BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Debut înfrigurat pentru Toamna Orădeană / Oradea FestiFall

Debut înfrigurat pentru Toamna Orădeană / Oradea FestiFall

la 3 October 2019 17:12
13 Comentarii

Debut înfrigurat pentru Toamna Orădeană / Oradea FestiFall

3 October 2019 17:12
Deși a fost ușor devansat de la an la an, festivalul de toamnă al Oradiei „își respectă” denumirea în acest an: începe pe o vreme câinoasă, cu ploaie, frig și vânt.
Scris de Cristina Ghilea - Deși a fost ușor devansat de la an la an, festivalul de toamnă al Oradiei „își respectă” denumirea în acest an: începe pe o vreme câinoasă, cu ploaie, frig și vânt.

Trimite articolul

X

Rupt total de ziua Oradiei, aniversată în 12 octombrie, festivalul Toamna Orădeană a luat startul joi și ocupă spațiul central al urbei pentru patru zile.

Ca o noutate, ediția din acest an propune orădenilor o întâlnire cu trupele locale, selectate în urma unui vot online. Acestea au la dispoziție scena secundară, amplasată pe noul Corso, strada Vasile Alecsandri.

Astfel, în prima seară urmează să cânte trupele Mustang, Frații JDiERI și Nuntașii Bihorului Juniori, pe scena principală din Piața Unirii.

De asemenea, N.O.R, Ansamblul folcloric Aușana, Camilo Duarte și ZITO, vor performa la scena secundară de pe pietonala Vasile Alecsandri, câte o trupă pe zi, în fiecare zi de festival.
Scena secundară, denumită Live Nouveau, va fi amplasată pe Alecsandri, în fața clădirii Teatrului Arcadia.

În program figurează și prestații cu mimi și personaje exotice, defilând pe picioroange printre vizitatori. Trupele aduse la Oradea: Gold Tree Walkers, One Man s Band și Carillon by International Show Parade.

Program Oradea FestiFall – Toamna orădeană 2019

Ultimele pregătiri

Joi dimineață, în Piața Unirii, pe o ploaie măruntă și un frig pătrunzător, se lucra la ridicarea ultimelor corturi și la amplasarea ultimelor tarabe din festival.
Organizatorii au anunțat, tot ca un soi de noutate, că Oradea Festifall va cuprinde și o zonă dedicată unor designeri din țară: Buticul de Toamnă expune spre vânzare îmbrăcăminte, încălțăminte și accessorii handmade.

„Așadar, în perioada 3-6 octombrie, la Oradea Festifall îi veți putea întâlni pe cei de la Pălăria Dadarlat, blană, Differenzial Kraft, Fahéj, Festies, Mauri și Notorious Store”, se arată într-un comunicat de presă al APTOR.

În fiecare zi, sunt deschise și atelierele pentru cei mici: ¬ルツ️jocuri interactive și de relaxare, joi-duminică, 16:00-18:00; ateliere de pictură pe sticlă, sâmbătă-duminică, 11:00-13:00; baloane, pictură pe față, ateliere de colorat, ateliere de pictură pe ceramică, joi-vineri 12:00-23:00, sâmbătă-duminică 10:00-23:00; loc de joacă pentru copii, joi-vineri 14:00-18:00, sâmbătă-duminică 14:00-18:00.

Oradea FestiFall vine cu restricții severe de circulație

Instalația Gaia a fost montată în Piața Unirii

Trimite articolul

X
Taguri:
Oradea FestiFall ,
toamna oradeana
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Maya says:
    October 3, 2019 at 6:02 pm

    In ce limba este ,,festifall,,??????

    Reply
  2. primavara oradeana says:
    October 3, 2019 at 7:40 pm

    toamna nu-i ca vara. nu cred ca ar supara pe prea multi daca zilele orasului ar fi mutate in primavara.

    Reply
  3. Cluj says:
    October 3, 2019 at 9:49 pm

    Oradea FestiFallos

    Reply
  4. Primavara says:
    October 3, 2019 at 10:01 pm

    4 Iunie.

    Reply
  5. Eu says:
    October 3, 2019 at 10:06 pm

    In fiecare an este prea frig ca sa poti sa stai la toamna oradeana.Mai ales cei care au copii.

    Reply
  6. Pppppp 4 iunie says:
    October 4, 2019 at 5:22 am

    Este deloc celebratã şi de aceea uşor de respins, primãvara perenã de pace perpetuã, a popoarelor porţi.

    Reply
  7. Ion says:
    October 4, 2019 at 8:45 am

    Ce dracu va apuca cu denumirile astea? Va treziți Titi englezi dintr.o data… Festicur… Ce are dacă rămânea toamna orădeană???

    Reply
  8. Ati says:
    October 5, 2019 at 7:56 am

    Cainoasă ? Vrei sa zici doggy style ?

    Reply
  9. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Scădere bruscă a prețurilor la carburanți. Care sunt stațiile din Oradea care vând benzina standard sub 9 lei/litru
    În prezent, în anumite stații de alimentare, prețul benzinei standard a coborât sub pragul de 9 lei pe litru, în timp ce motorina standard se vinde în unele zone la 9,67 lei/litru după încă o scădere de aproximativ 35-40 bani/l.

    România

    Reguli noi pentru stăpâni: câinii nu vor mai putea fi ținuți permanent în lanț
    Un nou proiect de lege depus recent la Senat aduce în atenție condițiile în care sunt ținuți câinii, propunând restricții semnificative asupra legării acestora.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cursa Lufthansa pe ruta Munchen–Oradea și înapoi a fost anulată din cauza unei greve spontane
    Compania aeriană Lufthansa a anunțat un program special de zbor pentru ziua de vineri, 10 aprilie 2026, în contextul unei greve declanșate de însoțitorii de bord membri ai sindicatului UFO.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    Cultură

    Start vot! Obiective turistice din Oradea şi Bihor au fost nominalizate la premiile Destinaţia Anului 2026
    Obiectivele nominalizate sunt: Muzeul Ţării Crişurilor, Băile Felix, Piaţa Unirii, Cetatea Oradea, Palatul Vulturul Negru şi Peştera Meziad.

    Cultură

    GALERIE FOTO
    Fotografii de arhivă, documente şi obiecte din fostele fabrici de textile și încălțăminte din Oradea, expuse la Sinagoga Sion
    Vernisajul expoziției „Wandering Threads” a încheiat cele trei zile de conferinţe din Sinagoga Sion.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Concerte, meciuri de fotbal și petreceri. Vezi care sunt evenimentele weekendului în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 10 - 12 aprilie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X