BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
CRSE – un nou președinte, un nou început

CRSE – un nou președinte, un nou început

la 18 January 2017 10:59
18 January 2017 10:59
La inițiativa membrilor fondatori, Centrul Regional de Supraveghere Ecologică „Munţii Apuseni” (CRSE) a fost reactivat.
Scris de Demian - La inițiativa membrilor fondatori, Centrul Regional de Supraveghere Ecologică „Munţii Apuseni” (CRSE) a fost reactivat.

Trimite articolul

X

CRSE este una dintre organizaţiile de mediu binecunoscute bihorenilor, datorită dăruirii şi intransigenţei cu care a abordat, în anii ’90, mai multe campanii de mediu („Lăsaţi Crişul verde!” sau „Un singur Padiş. Natural.”). „Este nevoie de un câine de pază şi pentru ecologie, nu doar pentru democraţie”, e de părere Viorel Lascu, cel care a fost primul preşedinte al CRSE, explicând decizia membrilor fondatori de a reactiva această federaţie a ONG-urilor de mediu. Acesta consideră că, în ultima perioadă, presiunea pe mediul natural este din nou în creştere, atât la nivel național, cât și nivelul judeţului Bihor. „În viziunea mea, organizaţiile de mediu trebuie să îşi facă datoria de a semnala aceste presiuni şi, dacă este nevoie, de a lua atitudine. În plus, mi-aş dori ca prin activitatea CRSE să putem contribui şi la demararea sau deblocarea unor proiecte legate de protecţia Munţilor Apuseni”, a mai declarat Viorel Lascu.

În cadrul Adunării Generale a CRSE, care a avut loc în data de 12 ianuarie, în funcţia de preşedinte al acestei asociaţii a fost ales Florin Budea. „Propunerea venită din partea ECOTOP m-a onorat. În aceeaşi măsură, trecutul CRSE şi alegerea mea în această funcţie mă obligă. Am primit mandat pentru a face unele propuneri în vederea revizuirii Statutului CRSE. Şi, chiar mai important decât asta, am sarcina de a readuce la viaţă organizaţia. Nu va fi uşor, dar am convingerea că e necesar”, a declarat noul preşedinte.

Trimite articolul

X
Taguri:
Centrul Regional de Supraveghere Ecologică „Munţii Apuseni” ,
florin budea ,
presedinte
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    ACS Transilvania Sport Academy a învins CSC Ghiroda și Giarmata Vii într-un meci amical. Autorul unicului gol are doar 16 ani
    Continuându-și pregătirile pentru viitorul sezon, echipa Transilvania Sport Academy a susținut o partidă de verificare în compania formației CSC Ghiroda și Giarmata Vii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A murit Cornel Bubui, cel cunoscut drept Moș Crăciun de la Oradea!
    Cornel Bubui s-a stins din viață. Anunțul a fost făcut public de soția sa, Margareta Bubui, printr-un mesaj postat pe Facebook.

    Cultură

    Poveşti în imagini, din Uganda. Tamás Tóth semnează expoziţia „Pe urmele trestiei de zahăr”, deschisă în Cetate
    Expoziţia reuneşte 75 de lucrări color care oferă o perspectivă aparte asupra oamenilor simpli din Uganda.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Sport local

    Meciuri amicale în Liga 3. Lotus Băile Felix a remizat cu Unirea Sântana, iar Bihorul Beiuș a învins Viitorul Arad
    Două dintre cele patru echipe bihorene din Liga 3 au susținut sâmbătă dimineață meciuri de pregătire în vederea noului sezon.

    Cultură

    Festivalul de Teatru pentru Copii Arcadia revine după 8 ani în cadrul FITO. Vezi ce spectacole se vor juca
    Programul ediţiei a VI-a prezintă nouă spectacole pentru copii de toate vârstele și familii, care se vor juca la Sala Arcadia.

    Economic

    Pensia de invaliditate poate deveni pensie pentru limită de vârstă, dar regulile s-au schimbat
    Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limită de vârstă poate aduce surprize pentru persoanele ale căror drepturi au fost stabilite înainte de 1 septembrie 2024. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X