BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
De la teorie la practică: pompierii bihoreni îi instruiesc pe jandarmi în tehnici de prim ajutor

De la teorie la practică: pompierii bihoreni îi instruiesc pe jandarmi în tehnici de prim ajutor

De Maria Oprea
la 2 October 2025 13:00 Reactualizat la: 2 October 2025 15:58

De la teorie la practică: pompierii bihoreni îi instruiesc pe jandarmi în tehnici de prim ajutor

Foto: ISU Bihor
2 October 2025 13:00 Reactualizat la: 2 October 2025 15:58
Pompierii Centrului de Formare și Pregătire în Descarcerare și Asistență Medicală de Urgență (CFPDAMU) al ISU Bihor desfășoară, în perioada 2–3 octombrie, două sesiuni de instruire în acordarea primului ajutor, dedicate cadrelor Inspectoratului de Jandarmi Județean (IJJ) Bihor.
Scris de Maria Oprea - Pompierii Centrului de Formare și Pregătire în Descarcerare și Asistență Medicală de Urgență (CFPDAMU) al ISU Bihor desfășoară, în perioada 2–3 octombrie, două sesiuni de instruire în acordarea primului ajutor, dedicate cadrelor Inspectoratului de Jandarmi Județean (IJJ) Bihor.

Trimite articolul

X

La activități participă militari ai IJJ Bihor, instruiți de locotenentul Fuscaș Răzvan, pompier formator în cadrul CFPDAMU, asistat de sergent major Farkas Cristian.

În prima zi, „jandarmii au fost familiarizați cu noțiuni esențiale de prim ajutor, printre care dezobstrucția căilor aeriene și resuscitarea cardio-pulmonară. După prezentarea teoretică, participanții au exersat manevre practice precum metoda Heimlich, poziția laterală de siguranță și tehnicile de suport vital de bază”, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Bihor, locotenent-colonel Camelia Roșca.

Pentru ziua de vineri, 3 octombrie, pompierii au pregătit teme precum oprirea hemoragiilor, intervenția în cazul arsurilor și traumatismelor, dar și alte urgențe medicale care pot pune viața în pericol. Totodată, jandarmii vor continua să aprofundeze procedurile salvatoare prin exerciții practice.

Pompierii bihoreni pregătesc jandarmii 02.10.2025; Foto: ISU Bihor

Reprezentanții ISU Bihor subliniază că acest tip de pregătire este important, întrucât jandarmii se află adesea în prima linie a intervențiilor la evenimente publice sau în situații de risc. Însușirea tehnicilor de prim ajutor le permite să acționeze rapid și eficient până la sosirea echipajelor medicale specializate, contribuind direct la salvarea de vieți și la creșterea siguranței comunității.

Trimite articolul

X
Taguri:
isu bihor ,
jandarmi ,
primul ajutor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Pericol public! Un șofer a fost filmat în timp ce circula pe contrasens pe Centura Oradea
    Incidentul s-a petrecut în crsul zilei de joi, 21 mai.

    România

    Minor de 14 ani, în moarte cerebrală după ce a căzut cu o trotinetă electrică care poate atinge și 80 km/h
    Un băiat de 14 ani din comuna Dumbrăvița, în apropiere de Timișoara, se află în comă la spital, după ce în cursul zilei de 15 mai a pierdut controlul asupra trotinetei electrice cu care circula.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Începe ediția 2026 a concursului internațional de atelaje de la Oșorhei. Trei zile de spectacol ecvestru
    Pășunea Berkes din Oșorhei se pregătește din nou pentru unul dintre cele mai importante spectacole ecvestre din România.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    Educație

    Telefoanele mobile ar putea fi interzise complet în școli. Elevii nu le-ar mai putea folosi nici în pauze
    Un proiect de lege depus la Camera Deputaților prevede interzicerea telefoanelor mobile pe întreaga perioadă a programului școlar, inclusiv în pauze sau în timpul activităților organizate în afara școlii. Dispozitivele ar urma să fie depozitate în spații speciale.

    BIHON Sport local

    Adrian Anca: „Rămân doar amintirile frumoase și efortul de a consolida un proiect aflat la început de drum în Liga 3”
    Revenit în fotbal după 14 ani, exact în locul de unde a luat o pauză, fostul fotbalist bihorean Adrian Anca a încheiat la finalul sezonului colaborarea cu CS Bihorul Beiuș.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Peste 300 de copii au participat la activitățile organizate, în Piața Unirii din Oradea, de Ziua Poliției Locale
    Piața Unirii din Oradea s-a transformat într-un spațiu al jocului și al învățării, unde sute de copii au participat la activități dedicate siguranței rutiere și protejării mediului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X