Totodată precipitațiile vor fi sub formă de ploaie, respectiv de lapoviță și ninsoare în zona montană înaltă, se vor semnala în special de la finele acestei săptămâni, reiese din prognoza de specialitate, publicată luni de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).
În Crișana, temperaturile maxime, cu oscilații de la o zi la alta, se vor situa în primul interval de prognoză în jurul celor specifice perioadei, excepție făcând jumătatea săptămânii când vremea va fi rece. La începutul celei de-a doua săptămâni de anticipație se va răci din nou, apoi treptat se va încălzi.
Astfel, media regională a valorilor termice diurne va fi cuprinsă între 14 și 18 grade, cu cele mai mici valori în intervalele 15 – 16, respectiv 19 – 20 octombrie. Minimele nocturne vor fi mai scăzute decât în mod obișnuit în această perioadă în datele de 16 – 17 și 20 – 21 octombrie, când media temperaturilor nocturne va fi de 2 – 4 grade, iar în celelalte nopți aceasta va avea valori apropiate de cele normale pentru intervalul de prognoză și va avea valori cuprinse între 4 și 8 grade. Va ploua temporar, mai ales de la finalul primei săptămâni de anticipație, când vor fi posibile cantități de apă însemnate.
La munte, regimul termic diurn, cu alternanțe de la o zi la alta, se va situa în prima săptămână de prognoză în general sub cel specific perioadei, excepție făcând mai ales cele de la finalul acesteia când vremea se va încălzi. În a doua săptămână de anticipație, la început se va răci din nou, apoi treptat se va încălzi. Astfel, media temperaturilor maxime din zona montană va fi cuprinsă între 4 și 10 grade, cu cele mai mici valori în datele de 15 – 16 și 19 – 20 octombrie.
Nopțile vor fi caracterizate de perioade cu temperaturi minime mai scăzute decât în mod obișnuit în luna octombrie până spre data de 22 octombrie când media acestora va oscila între -3 grade și 1 grad, iar în restul perioadei de anticipație valorile termice nocturne vor fi în creștere și vor deveni apropiate de cele specifice în acest interval de prognoză, cu o medie a zonei montane de 3 – 5 grade.
Se vor semnala ploi temporare, în primele zile din perioada analizată, dar mai ales începând cu sfârșitul primei săptămâni de prognoză, când vor fi posibile cantități de apă însemnate. În zona montană înaltă vor fi și precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare.
Sursa: AGERPRES
Citiți principiile noastre de moderare aici!