Materialul lemnos a fost confiscat, iar cel în cauză a fost sancţionat contravenţional conform prevederilor Legii nr. 171/2010. Tot joi, pe D.N. 1, în comuna bihoreană Lugaşu de Jos, poliţiştii Secţiei nr.7 de Poliţie Rurală Tileagd au depistat un bărbat de 37 de ani, din Lugaşu de Sus, în timp ce transporta cu o autoutilitară un metru ster de lemn fasonat, specia gorun, fără aviz de însoţire a mărfii. Materialul lemnos a fost ridicat în vederea confiscării, iar cel în cauză a fost sancţionat contravenţional conform prevederilor Legii nr. 171/2011.
Delicte silvice constatate
Joi, poliţiştii Postului de Poliţie Popeşti au depistat un bărbat de 32 de ani, din localitatea bihoreană Voivozi, bănuit că tocmai ar fi tăiat fără drept, dintr-o pădure din Popeşti, 29 de arbori de esenţă salcâm.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Trei cetățeni din Republica Moldova, căutați pentru infracțiuni comise în Slovacia, și un cetățean german, dat în urmărire internațională sub acuzația de trafic de droguri în țara sa natală, au fost prinși în weekend de polițiștii de frontieră din Bihor, în puncte de trecere de la granița româno-maghiară.
Cultură
Expoziţia „Gustav Klimt si Künstler-Compagnie la Peleș” va fi vernisată în 2 septembrie şi va fi însoțită de un scurtmetraj documentar „Gustav Klimt si Künstler-Compagnie la Peleș”.
Citiți principiile noastre de moderare aici!