BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Dăruiește din suflet o șansă la viață! Avram Florin a fost diagnosticat cu cancer și are nevoie urgentă de ajutor

Dăruiește din suflet o șansă la viață! Avram Florin a fost diagnosticat cu cancer și are nevoie urgentă de ajutor

la 30 May 2017 14:24 Reactualizat la: 31 May 2017 09:23
30 May 2017 14:24 Reactualizat la: 31 May 2017 09:23
Avram Florin, un tânăr în vârstă de 22 de ani, trece prin momente cumplite după ce, în cursul anului 2016, a fost diagnosticat cu o formă de cancer foarte dureroasă.
Scris de farcas - Avram Florin, un tânăr în vârstă de 22 de ani, trece prin momente cumplite după ce, în cursul anului 2016, a fost diagnosticat cu o formă de cancer foarte dureroasă.

Trimite articolul

X

Băiatul este la vârsta la care orice tânăr este plin de vise, îşi conturează planuri de viitor, iubeşte şi se bucură cu intensitate de clipele minunate pe care le oferă viaţa. Doar că, visele aproape că s-au spulberat în momentul în care medicii l-au diagnosticat pe Florin cu Sarcom Ewing la șoldul stâng – stadiul IV, caracterizat printr-o masă tumorală de dimensiuni mari și metastază la plămâni.

„Diagnosticul primit în cadrul Institutului Oncologic din Cluj a fost confirmat și în cadrul unei Clinici de Ortopedie din Budapesta, iar tratamentul sugerat în condiții de urgență , datorită stadiului avansat al bolii este o operație numită ~Hemipelvectomie externă~. Precizez faptul că această operație nu este disponibilă în România, iar singura alternativă rămasă este realizarea ei în cadrul Clinicii din Budapesta”, a explicat tânărul.

Cu fiecare secundă care se scurge, starea de sănătate se înrăutăţeşte, durerile fiind prea mari și chiar riscând să-și piardă piciorul: „Are dureri foarte mari, îl incomodează, nu poate să se îmbrace normal, iar acuma i s-a facut ceva deasupra, nu stim ce e, dar va trebui sa facem alte analize. Am fost în Cluj la un medic specialist care trebuia sa îl opereze în 22 februarie, dar care a zis că nu poate sa îl opereze, tumoarea fiind prea mare. Speranțele ni s-au refăcut când un medic din Budapesta a spus că o să facă operația, cu toate că nu poate să-și dea seama exact până nu îl deschide”, a declarat pentru Bihon.ro, Amalia Avram, sora lui Florin.

Boala avansează pe zi ce trece, iar tumoarea s-ar putea extinde și mai tare. În acest moment, Florin ar putea fi salvat doar dacă va fi operat într-o clinică specializată din Budapesta.

Ultima șansă pentru a învinge boala

Desi lupta cu cancerul va fi lungă și grea, tânărul orădean este pregatit sufletește să lupte pentru viața lui, însă îi este imposibil să suporte din punct de vedere financiar costurile prevazute pentru operația și tratamentele la care va fi supus.

Costurile estimative ale operatiei se ridica la 7.000 de euro + cheltuielile unei posibile proteze care se adaugă ulterior. Pe lângă aceste sume, pe actele primite de la Clinica din Budapesta mai există o observație în care este vorba de costuri suplimentare care se vor plăti într-un anume termen și mai sunt cheltuieli cu transportul, cazarea persoanei însoțitoare pe perioada spitalizării (3 saptămâni).

Din păcate, în lupta cu viața, Florin a fost refuzat de CAS: „în acest moment am fost refuzați de CAS pentru accesarea decontării prin intermediul formularului E112 și acesta este motivul pentru care vă solicităm sprijinul pentru demararea și strângerea fondurilor necesare pentru realizarea intervenției”, a mai adăugat Florin.

Cu toate că operația și tratamentul se ridică la mii de euro, CAS ar deconta doar 4-5.000 de lei: „Când am mers în Ungaria știam de acest formular, E112, însa medicii auzind că suntem din România, nu au acceptat, informându-ne că am fi fost operați în 2 minute, pe baza formularului, dacă eram din Germania sau o altă țară, dar fiind din România, operația se plătește. Nu știu exact ce s-a întâmplat de s-a ajuns în situația asta, dar întorși în țară, CAS a zis că o să ne deconteze 4-5.000 de lei după operație”, a mărturisit Amalia Avram.

De la inimă la inimă

Sensibilizat de acest caz, un orădean a organizat o campanie de ajutorare, sâmbătă 3 iunie, orele 18:00-20:00, în Piața Unirii, lângă statuia lui Mihai Viteazu.

„Indiferent că e vorba de 5-10-20 de lei sau chiar o sumă mai mare, orice bănuț e binevenit! Crezi că până sâmbătă poți renunța la un suc și să pui cei 5 lei deoparte ca să îi donezi acestui băiat? Menționez faptul că NU îl cunosc pe Florin, dar orice suflet merită o șansă la viață! La cât de extins și puternic a ajuns Facebook-ul în ultima vreme, cu puterea SHARE-ului (DISTRIBUIE), putem face minuni”, a scris orădeanul pe pagina de Facebook.

Cei ce doresc să îl ajute pe Florin pot dona în conturile deschise pe numele Avram Florin Vlad la BCR:

Cont Ron: RO63RNCB0662148604160001

Cont Euro: RO36RNCB0662148604160002

Trimite articolul

X
Taguri:
ajutor ,
Avram Florin ,
cancer ,
cas ,
donatie ,
oradea ,
sarcom ewing ,
tumoare
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Proiect de lege: Retragerea decorațiilor pentru persoanele condamnate definitiv și cele care au colaborat cu Securitatea
    Parlamentarii USR Sorin Șipoș, Cynthia Păun și Vlad Șendroiu au depus o inițiativă legislativă care modifică sistemul național de decorare al României astfel încât persoanelor condamnate definitiv la închisoare - indiferent dacă e vorba de executare sau cu suspendare - și persoanelor care au colaborat cu Securitatea să li se retragă, de drept, distincția.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bunuri de 20.000 de lei, trimise din Scoția, furate de doi hoți din Tinca. Unul a sustras și donații pentru bolnavii de cancer
    Doi bărbați din Tinca au ajuns în boxa acuzațiilor, la Judecătoria Salonta, după ce au furat din casa unui consătean mai multe bagaje în care s-ar fi aflat bunuri în valoare de 20.000 de lei, trimise din Scoția de sora păgubitului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Déák Zsombor este câștigătorul concursului X-Man România 2026. A stabilit cel mai bun timp înregistrat în cele 16 ediții
    Peste 800 de sportivi din 16 țări au luat startul la ediția 2026 a evenimentului X-Man România, concurs devenit emblematic pentru orașul Oradea.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    Economic

    Reguli noi pentru angajatori și drepturi extinse pentru salariați. Ce se schimbă din 7 iunie
    Piața muncii din România se pregătește pentru una dintre cele mai importante transformări din ultimii ani. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    OMODA & JAECOO vin la Oradea. D&C deschide showroom dedicat.
    Piața auto din județul Bihor se extinde cu o nouă opțiune.

    Economic

    Concedieri pe bandă rulantă în Bihor: restructurări dure și salarii neplătite
    În județul Bihor, zeci de angajați din sectorul minier sunt vizați de concedieri colective într-un context tensionat marcat de restanțe salariale și insolvență. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X