BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cultură şi aventură la Meziad

Cultură şi aventură la Meziad

la 23 September 2014 09:38
23 September 2014 09:38
<p class="western">Vizitarea aprofundată a peşterii, tiroliana, şcoala de meşteşuguri şi via-ferrata – atracţiile evenimentelor programate sâmbătă.
Scris de erdei - <p class="western">Vizitarea aprofundată a peşterii, tiroliana, şcoala de meşteşuguri şi via-ferrata – atracţiile evenimentelor programate sâmbătă.

Trimite articolul

X

 Sâmbătă, 27 septembrie, la Peştera Meziad şi în imediata sa apropiere au loc o serie de evenimente, sub titlul „Cultură şi aventură în Pădurea Craiului”. Organizator este Centrul pentru Arii Protejate și Dezvoltare Durabilă Bihor. Evenimentele fle fac parte din proiectul „Centrul de vizitare Peștera Meziad”, finanțat de Fundația pentru Parteneriat și MOL România, prin programul „Spații Verzi – 2014”. Valoarea proiectului este de 22.150 lei, transmite Paul Iacobaş, preşedintele CAPDD Bihor.

„Fiindcă dorim să avem alături cât mai mulți elevi și profesori din școlile aflate pe teritoriul Sitului Natura 2000, Defileul Crișului Repede – Pădurea Craiului, am decis ca grupurile organizate, ce vin din aceste unități de învățământ, să beneficieze de o reducere de 50% pentru biletele de intrare în Peștera Meziad. Astfel, tariful pentru intrare in Peștera Meziad, va fi de 5 lei pentru copii și 10 lei pentru adulți, doar în cazul grupurilor organizate ce provin din comunitățile de pe teritoriul sitului”, transmite Iacobaș.

Toți cei prezenți, copii sau adulți, venți din localitățile aflate în sit sau din alte părți, pot să ia parte, în mod gratuit, la cursurile Școlii de Meșteșuguri. Începând cu ora 10.00, cei interesați își pot însuși tehnici tradiționale de pictură pe sticlă ori pe piatră, olărit, încondeiat ouă sau realizarea a unor obiecte de podoabă specifice zonei. Atelierele se vor desfășura la cabana din parcarea Peșterii Meziad.

Pe traseu rar vizitat

Numai în această zi, un grup format din 20 de turiști va participa la o expediție inedită în adâncurile Peșterii Meziad. Însoțiți de un ghid, acești temerari vor parcurge un traseu rareori vizitat, într-o zonă spectaculoasă mai ales datorită formațiunilor subterane existente. Vizita începe la ora 12.30, iar prețul este de 20 de lei/persoană.

Cei mai curajoși dintre vizitatori pot încerca tiroliana și pot să parcurgă traseul de via-feratta, aflate în imediata vecinătate a peșterii Meziad. În această zi, toți iubitorii de aventură vor beneficia de o ofertă specială. Pentru numai 20 de lei, ei se pot bucura de un „pachet” ce include atât traseul de tiroliană cât și cel de via-feratta.

Începând cu ora 15.00, în sala de concerte de la intrarea în Peștera Meziad va avea loc și un recital de muzică folk, susținut de Raul Bochiș. Intrarea la concert este liberă.

Trimite articolul

X
Taguri:
elevi ,
padurea craiului ,
pestera meziad ,
tiroliana
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Un medic rezident aflat de gardă a murit în baia spitalului. Avea doar 32 de ani și a lăsat în urmă doi copii
    Este anchetă de amploare la Spitalul de Urgență Floreasca din București, după ce un medic rezident a fost găsit mort, sâmbătă, 6 iunie, în toaleta unității medicale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doliu în folclorul bihorean. Maria Haiduc sau „Doamna cântecului popular din Crișana” a murit
    Marcel Pușcaș, fost fotbalist la Steaua și Rapid, a anunțat în mediul online că mama sa, cunoscuta interpretă de muzică populară Maria Haiduc, a încetat din viață.

    FC Bihor

    FC Bihor Oradea a mai achiziționat un jucător care a evoluat la Corvinul Hunedoara
    După Modan (CSM Reșița), Cruceru (ASA Târgu Mureș) și Kilyen (Corvinul), FC Bihor a anunțat duminică transferul fundașului stânga Mihai Velisar (27 de ani), care a jucat în ultimele sezoane la Corvinul Hunedoara. 2

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    România

    Proiect de lege: Retragerea decorațiilor pentru persoanele condamnate definitiv și cele care au colaborat cu Securitatea
    Parlamentarii USR Sorin Șipoș, Cynthia Păun și Vlad Șendroiu au depus o inițiativă legislativă care modifică sistemul național de decorare al României astfel încât persoanelor condamnate definitiv la închisoare - indiferent dacă e vorba de executare sau cu suspendare - și persoanelor care au colaborat cu Securitatea să li se retragă, de drept, distincția. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bunuri de 20.000 de lei, trimise din Scoția, furate de doi hoți din Tinca. Unul a sustras și donații pentru bolnavii de cancer
    Doi bărbați din Tinca au ajuns în boxa acuzațiilor, la Judecătoria Salonta, după ce au furat din casa unui consătean mai multe bagaje în care s-ar fi aflat bunuri în valoare de 20.000 de lei, trimise din Scoția de sora păgubitului. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Déák Zsombor este câștigătorul concursului X-Man România 2026. A stabilit cel mai bun timp înregistrat în cele 16 ediții
    Peste 800 de sportivi din 16 țări au luat startul la ediția 2026 a evenimentului X-Man România, concurs devenit emblematic pentru orașul Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X