Nu puţini sunt cei care au o persoană dragă înmormântată aici. Astfel, la cele mai multe morminte se lucrează de zor. Unii sapă, alţii plivesc buruienile şi alţii plantează flori. În cele din urmă la fiecare mormânt este aprinsă o lumânare sau o candele şi spusă o rugăciune peentru sufletul celui decedat. Pe de altă parte, apropierea „Zilei morţilor” a aglomerat cu multe zile înainte traseele spre cimitir. OTL a suplimentat mijloacele de transport, unele ciculând fără oprire pe ruta Piaţa Unirii – Cimitirul Rulikowski. De această aglomeraţie profită şi hoţii de buzunare care „îi operează” nestingheriţi pe oamenii în vârstă. Administraţia Domeniului Public a prelungit programul cimitirului în data de 1 noiembrie până la orele 22:00. În data de 1 noiembrie accesul auto este interzis în incinta cimitirului, cu exceptia autovehiculelor care transportă persoane cu handicap locomotor sau mobilitate redusă, care vor trebui să aibă asupra lor legitimaţia care atestă acest fapt. Viteza de deplasare în incinta cimitirului este de maxim 15km/h, parcarea se va face fără a deranja accesul pietonilor şi traficul auto. Orădenii care doresc unelte (sape, greble, lopeţi, mături etc) pentru aranjarea mormintelor, le pot obţine la intrarea în cimitir de la postul de pază, pe bază de buletin. Aparţinătorii care nu cunosc poziţia corectă a mormintelor în parcele se pot adresa biroului de evidenţă situat la intrarea în cimitir.
Curăţenie la cimitir
powered by
Surfing Waves
Economic
Inspectorii Antifraudă din cadrul ANAF au identificat un mecanism amplu de evaziune fiscală prin care o societate ce organiza și transmitea online gale de arte marțiale mixte ar fi prejudiciat bugetul de stat cu peste 26 de milioane de lei.
România
Adeverința de asigurat ar putea să nu mai fie obligatorie pentru pacienți, potrivit unui proiect de modificare a Legii sănătății. Documentul ar urma să fie cerut doar în situații excepționale, dacă proiectul va fi adoptat.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 10-12 iulie.
România
Conform normelor metodologice adoptate joi de Guvern, neplata amenzilor rutiere în termen de 90 de zile poate duce la suspendarea permisului de conducere.
România
Liderii liberali din echipa lui Ilie Bolojan s-au reunit joi seara, 9 iulie, în sistem hibrid, pentru a stabili strategia partidului după decizia Tribunalului București, care a suspendat hotărârile luate la Congresul PNL din 21 iunie.
3
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Chirurgul orădean Paul Andrei Țenț a fost trimis în arest la domiciliu pentru 30 de zile, acuzat că l-a amenințat și lovit pe un jandarm, în Cluj-Napoca.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!