BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cristina Todorean, „cel mai activ voluntar”

Cristina Todorean, „cel mai activ voluntar”

la 27 July 2010 06:13
27 July 2010 06:13
Cristina Todorean militează pentru un Internet mai sigur.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Cristina Todorean militează pentru un Internet mai sigur.

Trimite articolul

X

O tânără din Oradea ajută organizaţia Salvaţi Copiii să prevină riscurile existente pe Internet. Cristina Todorean este voluntar al organizaţiei din 2009. De atunci s-a implicat în toate campaniile derulate de Salvaţi Copiii în Oradea, în cadrul programului „Sigur.Info”.

„Anul trecut, în luna martie, cei de la Salvaţi Copiii au organizat un trainig la noi în şcoală (Liceul Greco-Catolic – n.r.), referitor la programul «Super.Info». Mi-a plăcut foarte mult ideea, pentru că se referă la o parte prezentă în viaţa noastră – Internetul. Atunci am hotărât să devin voluntară. Multă lume depinde de Internet, iar copiii îl utilizează de la o vârstă fragedă. Chiar dacă Internetul e util, ei trebuie să ştie care sunt riscurile. Şi eu am avut o mini-dependenţă, de două săptămâni, de un joc pe care l-am descoperit pe Internet. Noroc că am conştientizat asta la timp. Însă sunt mulţi alţii în aceeaşi situaţie care nu-şi dau seama”, mărturiseşte tânăra.

Cel mai activ voluntar

Astfel, ea a hotărât să ajute organizaţia să promoveze utilizarea de către copii, în condiţii de mai mare siguranţă, a calculatorului, telefonului mobil şi a Internetului.

„Programul «Sigur.info» are în structura sa trei componente. Una dintre acestea este awareness, care cuprinde acţiuni de conştientizare şi educare privind avantajele utilizării mijloacelor de comunicare şi măsurile de prevenire a riscurilor existente pe Internet. În cadrul Help Line organizăm acţiuni de informare permanentă pentru copii şi profesori, iar prin HotLine se raportează conţinutul ilegal către autorităţi”, explică eleva.

Cristina s-a întors zilele trecute de la „Summer School”, o tabără de vară organizată la Bran, cu participare internaţională. În cadrul taberei ea a participat, alături de alţi voluntari implicaţi în program, la mai multe ateliere de lucru privind siguranţa pe Internet, susţinute de traineri de la Microsoft, Salvaţi Copiii, Kaspersky Lab şi bloggerul Chinezul.

Idei novatoare

„Există abuzuri online, furturi de identitate, pedofilie şi site-uri cu conţinut ilegal accesibile copiilor”, atenţionează Cristina. Ea şi-a luat în serios rolul şi încearcă să le explice adulţilor care sunt pericolele la care sunt expuşi copiii care utilizează Internetul nesupravegheaţi. Toate acestea le-a explicat şi continuă să le explice în timpul campaniilor stradale de informare. Pentru că a fost foarte activă în organizaţie, ea a fost singura persoană din România selectată să participe la Forumul European al Tinerilor, desfăşurat la Luxemburg, în octombrie 2009.

Aici, alături de cei mai activi voluntari din Europa, ea a adus idei pentru îmbunătăţirea programului „Internet mai sigur”.

Începând cu această toamnă, Cristina va organiza informări la clasă despre siguranţa pe Internet şi va continua campaniile stradale de informare.

Organizaţia Salvaţi Copiii nu este singurul ONG în care activează Cristina Todorean. Încă de la 13 ani, ea s-a înscris în Asociaţia Caritas Eparhial Oradea. Şi nu doar organizaţia Salvaţi Copiii a descoperit că este cel mai activ voluntar, ci şi ACEO, care i-a conferit, în 2009, titlul de cel mai activ voluntar al anului 2009.

„Cu acelaşi interes mă implic în ambele asociaţii, cum, de altfel, o fac şi în programele care se derulează în şcoala mea. De fapt, mă împart constant între şcoală şi voluntariat. La Caritas Eparhial am luat parte la aproape toate campaniile umanitare. Împreună cu echipa de clovni de la Caritas Eparhial, aduc zâmbetul pe chipul copiilor internaţi în Spitalul de Copii, precum şi în sufletul copiilor din judeţ şi din afara judeţului, cărora le prezentăm spectacolele noastre”, a mai dezvăluit eleva.

Crina Dobocan

Trimite articolul

X
Taguri:
Cristina Todorean ,
oradea ,
Salvati Copiii
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Directorul din Aușeu, acuzat că pipăia băieți în zonele intime, a fost destituit!
    Directorului Școlii Gimnaziale „Alexandru Roman” Aușeu a fost destituit din funcția de conducere de către Inspectoratul Școlar.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tribunalul Bihor a admis acordul încheiat cu procurorii de o doctoriță acuzată de luare de mită. Ce pedeapsă a primit
    Un complet al Tribunalului Bihor a admis, luni, acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat de medicul Anca Mariana Căprar, de la Spitalul de Recuperare din Băile Felix, cu Parchetul Bihor, într-un dosar de luare de mită.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parcul Științific și Tehnologic din Oradea este pe un drum bun
    Parcul Științific și Tehnologic din Oradea pare că își atinge scopul pentru care a fost creat, acela de a deveni un hub de inovare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Sport local

    „Sparring” cu luptători din trei județe la Maxim Fight Team Oradea
    Sportivi de la Maxim Fight Team Oradea, Titans Fight Team Oradea, alături de invitați de la Knock Down Timișoara și Metal Box Arad, au participat sâmbăta trecută la un sparring desfășurat la sala care poartă numele luptătorului Adrian Maxim.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Weekend plin pentru pompierii bihoreni: incendii de vegetație și locuință cuprinsă de flăcări
    În perioada 4-5 aprilie, echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Crișana” al județului Bihor au desfășurat peste 80 de misiuni pentru gestionarea situațiilor de urgență, acordarea primului ajutor calificat și protejarea vieții și bunurilor cetățenilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Incendiu la un atelier de tâmplărie din Oradea. De la ce au izbucnit flăcările
    Duminică, 5 aprilie, pompierii Detașamentului 1 Oradea au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un atelier de tâmplărie situat pe strada Apateului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X