BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Crișul Negru și Crișul Pietros sunt supravegheate cu drona

Crișul Negru și Crișul Pietros sunt supravegheate cu drona

De Simona Drimbău
la 20 July 2021 09:01 Reactualizat la: 20 July 2021 10:42
2 Comentarii

Crișul Negru și Crișul Pietros sunt supravegheate cu drona

20 July 2021 09:01 Reactualizat la: 20 July 2021 10:42
Exploatările agregatelor minerale din râurile Crișul Negru și Crișul Pietros sunt în atenția Administrației Bazinale de Apă Crișuri.
Scris de Simona Drimbău - Exploatările agregatelor minerale din râurile Crișul Negru și Crișul Pietros sunt în atenția Administrației Bazinale de Apă Crișuri.

Trimite articolul

X

Luni, 19 iulie 2021, conducerea ABA Crișuri a convocat o ședință operativă la care au luat parte atât inspectorii instituției cât și șefii celor șase Sisteme Hidrotehnice: Crișul Negru, Canal-Colector, Crișul Repede, Crișul Alb, Barcău și Ier.

[eadvert]

În cadrul ședinței s-a analizat în mod special situația exploatării agregatelor minerale din bazinele hidrografice Crișul Negru și Crișul Pietros. Întrucât, în zonă există suspiciunea că se exploatează ilegal balast, conducerea ABA Crișuri a stabilit măsuri concrete menite să stopeze acest fenomen. În consecință, s-au format mai multe echipe de monitorizare pe râul Crișul Negru, amonte de localitatea Tinca și pe tot tronsonul râului Crișul Pietros. „Începând cu această săptămână, echipele vor patrula în zonă, inclusiv în zilele de sâmbătă și duminică, și vor folosi un dispozitiv de urmărire de tip dronă pentru a capta imagini de pe arii extinse”, ne-au transmis reprezentanții ABA Crişuri.

Pentru că, în aceste acțiuni, personalul aflat în control este expus riscului, directorul ABA, Pásztor Sándor, a purtat discuții cu colonel Ioan Bogdan, inspector șef al Inspectoratului de Jandarmi Bihor, ca, în cel mai scurt timp posibil, echipele de control să fie însoțite de jandarmi.

În cazul în care se vor constata activități ilegale de exploatare a agregatelor minerale, pe lângă aplicarea amenzilor, echipele de control vor confisca utilajele și autobasculantele. JB-S.D.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
ABA Crişuri ,
crisul negru ,
crisul pietros ,
drona ,
supraveghere drona
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. scortosul says:
    July 20, 2021 at 1:40 pm

    dezastru facut pana azi este unul major. Nu se vorbeste in articol nimic despre asta. Sunt unii cointeresati sa taca? Ca nu se trezira acu bugetarii sa munceasca ceva daor asa din constiinta? Dezastru ecologic în urma exploatărilor ilegale de balast din Crişul Negru! Trezită din „somn” de BIHOREANUL, ABA Crişuri promite patrule permanente . Bugetari multi si gras paltiti! Tati is sefi si dotati cu masini, soferi si…..secretare toti cu lefe fara numar dar cu ZERO responsabilitati, ca tati bugetarii, plini de drepturi “castgate” dar fara responsbilitati!

    Reply
    • Needucat says:
      July 20, 2021 at 2:59 pm

      Corect!

      Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curtea de Apel București: decizie amânată referitoare la măsurile preventive în cazul familiei Pașca
    Curtea de Apel București a amânat pentru luni, 13 iulie, pronunțarea unei hotărâri referitoare la măsurile preventive față de Viorel Pașca, soția și fiii acestuia, precum și față de coordonatoarea așezămintelor Dumbrava, Delia Păcală, coordonatoarea azilelor Dumbrava, inculpați de DIICOT sub acuzațiile de constituirea unui grup infracțional organizat, trafic de persoane în formă continuată și complicitate la trafic de persoane în formă continuată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Invitație specială pentru Ilie Bolojan la Atypic Beauty. „Vă invit să priviți în ochii unor oameni care nu au renunțat niciodată”
    Pe 25 iulie, la ora 19:00, în fața Teatrului de Stat din Oradea, va avea loc Atypic Beauty Fashion Show.

    BIHON Sport local

    Doliu în lumea polo-ului românesc: un fost internațional care a jucat și la Oradea a decedat la doar 59 de ani
    Fostul internațional român de polo Ladislau Balanov a încetat din viață fulgerător, la vârsta de 59 de ani.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Comisia de disciplină a Consiliului Județean Bihor, sesizată în cazul conducerii DGASPC Bihor
    Consiliul Județean Bihor a fost sesizat de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale cu privire la activitatea directorului general al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Bihor, în urma concluziilor unui control efectuat în anul 2025.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Au fost semnate contractele pentru reabilitarea a trei unități de învățământ din Oradea, prin PRNV
    Primăria Oradea a semnat contractele de execuție a lucrărilor pentru trei investiții importante în infrastructura educațională a municipiului, finanțate prin Programul Regional Nord-Vest (PRNV).

    Economic

    Schimbări pentru românii care muncesc în UE: alocații pentru copii și șomaj plătit mai mult timp
    Parlamentul European a aprobat un nou pachet de reguli privind coordonarea sistemelor de securitate socială din statele membre ale Uniunii Europene, măsuri care vizează milioane de cetățeni europeni care lucrează în afara țării de origine, inclusiv românii din diaspora.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X