştie dacă Tabără ar trebui „să răspundă cu închisoarea sau alt fel” lasă loc ipotezei unor eventuale pretenţii de despăgubiri materiale.
Cristian Tabără a respins categoric toate acuzele.

C.H.

Cristian Tabără, cercetat pentru viol

Cristian Tabără, cercetat pentru viol

 

Ce spun psihologii orădeni

Trimite articolul

X
Taguri:
cristi tabara ,
oradea ,
viol
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Șase! Club Atletic Oradea s-a calificat în finala fazei regionale a Cupei României!
    Scăpați cu fața curată cu un egal în timpul regulamentar la Oradea, bistrițenii de la Minerul Rodna au „destupat șampania” și s-au văzut deja în finala fazei regionale. N-au luat în calcul că Club Atletic Oradea (în fața căreia au rezistat cu greu sâmbăta trecută) ar capabilă să se impună la un scor de calificare în fața Avântului Bârsana.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Drumul din Stâna de Vale intră în reabilitare. Se folosește o tehnologie în premieră în Bihor
    Lucrările de modernizare a sectorului de drum județean DJ764A care traversează stațiunea Stâna de Vale au fost începute în cursul zilei de miercuri, 15 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cum se poate ajunge la alegeri anticipate în România. Calendarul și pașii prevăzuți de Constituție
    Cel mai apropiat termen la care ar putea fi organizate alegeri parlamentare anticipate este sfârșitul lunii noiembrie, mai exact 22 noiembrie. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 18.07.2026 - 24.07.2026 - PL Alesd + PL Sacueni + PL Salonta + PL Stei + PL Marghita + PL Rural + PL Oradea

    România

    DIICOT, cea șugubeață: „Scuze că nu am anunțat înainte!”, mesajul interpretat ca o ironie după scandalul din Bihor
    Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) a publicat miercuri, 15 iulie, pe pagina oficială de Facebook un mesaj despre o amplă acțiune desfășurată într-un dosar de fraudă cu pensii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Val de solidaritate pentru Oradea Pride: peste 130 de organizații internaționale cer autorităților să aprobe marșul
    Peste 130 de organizații ale societății civile din 30 de țări și-au exprimat solidaritatea cu organizatorii Oradea PRIDE și solicită autorităților locale să respecte dreptul la liberă întrunire și să permită desfășurarea în siguranță a Marșului Oradea PRIDE, care ar urma să aibă loc pe 25 iulie. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X