Hotărârea prevede aprobarea unui protocol de colaborare între Primăria Oradea, Universitatea din Oradea, Administrația Bazinală de Apă Crișuri, Asociația Club LIONS Oradea, Serviciul Județean Salvamont Salvaspeo Bihor, Asociația Județeană a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Bihor și Asociația Pescarilor Sportivi AQUA CRISIUS.
Proiectul a fost inițiat la propunerea Universității din Oradea, prin Facultatea de Geografie, Turism și Sport, și are ca obiectiv valorificarea potențialului oferit de Crișul Repede pentru promovarea activităților în aer liber, a sporturilor nautice și a educației privind mediul înconjurător. Activitățile se vor desfășura pe tronsonul cuprins între Podul Sfântul Ladislau și Podul Decebal, una dintre cele mai circulate zone ale municipiului. Pentru siguranța participanților va fi amenajată și o rampă specială de ieșire de urgență pe malul drept al râului.
Unul dintre elementele centrale ale proiectului este accesul gratuit al publicului la activitățile acvatice. Protocolul aprobat de Consiliul Local interzice perceperea oricăror taxe pentru închirierea echipamentelor necesare și pentru utilizarea infrastructurii logistice puse la dispoziție în cadrul programului. În baza documentului adoptat, Primăria Oradea va amenaja pe malul râului un spațiu destinat amplasării unor containere pentru depozitarea echipamentelor nautice și va asigura racordarea acestuia la rețelele de apă și energie electrică. Costurile aferente amenajărilor și utilităților vor fi suportate de municipalitate.
Asociația Club LIONS Oradea va dona două containere care vor fi utilizate exclusiv pentru stocarea logisticii necesare desfășurării activităților pe apă. Universitatea din Oradea va pune la dispoziție ambarcațiunile, personalul de specialitate și studenții voluntari care vor coordona acțiunile organizate pe cursul de apă. Tot instituția va avea responsabilitatea menținerii curățeniei în perimetrul de desfășurare a activităților după fiecare eveniment. Siguranța participanților va fi asigurată cu sprijinul Serviciului Județean Salvamont Salvaspeo Bihor, ai cărui specialiști vor oferi consultanță privind parcurgerea în condiții de securitate a traseului și vor putea interveni în cadrul evenimentelor cu participare numeroasă.
Administrația Bazinală de Apă Crișuri va permite accesul în zonă și va acorda suport tehnic pentru desfășurarea activităților, având însă posibilitatea de a solicita suspendarea acestora în situații precum viituri, lucrări de întreținere sau alte condiții hidrologice nefavorabile. În cadrul proiectului au fost prevăzute și măsuri privind pescuitul recreativ. Asociația Județeană a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Bihor și Asociația Pescarilor Sportivi AQUA CRISIUS vor stabili zone speciale în care pescuitul va fi permis exclusiv prin metode sportive, utilizând momeli artificiale la spinning sau la muscă artificială. Protocolul va avea o valabilitate inițială de doi ani de la data semnării de către toate părțile implicate, cu posibilitatea prelungirii prin act adițional.
Citiți principiile noastre de moderare aici!