BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Criza energetică ajunge în Parcurile Industriale

Criza energetică ajunge în Parcurile Industriale

la 1 February 2017 11:29 Reactualizat la: 1 February 2017 11:30
1 February 2017 11:29 Reactualizat la: 1 February 2017 11:30
ADLO, administratorul parcurilor industriale din Oradea, caută alt furnizor de energie pentru firmele din Eurobusiness, după ce a fost notificată că, din 1 februarie, actualul furnizor vinde energia la prețul de 170 de lei MWh, față de 139,88 MWh, cât era până acum.
Scris de Demian - ADLO, administratorul parcurilor industriale din Oradea, caută alt furnizor de energie pentru firmele din Eurobusiness, după ce a fost notificată că, din 1 februarie, actualul furnizor vinde energia la prețul de 170 de lei MWh, față de 139,88 MWh, cât era până acum.

Trimite articolul

X

Delia Ungur, managerul ADLO, anticipează că „pentru că tarifele au explodat în ultimele trei săptămâni, companiile vor plăti facturi mai mari cu 20%”. Ungur spune că acest tarif este cel mai bun care i-a fost oferit ADLO până acum.

„Printre cauzele creșterii tarifelor invocate de furnizor pentru această situație fără precedent se numără: majorarea semnificativă a prețurilor cauzată de starea vremii din ultima perioadă care a determinat scăderea capacității de producție și majorarea necesarului de consum; comunicatul Transelectrica privind funcționarea SEN din data de 10 01 2017 care face referire la atingerea consumului maxim din 2001 până în prezent; anunțul Ministerului Economiei cu privire la dezechilibrele generate în sistem; limitarea consumurilor din ordinul Ministerului Economiei; costurile de furnizare extrem de ridicate provocate de închiderea pieței de echilibrare la valori record de 800 de lei/MWh și anunțul cu privire la stocurile reduse de cărbune la Complexul Energetic Oltenia, cel mai mare producător de energie electrică”, informează ADLO.

Delia Ungur spune că firmele din parcurile industriale au un avantaj pentru că nu sunt singure iar Agenția de Dezvoltare Locală Oradea negociază un pachet pentru mai mulți cumpărători, deci prețul ar putea fi mai mic. ADLO a demarat procedurile pentru cerere de oferte. Între timp, Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei și Consiliul Concurenței au anunțat că vor analiza motivele pentru care au explodat prețurile în ultimele trei săptămâni.

Trimite articolul

X
Taguri:
curent ,
energie electrica ,
oradea ,
parcul industrial eurobusiness
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    Pensia de invaliditate poate deveni pensie pentru limită de vârstă, dar regulile s-au schimbat
    Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limită de vârstă poate aduce surprize pentru persoanele ale căror drepturi au fost stabilite înainte de 1 septembrie 2024.

    FC Bihor

    FOTO
    Prima victorie din campionat se lasă așteptată. După succesul cu Farul, orădenii au remizat cu Olimpia Satu Mare
    CSM Olimpia Satu Mare și FC Bihor au terminat la egalitate, scor 0-0, în meci contând pentru etapa a 4-a din Liga 2.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de caniculă în Bihor. Ce temperaturi sunt prognozate și până când este valabilă avertizarea emisă de ANM
    Județul Bihor se află sâmbătă, 22 august, sub cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Nouă pompieri militari din Bihor au plecat în Serbia pentru a ajuta la stingerea incendiilor de vegetație
    România sprijină Republica Serbia în gestionarea incendiilor de pădure și vegetație care afectează teritoriul acestei țări. În acest context, nouă pompieri militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Crișana” al județului Bihor – doi ofițeri și șapte subofițeri – au plecat astăzi în Republica Serbia, pentru a participa la misiunea internațională de sprijin.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fabrică de reciclare a anvelopelor, construită la Ștei. Investiție de 16,8 milioane de lei și peste 30 de locuri de muncă
    Primele trei firme care vor investi în parcurile de specializare inteligentă din Oradea, Aleșd și Ștei au semnat contractele de finanțare prin Programul Regional Nord-Vest 2021-2027, cu o valoare totală de peste 34 de milioane de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Școala din Bulz rămâne în șantier: consilierii locali au respins actualizarea proiectului. „Copiii vor merge din nou la Remeți”
    Proiectul privind modernizarea și extinderea Școlii Gimnaziale nr. 1 și a Grădiniței cu program normal nr. 1 din Bulz a ajuns în centrul unei dispute apărute între executivul și legislativul local.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X